Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 21 – 27 listopada 2011 r.

Macedonia: 21 – 27 listopada 2011 r.

27 listopada 2011 r.
Macedonia konkuruje z czterema krajami o inwestycję BAFS
Niemiecka korporacja chemiczna BAFS wizytuje pięć państw, wśród nich i Macedonię, które są potencjalnymi lokalizacjami dla nowego zakładu przemysłowego. Nowa fabryka BASF ma produkować katalizatory do samochodów osobowych i ciężarowych. Informacje, których źródło nie jest wymienione, ujawnia, że inwestycja może zostać zrealizowana w Macedonii, Rumunii, Słowacji, Czechach i Bułgarii, BASF ma wybrać jeden z tych pięciu krajów w pierwszym kwartale 2012 roku. (plusinfo.mk)

26 listopada 2011 r.
„Makedonska Radiodifuzja” SJ wydała 6 mln euro na sprzęt cyfrowy
„Makedonska Radiodifuzja” SJ poinformowała, że ogłosiła przetarg na budowę cyfrowych łączy mikrofalowych i sieci naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, w którym wzięło udział kilka zagranicznych i macedońskim firm. Podpisane umowy z wybranymi firmami opiewa na łączną kwotę prawie 6 mln euro, z czego połowa ma być przeznaczona na sprzęt i usługi szwedzkiej marki „Ericsson” (urządzenia technologiczne, terminale kontroli i montoring). „Nera Networks” z Norwegii za 1,15 mln euro ma zapewnić generatory, miejsce dla ich składowania i urządzenia klimatyzacyjne. „Power Flex” ze Skopje zaś, ma zaprojektować i zbudować sieć anten i konstrukcji metalowych za 900 tys. euro. Kilka spółek z Austrii, Słowenii i Macedonii mają podpisane umowy na mniejsze sumy. (kapital.com.mk)
Link do strony przedsiębiorstwa http://www.jpmrd.gov.mk/index.html

25 listopada 2011 r.
Oczekiwania Macedońskiego Banku Narodowego względem makroekonomii Macedonii
Scenariusz makroekonomiczny na 2012 r. przewiduje wzrost PKB o 3%, związanego głównie z popytem krajowym, zwłaszcza inwestycyjnym. Inflacja ma znacznie zwolnić tempo i utrzymać się na poziomie około 2%, jako wyraz spodziewanego spadku światowych cen ropy i żywności, jak również niższej inflacji zagranicą. Prognozy wskazują, że deficyt budżetowy w 2012 roku utrzyma poziom tegoroczny (4,8% PKB), przy umiarkowanej poprawie bilansu handlowego i intensywnym wzroście przepływów kapitałowych, ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu rezerw dewizowych. Sektor bankowy będzie nadal wspierać rozwój krajowej gospodarki, dzięki czemu oczekuje się wzrostu kredytów o 8% w skali rocznej. (mkfondovi.com)

Nacjonalizacja systemu do produkcji energii cieplnej
Państwo przeprowadzi nacjonalizację obiektów będących własnością spółki ciepłowniczej „Toplofikacija”. Jako potencjalną firmę, która może wejść do biznesu energetycznego po zmianach ustawy, anonimowe źródła podają państwowy ELEM. (kapital.com.mk)

Przeniesienie Huty wyniesie 150 mln euro!
Jeśli „Metrudhem” zgodzi się na propozycję premiera Gruevskiego odnośnie przeniesienia huty z Veles w inne miejsce, państwo będzie musiało ponieść w związku z tym dodatkowe koszty. Zmiany w planie miejskim Veles, które przygotowuje burmistrz Goran Petrov wskazuje na to, że dyslokacja jest coraz bardziej prawdopodobna. Ewentualne przeniesienie huty z Veles w inne miejsce będzie kosztować co najmniej 150 mln euro, przedstawia wyliczenie kilku menedżerów i inżynierów, byłych pracowników huty, który ze względu na wrażliwość tematu, chcą pozostać anonimowi. (kapital.com.mk)

24 listopada 2011 r.
Rolnictwo cierpi na inwestycji w produkty lepszej jakości
Na dzisiejszym forum „Zdrowe zwierzęta – dobre mleko”, zorganizowanym przez Izbę Handlową i Ambasadę Holandii w Skopju, dyskutowano na temat produkcji macedońskiego mleka. Specjaliści uważają macedońskie mleko z dobre jakościowo, a nawet lepsze niż niektóre produkowane w państwach UE. Mimo to podkreślono potrzebę inwestycji w modernizację gospodarstw i dodatkową edukację rolników. (plusinfo.mk)

Darinka Damjanovic nowym dyrektorem Centralnego Depozytu Papierów Wartościowych
Komisja Papierów Wartościowych wyraziła zgodę, aby Darinka Damjanovic została dyrektorem Centralnego Depozytu Papierów Wartościowych A.D. Skopje (CDHV). Będzie ona sprawowała urząd przez następne sześć miesięcy. (kapital.com.mk)

23 listopada 2011 r.
Uproszczone procedury celne i graniczne między Macedonią i Rosją
Uproszczenie granicznych, celnych i innych formalności związanych z przewozem osób i towarów oraz pogłębienie współpracy gospodarczej między obu krajami są celem umowy o współpracy w zakresie transportu kolejowego pasażerów i towarów, która dziś w Moskwie została podpisana przez Ministra Transportu i Komunikacji, Mile Janakieskiego i jego rosyjskiego kolegę, Iwana Lewitina. (kapital.com.mk)

Konferencja o rozwoju Bałkanów Zachodnich
Dziś w Skopju odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja na temat rozwoju regionalnego Bałkanów Zachodnich. Została ona zorganizowana przez Fundację na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego „Plus”. Jej celem nadrzędnym było formalnie zbadanie potencjału regionalnych sieci, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji we wszystkich krajach regionu Bałkanów Zachodnich.
Przedstawiciele agencji rozwoju gospodarczego, regionalnego i obszarów wiejskich, ministerstwa i ambasadorowie z Macedonii, Albanii, Kosowa, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Chorwacji przedstawili sytuację w swoich krajach z różnych perspektyw, a także ich poglądy na temat rozwoju regionalnego i współpracy między krajami Bałkanów Zachodnich. (novamakedonija.com.mk)

22 listopada 2011 r.
Izba Handlowa Serbii otwiera oddział w Macedonii
Poza otwarciem oddziału w Macedonii, Serbska Izba Handlowa (PKS) planuje otwarcie nowych oddziałów w Chorwacji i Kazachstanie. PKS ma już oddziały w 8 krajach. Na początku roku, PKS wraz z przedstawicielami 16 zagranicznych stowarzyszeń handlowych i gospodarczych oraz wydziałami gospodarczymi ambasada Austrii i Hiszpanii ustanowiły centrum Ino Pul, mające na celu połączenie serbskiej gospodarki z gospodarkami innych krajów. W tym roku Serbia odnotowała największy wzrost w handlu z Białorusią, Norwegią, Czechami, Danią, Chorwacją, a pokrycie importu w eksporcie wynosi 62%. (kapital.com.mk)

Małe zainteresowanie funduszami konkurencyjnych produktów
Firmy sektora przemysłu wytwórczego mają czas do 15 grudnia br. na ubieganie się o środki z Programu Realizacji Polityki Przemysłowej, ale zainteresowanie jest obecnie bardzo małe. Środki w wysokości 10,6 mln MKD (173,8 tys. euro) przeznaczonych na zwrot dla firm kosztów tworzenia konkurencyjnych produktów, rozwoju rynku, technologii i komercjalizacji opatentowanej innowacji. (plusinfo.mk)

Albańskie biura turystyczne zainteresowane macedońskimi kurortami zimowymi
Lato w Albanii, zima w Macedonii. Dziennikarze i turoperatorzy z Albanii przez dwa dni weryfikowali możliwości turystyczne dwóch największych ośrodków w kraju, Mavrovo i Popovą Szapkę, w ramach projektu „Promocja turystyki zimowej w Macedonii” w Albanii. Albańskim turystom oferowane są świeże powietrze, nietknięta przyroda, tradycyjne potrawy i gościnni gospodarze. Zdaniem macedońskiego ambasadora w Tiranie, Vele Trpevski, Albania nie ma ośrodków zimowych, a więc możliwości rozwoju wzajemnej współpracy turystycznej przychodzą wraz z ofertą istniejących obiektów w Macedonii. (kapital.com.mk)

21 listopada 2011 r.
Bez polityki fiskalnej nici z biznesu!
Jeśli klient nie otrzyma potwierdzenia zakupu, nie musi płacić – jest to zmiana wprowadzona do ustawy o płaceniu gotówką, która została przyjęta na wczorajszym posiedzeniu rządu.
Rząd wprowadza zmiany do tekstu ustawy, która sugeruje, że jeżeli podatnik wprowadził system fiskalny, jednak nie stosuje się do niego, tj. nie wystawia pokwitowania za sprzedaż towaru lub wykonanie usługi, nabywca nie ma obowiązku zapłaty. (plusinfo.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE