Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 24 – 30 września 2012 r.

Macedonia: 24 – 30 września 2012 r.

Doka Tekstil i DMISS otworzyły fabryki w Rabrovie

Fabryki otwarte zostały w strefie przemysłowej Rabrovo w pobliżu Valandova. Inwestycja warta jest 2,5 mln EUR i zapewni 1000 nowych miejsc pracy. Obie fabryki produkować będą wyroby włókiennicze, które eksportowane będą do krajów Unii Europejskiej. produkcja roczna wyniesie około 5 mln sztuk odzieży. Partnerem strategicznym jest Grecja, a produkty będą sprzedawane przez sklepy znanych sieci, jak niemiecki Stress One czy brytyjskie Verhouse i Assos. (plusinfo.mk)

 

Centrum Skopje najczęściej odwiedzane przez turystów

Na drugim miejscu uplasowała się Ochryda – ustaliła Macedońska Izba Turystyki. Liczba turystów, którzy odwiedzili centrum Skopje w maju 2012 roku jest o 40% większa od liczby odwiedzających w tym samym miesiącu roku poprzedniego. W 2009 roku liczba turystów, którzy odwiedzili stolicę Macedonii wynosiła 111 281, w roku 2010 – 114 663, a w roku 2011 – 130 726. (kurir.mk)

 

Macedonia jednym z najmniej zadłużonych krajów

Według dziennika Economist, dług Macedonii wynosi 2.7 mld USD, czyli 27% PKB. Jest to średnio 1309 USD na mieszkańca. Dług Bułgarii to 1095 USD na mieszkańca, a Albanii – 2518 USD. Przeciętny Słoweniec dłużny jest 9768 USD, a Serb 2743 USD. Jednak coraz trudniej z problemem zadłużenia radzą sobie państwa należące do Unii Europejskiej. Dług Niemiec w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniósł 34 277 USD, a Hiszpanii – 21 637 USD. (dnevnik.com.mk)

 

Halk Bank i Ziraat Bank łączą siły

Macedońska Komisja Papierów Wartościowych wydała zgodę dla Halk Bank na 11 emisję długoterminowych papierów wartościowych, co pozwoli mu na zwiększenie kapitału potrzebnego do fuzji z Ziraat Bank. Halk Bank wyemituje 100 954 akcji zwykłych o łącznej wartości sprzedaży 1 mld MKD (ok. 16,4 mln EUR). Sprzedaż zostanie zrealizowana jako oferta prywatna, ponieważ jest ona przeznaczona dla jednego inwestora instytucjonalnego – TC Ziraat Bankasi A.S. Turkish, który jest jedynym udziałowcem macedońskiego Ziraat Bank. (utrinski.com.mk)

 

Niższe koszty założenia firmy dla studiujących w Macedonii

25 września 2012 r. rząd podjął uchwałę o obniżeniu kosztów rejestracji własnej firmy przez studentów. Macedońscy studenci, zakładając firmę przez stronę internetową Centralnego Rejestru, zamiast dotychczasowych 1190 MKD (ok. 20 EUR), zapłacą tylko 250 MKD (ok. 4,20 EUR). Obniżona została także opłata  za rejestrację w okienku urzędu z 2424 MKD (40 EUR) na 1199 MKD (20 EUR) (kapital.mk)

 

Turcy i Norwegowie koncesjonariuszami TIRZ Tetovo

Zgodnie z warunkami przetargu, swoją ofertę w sprawie koncesji w TIRZ Tetovo złożyło do dyrekcji tureckie konsorcjum TBS Yonetim Isletme ve Insast Anonim Sirketi i Pera Construction International Skopje oraz Small Business Association of Norway. W tym tygodniu komisja przetargowa przeanalizuje oferty w celu potwierdzenia ich kompletności. Następnie nastąpi ewaluacja. 70% oceny stanowić będą punkty za inwestycje planowane w ciągu kolejnych 5 lat, 20% za liczbę utworzonych w ciągu najbliższych 5 lat miejsc pracy, a pozostałe 10% za doświadczenie w zarządzaniu tego typu strefą ekonomiczną. (vecer.com.mk)

 

 Modernicacja wodociągów w Gostivarze za szwajcarskie pieniądze

Szwajcarska ambasada, poprzez Szwajcarski Sekretariat ds. Gospodarczych (SECO), sfinansuje projekt poprawy systemu zaopatrzenia w wodę w gminie Gostivar. Inwestycja wyniesie około 2,57 mln CHF (8,75 mln PLN), z czego 90% to środki szwajcarskie, a 10% – gminy Gostivar. SECO sfinansuje budowę nowego zbiornika o pojemności 2000 m3 oraz utworzenie systemu monitorowania poprawy dostarczania wody, podłączenie nowej oczyszczalni i zapewnienie ochrony wody źródlanej. (plusinfo.mk)

 

Firmy zostaną właścicielami podziemnych instalacji

Przedsiębiorstwa prywatne i publiczne otrzymają dzięki nowelizacji przepisów prawo własności do infrastruktury podziemnej. Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia wartości spółek i możliwości zarządzania infrastrukturą w sensie prawnym i ekonomicznym, jak również do obniżenia kosztów i skrócenia czasu potrzebnego na otrzymanie zezwolenia na budowę. (novamakedonija.com.mk)

 

Średnia pensja netto w lipcu wyniosła 338 EUR

W porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim średnie wynagrodzenie w lipcu jest niższe o 0,2%. Spadek spowodowany jest głównie zmniejszeniem miesięcznych wynagrodzeń w sektorze sztuki, rozrywki i rekreacji (o 8%), w sektorze administracyjnym (o 7,3%) oraz w pozostałej działalności usługowej (o 3,2%). Wzrost miesięcznego wynagrodzenia netto w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano między innymi w sektorze handlu detalicznego i hurtowego, naprawie pojazdów samochodowych i motocykli (o 4,8%) oraz w przemyśle przetwórczym (o 2,7%). Według danych Państwowego Urzędu Statystycznego w lipcu 2% pracowników w Macedonii nie otrzymało żadnego wynagrodzenia. (kurir.mk)

 

Macedońscy rolnicy na targach w Bursie

Grupa osiemdziesięciu rolników i przedsiębiorców z Federacji Rolników Republiki Macedonii wzięli udział w jednych z największych targów rolniczych, w Bursie w Turcji. Celem udziału w targach, które odbywają się już po raz 10 z rzędu, jest poznanie nowych technologii produkcji, w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia wydajności, a także wymiany doświadczeń z tureckimi rolnikami i instytucjami. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE