Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 19 – 25 marca 2012 r.

Macedonia: 19 – 25 marca 2012 r.

25 marca 2012 r.

Możliwy spadek cen nieruchomości

Rząd przygotowuje projekt ekspansji budowlanej, mającej na celu obniżenie cen nieruchomości w Macedonii. Gminy wyznaczają już grunty, które zostaną przeznaczone pod budowę domów. Cena początkowa wyniesie 1 EUR/m², co silnie wpłynie na ceny gruntów, a w konsekwencji i na ceny mieszkań. Gazi Baba, Kisela Voda i inne skopijskie dzielnice wkrótce ogłoszą około 500 przetargów publicznych. Poza tym przedstawiciele tureckiej firmy EGE-KOOP z Izmiru odwiedzą w najbliższym czasie Skopje, Prilep, Bitolę i Koczani, gdzie planują budowę mieszkań w przystępnych cenach. (plusinfo.mk)

 

24 marca 2012 r.

PKB wzrosło w 2011 roku o 3%

Państwowy Urząd Statystyczny w Macedonii poinformował, że produkt krajowy brutto w 2011 roku wzrósł o 3%. W pierwszym kwartale ubiegłego roku wzrost wyniósł 5,3%, w drugim 5,1%, w trzecim 2,3%, a w czwartym 0,2%.

W ostatnim kwartale 2011 roku można zauważyć wzrost w większości sektorów. Najwyższy w sektorze hotelarskim i restauracyjnym – 11,3% oraz w budowlanym – 10,4%. Eksport towarów i usług zarejestrował symboliczny wzrost o 13,9%, a import towarów i usług wzrósł o 7,7%. Wzrost ten należy do 10 największych w Europie. (kurir.mk)

 

23 marca 2012 r.

Podatek od e-usług

Od kwietnia wszystkie firmy zobowiązane będą do uiszczenia opłaty za każdą usługę systemu zamówień publicznych. Wysokość opłaty zależeć będzie od wielkości firmy, a pieniądze w ten sposób uzyskane zostaną przeznaczone na konserwację systemu. Mikroprzedsiębiorcy i obywatele indywidualni zapłacą rocznie 2 tys. MKD (135 PLN), małe i średnie przedsiębiorstwa – 4 tys. MKD (270 PLN), a duże podmioty gospodarcze 8 tys. MKD (540 PLN). (plusinfo.mk)

 

22 marca 2012 r.

Kryzys nie dotknie górnictwa

Menedżerowie kopalń mówią, że w przeciwieństwie do innych branż, w których występuje spadek produkcji, sektor górnictwa w tym roku pozostanie odporny na skutki kryzysu. Ceny metali utrzymywały się dotychczas na stabilnym poziomie, popyt również był stały, wobec czego nie będzie problemu z utrzymaniem się na tym samym poziomie na rynku.

Stowarzyszenie górników zaakceptowało ostatnie zmiany legislacyjne, które zapewniają łatwiejsze uzyskiwanie koncesji oraz ich poszerzanie na szczegółowe badania geologiczne. (alfa.mk)

„Komercijalna Banka” po raz dziewiąty najlepszym bankiem w Macedonii

Wyboru dokonał magazyn „Global Finance”, który od 19 lat prowadzi rankingi najlepszych banków w 192 państwach. „Komercijalna Banka” uzyskała najlepszy wynik w oparciu o takie kryteria jak: wzrost aktywów, rentowność, obsługa klienta, partnerstwo strategiczne, warunki konkurencji i innowacje. (alfa.mk)

 

21 marca 2012 r.

Centrum motoryzacyjne w Kavadarci

Niemiecka firma Drexel Meyer potwierdziła oficjalnie, że wybuduje fabrykę produkującą części i kable do Mercedesa C-klasy w Kavadarci.

Firma poszukuje wysoko wykwalifikowanych menedżerów i specjalistów do uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego, zatrudniającego ponad 4 tys. pracowników. Inwestycja oznaczać będzie zastąpienie części uprawy winorośli bardziej opłacalną pracą. Do końca bieżącego roku planowane jest zatrudnienie 500 osób. W przyszłym roku powstanie 2 tys. nowych miejsc pracy, a docelowo będzie ich 4 tys. Cała produkcja, o wartości 100 mln EUR przeznaczona będzie na eksport. (utrinski.com.mk)

 

Gmina Karbinci zbuduje stację uzdatniania wody

Stacja uzdatniać będzie wodę pitną dostarczaną przez rurociąg „HS Zletovica”. Gmina otrzymała dotację na zaopatrzenie w wodę w wysokości 400 tys. EUR oraz posiada własne oszczędności w wysokości około 100 tys. EUR. Budowa stacji uzdatniania wody rozwiąże problemy z dostępem do wody pitnej 70 – 80% mieszkańców. (plusinfo.mk)

 

20 marca 2012 r.

„Stopanska Banka” wspiera klinikę pulmonologii

Bank zakupił torakoskop o wartości 400 tys. MKD (27 tys. PLN), czyli przyrząd służący do obserwacji klatki piersiowej i do wykonywania w niej zabiegów. Torakoskop medyczny to najnowocześniejsza, bezpieczna technologia, umożliwiająca pulmonologom szybsze, dokładniejsze i lepsze leczenie pacjentów. (utrinski.com.mk)

 

19 marca 2012 r.

Powstanie 21 małych elektrowni wodnych

Ministerstwo Gospodarki zawarło 21 umów koncesyjnych na budowę małych elektrowni wodnych. Elektrownie mają zostać zbudowane na 8 rzekach: Bistrica, Pena, Brza Voda, Kriva Reka, Odranska, Beloviszta, Bacziszka i Jablanica. Będą one miały łączną moc 23 MW i wyprodukują energię w wysokości 77 GWh. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztować ok. 40 mln EUR. Inwestorzy mają 3 lata na wybudowanie elektrowni. (netpress.com.mk)

 

Dotacje dla rolników z Koczani

Rolnicy z gminy Koczani otrzymali wypłacone przez Ministerstwo Finansów dotacje z programu wsparcia finansowego z 2011 roku. Gmina Koczani jest drugą po Bitoli gminą, która wypłaciła najwięcej subsydiów. Około 2,2 tys. rolników otrzymało łącznie 28 mln MKD (1,9 mln PLN), głównie na uprawę ryżu. Dotacje zostały wypłacone w odpowiednim czasie, gdyż teraz rolnicy przygotowują tereny pod zasiew, wobec czego mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na zakup nasion i nawozów. (mrt.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE