Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 23 – 29 stycznia 2012 r.

Macedonia: 23 – 29 stycznia 2012 r.

Macedonia: 23 – 29 stycznia 2012 r.

 

29 stycznia 2011 r.

„NLB Tutunska” sprzedaje winnicę „Dżumajlija”

„NLB Tutunska banka” sprzedaje winnicę kombinatu rolniczego Dżumajlija. Winnica wyceniona jest na 674 tys. EUR. Do licytacji wystawione zostaną pompy do wina, młyn do winogron, kotłownia, wieża do destylacji, cysterny, prasy, kotły parowe, filtry do odcedzania wina, zbiorniki i pozostały majątek nieruchomy, niezbędny do procesu produkcji wina. Bank chce osiągnąć cenę 4,7 mln EUR. Pierwszeństwo w licytacji będą mieć inwestorzy chcący kupić wszystko w zestawie, a nie część majątku. Licytacja miała odbyć się 30 stycznia, lecz ze względu na protest około setki pracowników winnicy, termin ten został odłożony. Protestujący twierdzą, że złamana została umowa sprzed tygodnia zapewniająca odroczenie licytacji o 15 dni. (kapital.com.mk, dnevnik.com.mk)

Belgijska firma wybuduje fabrykę autobusów w pobliżu Skopja

Belgijski producent autobusów Van Hool zapowiedział budowę fabryki autobusów w okolicy Skopja. Fabryka wyprodukuje 300 autobusów, które zostały zamówione przez amerykańską firmę. Umowa została zawarta w poprzednim miesiącu, a jej czas realizacji wynosi 3 lata.
Data rozpoczęcia budowy fabryki oraz jej otwarcia nie jest jeszcze znana, ponieważ firma nie otrzymała do tej pory pozwolenia na budowę. Nie wiadomo także, ilu pracowników zostanie zatrudnionych w fabryce. (plusinfo.mk)
28 stycznia 2012 r.

Trwa promocja projektu „Kup dom, kup mieszkanie”

Ministerstwo Finansów wraz z bankami, uczestniczącymi w projekcie „Kup dom, kup mieszkanie” rozpoczęło promocję swojej akcji. W punktach informacyjnych, które utworzono we wszystkich większych miastach Macedonii, rozdawane są ulotki informujące mieszkańców o projekcie. W miejscach tych obecni są także przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz banków, udzielający odpowiedzi na wszystkie szczegółowe pytania dotyczące projektu.(kurir.mk)

 

Na budowę dróg w 2012 r. przeznaczono 78 mln EUR

Na realizację projektów infrastrukturalnych w 2012 r. rząd Macedonii wyda około 78 mln EUR, które mają zostać przeznaczone na budowę i odnowienie dróg lokalnych i regionalnych, jak również na dokończenie Korytarza 8. W drugie połowie roku powinna rozpocząć się budowa autostrady Smokvica – Demir Kapija, będącej ostatnią częścią Korytarza 10. Środki na ten cel zostały zabezpieczone i obecnie trwa wybór firmy, która ten projekt zrealizuje. Inwestycja wyniesie ponad 200 mln EUR. (kapital.com.mk)

 

27 stycznia 2011 r.

Produkcja przemysłowa wzrosła w ubiegłym roku o 3,3%, a w grudniu spadła o 4,8%

Macedoński Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w grudniu 2011 roku spadła o 4,8% w stosunku do poziomu z grudnia 2010 r., zaś w stosunku do okresu styczeń – grudzień 2010 nastąpił wzrost o 3,3%.

Wartość produkcji w sektorze górnictwa i wydobycia w grudniu 2011 r. wzrosła w porównaniu do grudnia 2010 r. o 13,2%, w sektorze produkcji zmniejszyła się o 3,8% a w sektorze dostaw energii elektrycznej i gazu – spadła o 15,3%.

Według analizy dla poszczególnych grup przemysłowych, w 2011 roku o 5,4% wzrosła wartość produkcji artykułów nietrwałych, za to o 13,6% spadła wartość produkcji energii. Dobra pośrednie z wyjątkiem energii spadły o 10,8%, dobra inwestycyjne o 12,7% i produkty trwałe o 2%. (kurir.mk)

 

26 stycznia 2012 r.

„Euromax” jedynym wykonawcą projektu poszukiwania złota i miedzi w Ilovicy

Kanadyjska firma „Euromax resources” ogłosiła, że jest jedynym wykonawcą projektu badań mających na celu znalezienie złóż miedzi i złota w Ilovicy, miejscowości położonej w pobliżu Gevgelii, przy granicy z Grecją. Duża międzynarodowa firma wydobywcza, która mogła zwrócić 70% swoich udziałów, zdecydowała się nie skorzystać z tego prawa, pozostając jedynym użytkownikiem tego miejsca. Dzięki stuprocentowej kontroli nad projektem firma jest w stanie kontynuować badania za pomocą wierceń w kierunku południowym i wschodnim, gdzie istnieją przesłanki wskazujące na możliwość odnalezienia złóż. Firma „Euromax” zajmuje się również poszukiwaniem złóż miedzi w Bułgarii i w Serbii. (plusinfo.mk)

 

25 stycznia 2012 r.

Nowa strefa przemysłowa w pobliżu Strumicy

Gmina Strumica otwiera nową strefę przemysłową o powierzchni ponad 26,7 ha przy wyjeździe z miasta, w pobliżu drogi międzynarodowej w kierunku Bułgarii.
Rada gminy Strumica na pierwszym spotkaniu w tym roku podjęła decyzję o otwarciu nowej strefy przemysłowej w na działce nr 19 w planie zagospodarowania przestrzennego. Będą tu w przyszłości wybudowane nowe zakłady przemysłowe i usługowe. W ten sposób Strumica przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy i szybszego rozwoju gospodarczego regionu. (plusinfo.mk)

Przyspieszone procedury celne dla importu i eksportu

Wkrótce zacznie funkcjonować możliwość 24-godzinnego eksportu towarów na przejściu granicznym Tabanovce. Służba Celna Republiki Macedonii informuje, że ułatwi to pracę i obniży koszty ponoszone przez eksporterów, gdyż nie będą musieli czekać na skorzystanie z usług terminalowych.

W celu ułatwienia importu i eksportu kolejowego, strefa towarowa z Trubareva przeniesie się do strefy przemysłowej w dzielnicy Gazi Baba, gdzie znajdują się magazyny Kolei Macedońskich. Oznacza to, że w jednym miejscu będzie odbywała się zarówno odprawa celna jak i przeładunek towarów, czyli pociągi będą się zatrzymywały na jednej stacji mniej. Ma to na celu przyspieszenie procedur rozliczania importu. (kapital.com.mk)

 

24 stycznia 2012 r.

EBOR obniżył prognozy wzrostu dla gospodarki macedońskiej

Z opracowanych przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju najnowszych prognoz wzrostu gospodarczego dla 29 krajów wynika, że wzrost gospodarczy Macedonii nie wyniesie 2,4%, jak przewidywano listopadzie, lecz jedynie 1,8%.

Prognozy gospodarcze dla regionu to wzrost o 0,5 – 1,9%, podczas gdy np. dla Albanii 1,2%, dla Bośni 0,5%, dla Bułgarii 1,2%, dla Czarnogóry 1,9%, dla Rumunii 0,8% i dla Serbii 1,1%.

Bank uważa, że możliwości rozwoju w krótkim okresie czasu są słabe a podatność wzrosła w wyniku kryzysu w strefie euro. Szczególnie narażony jest sektor finansowy, będący przedmiotem zainteresowania EBOR ze względu na fakt, że duża część systemu bankowego jest własnością przedsiębiorstw zagranicznych i opiera się na finansowaniu z zagranicy.

EBOR dodaje, że udzielanie kredytów było bardzo słabe lub negatywne w większości krajów Europy środkowej i południowo-wschodniej i w ciągu 2011 r. pogarszało się z miesiąca na miesiąc. (plusinfo.mk)

 

23 stycznia 2012 r.

Katarska firma będzie kupować macedońskie mięso

Katarskie przedsiębiorstwo produkcji i handlu mięsem i zwierzętami „Mavaszi” ogłosiło, że dla potrzeb własnego rynku planuje import mięsa z Macedonii, Turcji, Kirgistanu i Kazachstanu. Cena mięsa na Półwyspie Arabskim rośnie ze względu na wzrost konsumpcji, mimo że ceny światowe utrzymują się na stałym poziomie. Niektóre kraje mają zakaz produkcji mięsa na własny rynek.

Około 74% ankietowanych przez firmę „Al Shark” w Doha uważa, że ceny mięsa w kraju są wysokie, a 22% uważa, że są one znacznie wyższe od cen na rynku światowym, na przykład kilogram świeżego kurczaka w Doha sprzedawany jest po 3,6 – 4,3 EUR. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE