Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 24 – 30 października 2011 r.

Macedonia: 24 – 30 października 2011 r.

30 października 2011 r.
Od dziś loty Skopje – Rzym
Od dziś włoskie tanie linie lotnicze Blu-Express, oddział Blue Panorama Airlines, wprowadza regularne loty na linii Skopje-Roma. Loty odbywać się będą w czwartki i niedziele. Kilka tygodni wcześniej bezpośrednie loty do Włoch wprowadzono na linii Skopje-Wenecja. (utrinski.com.mk)

29 października 2011 r.
Grecy oszczędzają w Macedonii
Podczas kryzysu w Grecji i wzrostu podatków od lokat bankowych, co raz więcej Greków oszczędza swoje pieniądze w bankach macedońskich, gdzie korzystniejsze jest także oprocentowanie depozytów. Najwięcej klientów, którzy mogą w ciągu miesiąca przywieźć do Macedonii 10 tys. euro w gotówce zakłada lokaty w bankach w Gevgeliji, Strumicy i Bitoli. (kapital.com.mk)

28 października 2011 r.
Rating Macedonii, stabilny BB+
Po tym, jak agencja „Fitch” poinformowała, że rating Macedonii to stabilne BB+, a system bankowy i zadłużenie pozostają w normie, minister finansów Zoran Stavreski poinformował, że umożliwi to Macedonii zaciągnięcie 130 mln euro pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, na koniec br., na niższy procent. (mkfondovi.com)

Spada produkcja przemysłowa
Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku spadła o 2,3%. W okresie styczeń-wrzesień w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego wzrosła o 6,3%. Największy spadek 18,8% odnotowano w sektorze energetycznym, a także w sektorze górnictwa, o 8,6%. (mkfondovi.com)

Rośnie średnia płaca krajowa
Urząd Statystyczny podał wskaźnik przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto na jednego pracownika w sierpniu 2011 roku. W porównaniu do sierpnia 2010 roku wyniósł on 101,7. Średnia krajowa brutto w sierpniu wyniosła 30715 MKD (2180 PLN). Zmiana była podyktowana przede wszystkim ze względu na wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze usług (23,7%), usług specjalistycznych, naukowych i technicznych (8,9%) oraz w sektorze kultury, rozrywki i rekreacji (8,6%). (kapital.com.mk)

27 października 2011 r.
Przyznano Krajową Nagrodę Korporacyjnej Odpowiedzialności Społecznej
Jedenaście dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, otrzymało nagrodę za społeczną odpowiedzialność w biznesie, przyznawaną przez Ministerstwo Gospodarki i współfinansowaną ze środków unijnych, na projekty realizowane w ciągu ostatniego roku. Laureaci zostali wybrani spośród 63 projektów w 38 spółkach. Wyróżnienia w pięciu kategoriach (relacje pracowników, zarządzanie etyką, relacje z dostawcami i konsumentami, ochrona środowiska, inwestycje społeczne) zostały przyznane dla: Makedonski Telekom, T-Mobile Macedonia, Johnson Controls, Alkaloid, Pharmachem, Feni Industry, USJE, Adora Inżenering, Macedonian Power Plants (ELEM) i TTK Banka. (dnevnik.com.mk)

Produkty prilepskiej firmy Vitaminka – Cevitana (napój w proszku z witaminami) i Vitanez (majonez) zostały uhonorowany nagrodą i logo Superbrands, obecnej w 88 krajach świata. (kapital.com.mk)

26 października 2011 r.
Grecy zamykają firmy w Macedonii
Greckie firmy włókiennicze w przygranicznej Gevgeliji: Euro Fashion, Vivi Teks i Geteks zamknęły swoje zakłady z powodu kryzysu i blokady granic w Grecji, które spowodowały niedostarczenie materiałów do szycia odzieży. Pracę straciło ponad 200 osób. (kapital.com.mk)

Firmy pesymistycznie o rynku
Macedoński firmy z przemysłu przetwórczego pesymistycznie patrzą na produkcję w ostatnim kwartale roku. Z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny wynika, że produkcja przemysłowa we wrześniu była niższa w porównaniu z sierpniem. Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych we wrześniu wyniosło zaledwie 62,7%. Największy wpływ na ograniczony zakres produkcji ma słaby popyt zagraniczny (prawie 20%), niedostateczny popyt krajowy (18,7%), problemy finansowe (13%) i niepewne warunki gospodarcze (7,7%). (kapital.com.mk)

25 października 2011 r.
Równy VAT na wszystkie kawy
Kawa filtrowana i rozpuszczalne zostaną opodatkowane według tej samej 18% stawki, jak kawa ziarnista. Obecne stawki 5% VAT powodują straty dla państwa w wysokości 500 tys. euro rocznie. Macedonia importuje 4 tys. ton ziarnistej kawy rocznie o wartości 12 mln USD, a konsumuje od 6 do 8 tys. ton kawy rocznie. (vecer.com.mk)

Przyszłoroczny deficyt w normie
Wicepremier i minister finansów Zoran Stavreski poinformował, że przewidywany deficyt budżetowy w 2012 r. wyniesie 2,3 do 2,5% PKB, a prognozowany wzrost gospodarczy ponad 4%. Rząd przyjmie budżet w najbliższy poniedziałek (31 bm.). Deficyt ma zostać pokryty kredytami z zagranicy. Wysokość pożyczek zostanie określona w połowie listopada. (vecer.com.mk)

Rosyjski Jugochrom zapowiada zwolnienia
Kombinat Chemiczno-Elektrometalurgiczny Jugochrom znajdujący się w miejscowości Jegunovce zamknął 4 z 6 pieców i zmniejszył produkcję o 40%, a w przyszłym miesiącu planuje redukcję etatów. Według źródeł Jugochromu, sytuacja powinna poprawić się w I kwartale 2012 roku, kiedy wszystkie piece zostaną uruchomione ponownie, a zwolnieni pracownicy zatrudnieni. Rosyjski właściciel zainwestował około 40 mln euro w modernizację kombinatu w lipcu 2010 r. (utrinski.com.mk)

24 października 2011 r.
Plany inwestycyjne rządu
Minister Finansów Zoran Stavreski i Minister Transportu i Łączności Mile Janakieski spotkali się z przedstawicielami Zrzeszenia Izb Gospodarczych Macedonii w sprawie omówienia Raportu „Doing Business”. Zapowiedzieli oni inwestycje w projekty kapitałowe i infrastrukturalne w przyszłym roku, m. In. ponowne uruchomienie i zakończenie projektu budowy drogi kolejowej do Bułgarii (Korytarz 8) oraz dofinansowania projektu „Kup dom, kup mieszkanie” (odpowiednik „Rodzina na swoim”), który będzie stymulować branżę budowlaną. (dnevnik.com.mk)

Dalsza informatyzacja katastru
Reforma i realizacja elektronicznego katastru była jednym z tematów omawianych na sesji Rady Gospodarczej. Kataster elektroniczny został do tej pory wprowadzony w Skopje i w 14 innych miastach, a wszystkie wydziały katastru powinny mieć wdrożony system elektroniczny do końca czerwca 2012 r., zapowiedział Ljupczo Georgievski, szef Agencji Katastru Nieruchomości. (novamakedonija.com.mk)

Włosi zbudują nowe centrum handlowe
Włoska firma „Euro Italia” zainwestuje 10 mln euro w budowę Centrum Handlowego „Petrovec Mall” w stołecznej dzielnicy Petrovec.  Inwestycyjny ma stworzyć 100 nowych miejsc pracy. W miniony piątek nastąpiła ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. (sitel.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE