Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 21 – 27 maja 2012 r.

Macedonia: 21 – 27 maja 2012 r.

27 maja 2012 r.

Połączenia lotnicze z Singapurem

Dyrektor Urzędu Lotnictwa Cywilnego Republiki Macedonii, Dejan Mojsoski i dyrektor generalny Urzędu Lotnictwa Cywilnego Republiki Singapuru Yap Ong Heng, podpisali bilateralną umowę o ruchu lotniczym między oboma krajami. Umowa o otwartym niebie tworzy ramy prawne dla wspierania międzynarodowego ruchu lotniczego opartego na konkurencji, w celu zapewnienia podróżującym większych możliwości i wyboru usług, a jednocześnie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Pod względem wydajności, wyznaczone przedsiębiorstwa lotnicze obu krajów mają prawo do korzystania z każdego typu transportu lotniczego. (vecer.com.mk)

 

26 maja 2012 r.

Macedonia na czwartym miejscu pod względem jakości usług

Według badań przeprowadzonych w dniach 23 kwietnia – 12 maja przez „SWOT Research”, Macedonia zajmuje czwarte miejsce w regionie pod względem jakości usług, za Chorwacją, Słowenią i Serbią. W czasie badania tajemniczy klienci z sześciu krajów: Słowenii, Chorwacji, Bości i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry i Macedonii złożyli około 800 tajnych wizyt m.in. w salonach samochodowych, restauracjach, bankach, stacjach benzynowych, czy supermarketach. Podczas każdej z wizyt oceniali pięć podstawowych elementów: powitanie, identyfikację potrzeb klienta, prezentację produktu, oferowanie produktów dodatkowych i podziękowanie za wizytę. (novamakedonija.com.mk)

 

„Euromax” otrzyma dodatkowe 6,3 mln USD na badania w Ilovicy

Kanadyjska firma „Euromax resources”, prowadząca badania złóż miedzi i złota w miejscowości Ilovica, sprzedała 42 mln akcji w cenie 0,15 USD za sztukę, dzięki czemu zyskała około 6,3 mln USD. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną wykorzystane na wykonanie niezbędnych badań złóż. Spółka wydała oświadczenie, w którym mowa m.in. o tym, że Ilovica to projekt z największymi szansami na rozwój i eksploatację surowców mineralnych spośród trzech realizowanych projektów. Pozostałe dwa mają miejsce w Serbii i Bułgarii. (plusinfo.mk)

 

25 maja 2012 r.

Kierownictwo w przemyśle przetwórczym niezadowolone w kwietniu

Menedżerownie oceniają sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw macedońskich w kwietniu jako niekorzystną w stosunku do marca bieżącego roku. Średnie wykorzystanie możliwości przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło 58,8% normalnego użytkowania. Największy wpływ na ograniczenie produkcji miał niewystarczający popyt zagraniczny (24%), niewielki popyt krajowy (18,3%), problemy finansowe (12,1%) i niepewna sytuacja gospodarcza (9,7%). (plusinfo.mk)

 

Macedonia z najwyższą prognozą wzrostu gospodarczego w regionie

W porównaniu z państwami regionu i Unii Europejskiej, EBOiR i MFW prognozuje w Macedonii najwyższy wzrost gospodarczy. Wg premiera Nikoli Gruevskiego jest to efekt wielu działań antykryzysowych podejmowanych przez rząd. Premier wyraził nadzieję, że w drugiej połowie roku spodziewać się będzie można większej aktywności kredytowej banków dla gospodarki, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy kraju. (tocka.com.mk)

 

24 maja 2012 r.

Francuski kapitał na macedońskich lotniskach

Francuskie konsorcjum Aeroports de Paris, kupiło 38% udziałów w „TAV Aerodromi”, co czyni je największym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskami w Macedonii. Francuska spółka stała się również właścicielem 49% „Tav Investicii”, spółki-siostry „TAV”. Dwaj dotychczasowi najwięksi akcjonariusze, „TePe” i „Akfen”, zmniejszyły swój udział do 8%. Według nieoficjalnych szacunków, całkowita wartość firmy to około 2 mld EUR. (alfa.mk)

 

23 maja 2012 r.

Ziraat i Halkbank się połączą

Tureckie banki Ziraat i Halkbank w Macedonii połącza się, w wyniku czego Ziraat przestanie istnieć, a Halkbank będzie miał nową strukturę własnościową. Proces łączenia jest już w toku, banki prowadzą rozmowy w sprawie transferu aktywów, pasywów i realokacji personelu. (mkd.mk)

 

Ostatnia szansa na wynajęcie ochrydzkich plaż

Ministerstwo Transportu i Łączności po raz ostatni w tym sezonie ogłosiło możliwość wynajmu siedmiu plaż, na wybrzeżu gmin Ochryd i Debarca. Zainteresowane osoby i podmioty prawne powinny zgłosić chęć wynajmu do 31 maja. Jeśli plaże nie znajdą najemcy, korzystać z nich będą mogli bez ograniczeń obywatele Macedonii i turyści zagraniczni. (plusinfo.mk)

 

22 maja 2012 r.

Przepadło 110 mln EUR przeznaczonych na „zielone” projekty

Macedońskie firmy straciły 110 mln EUR z Unii Europejskiej, które mogły być wykorzystane do budowy wiatraków, paneli słonecznych czy elektrowni wodnych. Ani jedna macedońska firma nie złożyła aplikacji w celu uzyskania środków finansowych. Produkcja energii elektrycznej ze słońca, wiatru czy biomasy, mimo, że bardzo popularna w Europie, w Macedonii nie cieszy się zainteresowaniem. (kapital.com.mk)

 

Największy akcjonariusz „Granitu” weźmie 107 tys. EUR dywidendy

Straszo Milkovski, prezes zarządu „Granitu” dostanie 107 tys. EUR dywidendy ze swoich akcji największej macedońskiej firmy budowlanej. W ostatnim czasie akcjonariusze „Granitu” postanowili rozdzielić dywidendy o łacznej wartości 718,6 tys. EUR. Milkovski, jako największy akcjonariusz, posiadający 15,9% akcji, dostanie największą kwotę. Pomiędzy pozostałych 5600 udziałowców krajowych zostanie rozdzielone 360 tys. EUR. Zagraniczni udziałowcy dostaną do podziału około 105 tys. EUR. (mkd.mk)

 

Nowe subwencje na kolektory słoneczne

Minister gospodarki Macedonii prowadzi rozmowy z kilkoma bankami na temat wprowadzenia tak zwanych „zielonych kredytów” na instalację kolektorów słonecznych w domach. Obywatele mają czas do końca miesiąca, aby złożyć podanie o subwencję. Do tej pory wnioski o nie złożyło ok. 1,2 tys. osób, a Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że będzie ich o ok. 300 więcej. Publiczne losowanie nazwisk osób, które złożyły wniosek o refundację, odbędzie się 9 czerwca. Ponad 300 osobom, które kupiły i zainstalowały w swoich domach systemy słoneczne, zostanie zwrócone 30% sumy, jaką wydali (nie więcej jednak niż 300 EUR). W Macedonii obecnie ok. 20 tys. gospodarstw domowych ma już zainstalowane kolektory słoneczne. (kurir.mk)

 

21 maja 2012 r.

Spada siła nabywcza

Trzyosobowa rodzina w kwietniu br., na zaspokojenie podstawowych potrzeb, wydała w skali miesiąca kwotę 1314 MKD (21,54 EUR). Przeciętny portfel wydatków takiej rodziny wyniósł w kwietniu 36 330 MKD (595,57 EUR), czyli o 3,62% więcej niż w tym samym miesiącu co rok temu. Natomiast osoba samotna, wynajmująca pokój w Skopje, w tym samym miesiącu, wydała 15 200 MKD (249,18 EUR), czyli o niecałe 5 EUR więcej niż rok temu. Wzrost cen najbardziej dotyczy produktów pierwszej potrzeby: mięsa, ryb, nabiału, energii elektrycznej, paliwa. Według ostatnich danych Państwowego Urzędu Statystycznego w lutym przeciętna płaca w Macedonii wzrosła nominalnie o 0,9%. Jednakże po uwzględnieniu wzrostu cen, realne zarobki zmalały o 1,9%. (dnevnik.com.mk, kapital.com.mk)

 

„Kumanovo gas”szuka zagranicznego partnera

Procedura partnerstwa publiczno-prywatnego jest w toku, a do końca miesiąca ogłoszony będzie międzynarodowy konkurs na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji. Na sprzedaż zostanie wystawione 49% akcji, pozostałe 51% musi pozostać w rękach założyciela. W konkursie wziąć udział mogą firmy z branży, mające odpowiednią moc finansową. Podobne próby znalezienia partnera strategicznego zostały podjęte dwa lata temu, były one jednak bezskuteczne, ze względu na początek kryzysu światowego. Kumanovo to pierwsza gmina w kraju, która przed sześciu laty rozpoczęła gazyfikację na własny koszt. Do chwili obecnej zbudowano ponad 16 km sieci dystrybucyjnej, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 2 mln EUR. Zgazyfikowanych jest 15 instytucji i przedsiębiorstw publicznych, m.in. budynki komunalne, szkoły i przedszkola, a jesienią tego roku rozpocznie się doprowadzanie gazu do gospodarstw domowych. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE