Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 2 – 8 lipca 2012 r.

Macedonia: 2 – 8 lipca 2012 r.

Macedonia przyłącza się do Gazociągu Południowego

Na szóstej sesji Macedońsko-Rosyjskiej Komisji Mieszanej w Niżnym Nowogrodzie strona rosyjska przedłożyła wicepremierowi i ministrowi finansów Zoranowi Stavreskiemu projekt umowy z Gazpromem, poprzez który Macedonia stanie się częścią projektu Gazociągu Południowego (South Stream). Gazprom deklaruje w planach duże inwestycje w Macedonii. Długoterminowa strategia firmy zakłada, że ​​w 2030 roku będzie on sprzedawać w kraju nad Wardarem 2,5 do 3 mld m sześc. gazu, czyli tyle ile zużywa dziś sąsiednia Bułgaria.

 

EBOiR sprzedał udziały w Tikveszu

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sprzedał 5 lipca br. swoje udziały w winiarni Tikvesz za kwotę 6,52 mln EUR, jej większościowemu udziałowcowi – funduszowi inwestycyjnemu Stevo Janevskiego – M6. Po transakcji blokowej spółka ta stała właścicielem 77,58% akcji Tikveszu. EBOiR był udziałowcem Tikveszu od 2008 r., kiedy to za sumę 6 mln EUR uzyskał 23,6% akcji spółki. W 2009 r. EBOiR wsparł Tikvesz preferencyjnym kredytem na kwotę 2,5 mln EUR. Poprzez dotychczasowe inwestycje EBOiR pomógł winiarni zmodernizować technologię produkcji, a przez to podnieść jakość wytwarzanych win.

 

Kromberg & Schubert rozpoczął budowę fabryki w Bitoli

Niemiecka firma produkująca części samochodowe Kromberg & Schubert położyła kamień węgielny pod nową fabrykę w przemysłowej strefie Żabeni w pobliżu Bitoli. W inauguracji budowy wziął udział między innymi premier Nikola Gruevski. Firma zapowiedziała inwestycję w maju. Wtedy też kadra zarządzająca ogłosiła, że fabryka będzie zatrudniać ok. 2,5 tys. ludzi. Oczekuje się, że fabryka zacznie działać w pierwszej połowie przyszłego roku. Zgodnie z planem biznesowym firma zainwestuje w nią ponad 20 mln EUR.

 

Pół miliona euro na projekty infrastrukturalne

Podpisano memorandum dla międzynarodowej współpracy rozwojowej pomiędzy rządami Macedonii i Słowenii w 2012 r. Gwarantuje ono środki w wysokości 552 tys. EUR na projekty, z czego 354 tys. EUR na budowę oczyszczalni wody pitnej w Probisztip, 123 tys. EUR na pomoc ekspercką, 35 tys. EUR na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin w regionie wschodnim oraz 40 tys. EUR na wsparcie sektora pozarządowego. Za najbardziej udane projekty zrealizowane przy wsparciu finansowym ze strony Słowenii uznaje się budowę szkoły podstawowej i średniej w gminie Ilinden oraz budowę stacji uzdatniania wody w gminie Gjorcze Petrov. (vecer.mk)

 

Koczani dostanie panele fotowoltaiczne

Przedstawiciele niemieckiej firmy Kras Capital Group po zbadaniu geograficzno-przyrodniczych warunków w regonie, zainstalują w różnych miejscach gminy Koczani panele fotowoltaiczne, mające produkować 20 mW energii elektrycznej. Podobne panele już od zeszłego roku ustawione są we wsi Spanczevo, przyczyniając się do większej samowystarczalności energetycznej gminy. (plusinfo.mk)

 

Macedonia na 62 miejscu w dziedzinie innowacji

Według Global Innovation Index (GII), Macedonia zajmuje ostatnie wśród państw bałkańskich, a 62 miejsce w świecie pod względem innowacji. Rumunia znalazła się na miejscu 52, Serbia – 46, Czarnogóra – 45, a Bułgaria – 43. (time.mk)

 

Macedonia na 21 miejscu w rankingu A.T. Kearney

Firma konsultingowa A.T. Kearney określiła Macedonię jako interesujący rynek o dużym potencjale dla dalszego rozwoju sprzedaży detalicznej. Ryzyko inwestycji w kraju uznane zostało za niskie, a potencjał rynku za średni. Międzynarodowe firmy pojawiają się na rynku macedońskim, zachęcone otwarciem nowoczesnego centrum handlowego we wrześniu. Otwarty zostanie m.in. supermarket Carrefour, a Inditeks wprowadzi na rynek pięć nowych marek, m.in. Zara. (time.mk)

 

Medal dla wina Muscat Otonel

Białe wino Muscat Otonel z winnicy Stobi zdobyło srebrny medal jakości na konkursie win Balkan International, który odbył się w Bułgarii w dniach 14 – 17 czerwca 2012 r. Nagroda ta jest jedną z wielu, jakie winnica Stobi otrzymała w ostatnim czasie, za wina z gatunku chardonnay, merlot i vranec. Wino Muscat Otonel jest jednym z najczęściej kupowanych win ze Stobi. (kapital.mk)

 

Przystosowanie rolnictwa do warunków klimatycznych

Rolnicy z rejonu Kumanova, Negotina, Bogdanci i Strumicy będą się szkolić w zakresie przystosowania znanych im technik do zachodzących zmian klimatu. Szkolenie obejmuje m.in. naukę zakładania sieci chroniących przed promieniowaniem UV i gradem, odpowiednie ścinanie plonów, czy stosowanie odpowiednich technik zapobiegających erozji gleby. Projekt finansowany jest przez USAID i przez kolejne 3 lata będzie realizowany przez Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki trafią do sadu gruszkowego w Mlado Nagoriczane, szklarni z pomidorami w miejscowości Pczinja, sadu z brzoskwiniami, morelami i śliwkami w Viniczane, w winnicach w Negotinie i Bogdanci oraz na polach papryki w Strumicy. (dnevnik.com.mk)

 

Sprzedaż działek w Valandovie i Resen

Ministerstwo Transportu i Komunikacji ogłosiło sprzedaż działek pod budowę centrów skupu i dystrybucji produktów rolnych w Valandovie i Resen. Gmina Valandovo sprzedaje działkę o powierzchni 77981 m2, której cena wywoławcza wynosi 110 MKD/m2 (7,5 PLN/m2). Druga parcela znajduje się w pobliżu Resen, jest wielkości 61433 m2 a cena wywoławcza za 1 m2 wynosi 61 MKD (4,16 PLN). (build.mk)

Opracowali: Zofia Dembowska, Łukasz Fleischerowicz

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE