Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 23-29 kwietnia 2012 r.

Macedonia: 23-29 kwietnia 2012 r.

29 kwietnia 2012 r.

Chińskie inwestycje poprzez Polskę

Podczas Forum Gospodarczego  „Polska – Europa Środkowa – Chiny”, które odbyło się w minionym tygodniu w Warszawie, doszło do spotkania premierów Macedonii i CHRL. Obaj rozmawiali na temat chińskich inwestycji w macedońskie projekty elektrowni wodnych „Czebren” i „Galiszte”, „Kozjak” i „Dolina Wardarska”. Wartość tego ostatniego projektu wycenia się na 1,5 mld EUR. Inwestycje mają rozwiązać problem deficytu prądu w Macedonii.

 

Loty z Dubaju, Stambułu, Stuttgartu i Helsinek

„Fly Dubai” od września zacznie latać dwa razy w tygodniu do Skopja. Tureckie linie lotnicze „Borajet” rozpoczęły już regularne loty raz w tygodniu ze stambulskiego lotniska „Sabiha Gökçen” do Skopja. Niemieckie „HL Airlines” rozpoczną 30 czerwca loty raz w tygodniu ze Stuttgartu do Skopja, a fińskie linie „Finnair” będą oferowały bezpośrednie sezonowe loty czarterowe z Helsinek do Ochrydu. Linie lotnicze mogą ubiegać się o dotacje rządu. (plusinfo.mk)

 

28 kwietnia 2012 r.

Łotewsko-macedońska umowa o liberalizacji przepisów transportowych

Ministrowie ds. Transportu i Łączności Macedonii Mile Janakieski i Łotwy Aivis Ronis podpisali porozumienie o liberalizacji przewozów międzynarodowych, które ułatwi drogowy transport towarów między krajami. Porozumienie o całkowitej liberalizacji przepisów dotyczących przewozu towarów Republika Macedonii podpisała do tej pory z Wielką Brytanią, Luksemburgiem, Słowacją, Czechami, Węgrami i Szwajcarią, a z 7 innymi państwami zawarła umowę o swobodnym ruchu wahadłowym i tranzytowym. (kurir.com.mk)

 

Monety 50 deni tylko do końca roku

Od 2013 roku decyzją Narodowego Banku Macedonii monetą o najniższej wartości będzie 1 denar. Wszystkie macedońskie banki będą wymieniać wychodzące z obiegu monety w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 marca 2014 r. Po tym okresie wymiany będzie można dokonać jedynie w NBM. Dotychczasowe transakcje będą zaokrąglane w dół jeśli końcówka ceny wynosie do 49 deni, a jeśli od 50 do 99 – w górę do 1 denara. Uprości to realizację transakcji zarówno w przypadku płatności gotówkowych jak i bezgotówkowych. (plusinfo.mk)

 

27 kwietnia 2012 r.

Macedonia/ Kosowo : W planach autostrada Prisztina – Skopje

Podczas wizyty wicepremiera Macedonii Musy Xhafferiego w Prisztinie, który spotkał się z wicepremierem Kosowa Behgjetem Pacolli padła propozycja, by wkrótce oba państwa zorganizowały wspólny szczyt gospodarczy. Pacolli jest zainteresowany podjęciem kosowsko-macedońskiej współpracy na polu energetyki i infrastruktury, w tym projektem budowy autostrady o długości 55 km, łączącej Prisztinę ze stolicą Macedonii, którą rząd Kosowa chce rozpocząć na początku przyszłego roku (dnevnik.com.mk, plusinfo.mk kanal5.com.mk)

 

Firmy z Turcji i Norwegii w walce o strefę przemysłową w Tetovie

Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że dwa podmioty przeszły do drugiego etapu przetargu na operatora Technologiczno-przemysłowej strefy rozwoju „TIRZ Tetovo”. Są to norweska „Small Business Association of Norway” oraz tureckie konsorcjum „TBS Yonetim Isletme ve Insast Anonim Sirketi” razem z „Pera Construction International Skopje”. Zwycięzców przetargu poznamy najprawdopodobniej w III kwartale tego roku. Przewiduje się, że w “TIRZ Tetovo” powstanie 25-30 kompleksów przemysłu lekkiego, które będą miejscem pracy dla około 7 tys. osób. (build.mk, sitel.com.mk)

 

Macedońscy pracownicy najtańsi w Europie

Średni koszt, jaki pracodawca ponosi na jednego pracownika w Macedonii wynosi jedynie 2,8 EUR za godzinę i jest najniższy w całej Europie. W te kwotę wliczone jest nie tylko wynagrodzenie, ale i opieka socjalna, podatek dochodowy, koszty szkoleń, edukacji i inne opłaty. Według ostatnich danych DZS średnia miesięczna płaca netto wyniosła w lutym 20.625 MKD (338 EUR), czyli o 0,9% więcej niż w lutym 2011 r. (kapital.com.mk, plusinfo.mk)

 

26 kwietnia 2012 r.

5 parceli pozostało na sprzedaż w „Metalec” w Prilepie

W planowanej pierwszej strefie przemysłowej w Prilepie o łącznej powierzchni 160 tys. m kw., którą podzielono na 21 działek sprzedano już 16.  Można było nabyć je podczas aukcji internetowych, cena wywoławcza za 1 m kw. to 1 EUR. Pozostałe 5 parceli będzie można nabyć w maju br. Ocenia się, że dzięki projektowi zostanie otwartych 2.000 miejsc pracy. (makdenes.org, build.mk)

 

Sytuacja banków w 2011 r.

Z danych Narodowego Banku Macedonii wynika, że łączny zysk banków macedońskich w 2011 r. wyniósł 1,183 mld MKD i jest o 48,7% niższy niż w roku ubiegłym. Spadek zysków spowodowany jest głównie utratą wartości zatwierdzonych pożyczek oraz kredytami zaciągniętymi przez firmy, które nie są w stanie ich spłacić. Udział niespłaconych kredytów ogółem wzrasta z 9% pod koniec 2010 r. do 9,5% pod koniec 2011 r. (plusinfo.mk)

 

25 kwietnia 2012 r.

Wzrost dywidendy „Granitu” o 50%

Firma „Granit” planuje zwiększyć kwotę dywidendy o 50%, czyli z 10 do 15 denarów za akcję (z 0,68 PLN do 1,36 PLN). Projekt decyzji zostanie przedłożony do głosowania akcjonariuszy na dorocznym spotkaniu 16 maja 2012 r. Zysk netto firmy w zeszłym roku wyniósł 380,6 mln MKD (25 869 695 PLN). (plusinfo.mk)

 

24 kwietnia 2012 r.

100 mln USD od Banku Światowego

Bank Światowy wyraził gotowość wsparcia polityki rozwojowej Republiki Macedonii kwotą 100 mln USD. Kwota ta ma zostać przeznaczona na rozwój konkurencyjności, wsparcie reform w sferze gospodarki, zdrowia, edukacji oraz w sferze socjalnej. Uznano, iż korzystne warunki, na których Deutsche Bank udzielił Macedonii kredytu w wysokości 240 mln EUR, są potwierdzeniem dobrego wizerunku macedońskiej gospodarki na międzynarodowym rynku kapitałowym. (vecer.com.mk)

 

Ochryda  championem turystyki kulturowej w Europie Środkowo-Wschodniej

Międzynarodowe Centrum Turystyki „SACEN International” uznało Ochrydę za „championa turystyki kulturowej” w tej części Europy. Uroczyste wręczenie nagród za rok 2011 odbyło się w Belgradzie. „Złote Turystyczne Serce SACEN” przyznano w 11 kategoriach. Wśród zwycięzców znalazł się również Belgrad jako „najlepsze turystyczne miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej”, Turcja jako „najlepsza destynacja”, a Opatija okazała się najbardziej gościnnym zakątkiem. (scan.eu, dnevnik.com.mk)

 

23 kwietnia 2012 r.

„Mikrosam” będzie produkował części do rosyjskich samolotów

Prilepska firma „Mikrosam” rozpoczęła produkcję urządzenia, które posłuży do produkcji skrzydeł rosyjskich samolotów pasażerskich. Wiceprezes zarządu Samoil Samak ogłosił, że „Mikrosam” jest w trakcie negocjacji co do eksportu takiej technologii również dla innych firm lotniczych, m.in. „Boeing” i „Airbus”. Koszt tej technologii wyniesie od 6 do 20 mln EUR. Do końca bieżącego roku w Prilepie wybudowany zostanie nowy zakład produkcyjny, a w tym celu zatrudnionych zostanie 20 nowych pracowników. W chwili obecnej „Mikrosam” zatrudnia 80 pracowników. „Mikrosam” przez 25 lat działalności na rynku skonstruował maszyny działające na ponad 140 liniach produkcyjnych m.in. w krajach Unii Europejskiej, Rosji, Chin, Indii i USA. (slobodnaevropa.mk, plusinfo.mk)

 

Bogactwa naturalne Ilovicy

Kanadyjska firma „Euromax Resources” oszacowała, że w Ilovicy znajdują się złoża zawierające 789 tys. ton miedzi i 130,6 ton złota. Opublikowane wyniki zgodne są z normami międzynarodowymi. Dla porównania, państwowe rezerwy złota Republiki Macedonii wynosiły w końcu lutego 6,87 tony. (plusinfo.mk)

 

Opracowały: Zofia Dembowska, Mirella Makurat

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE