Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 25.03 – 7.04.2013 r.

Macedonia: 25.03 – 7.04.2013 r.

denari-mnogoo.mk

Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,5%

Produkcja przemysłowa w Macedonii wzrosła w lutym tego roku o 4,5% w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym, podał Państwowy Urząd Statystyczny. Jak pokazują statystyki, produkcja przemysłowa w sektorze górnictwa i kopalnictwa w lutym 2013 roku w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim wzrosła o 17,7%, w przemyśle przetwórczym zwiększyła się zaś o 4,4%. Produkcja przemysłowa w okresie od stycznia do lutego 2013 r. w porównaniu do pierwszych dwóch miesięcy ubiegłego roku wzrosła o 1,9%. (novamakedonija.com.mk)

 

Ochryd wśród zainteresowań inwestorów zagranicznych

Sześć nowych zagranicznych firm chce zainwestować w Macedonii, z czego 3 najprawdopodobniej wybiorą na swoją lokalizację Ochryd. Połowa inwestorów jest z Turcji, a pozostali z krajów Unii Europejskiej. Kolejnych sześciu inwestorów waha się nad wyborem miejsca inwestycji pomiędzy Macedonią i innym krajem regionu. Konkretną decyzję o inwestycjach podjęła brytyjska spółka „Asend Kapital”, produkująca środki czyszczące. Na okres 1 roku zatrudnią 150 osób do pracy w call center. (ohridpress.com)

 

Więcej pozwoleń na budowę

W lutym wydano 219 pozwoleń na budowę, czyli o 25,9% więcej w stosunku do tego samego miesiąca roku ubiegłego. Według wydanych pozwoleń na budowę, oczekiwana wartość obiektów wyniesie 2,3 mld EUR, czyli 43,6% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. 168 pozwoleń (76,7%) dotyczy budowy wieżowców, 16 (7,3%) zabudowy niskiej i 35 (16%) rekonstrukcji istniejących obiektów. Przewiduje się budowę 587 mieszkań, o łacznej powierzchni 48 100 m2. (novamakedonija.com.mk)

 

Zakwaterowanie w gminie Dojran

Z pomocą nowego programu dotyczącego bazy turystycznej, gmina Dojran rozwiązuje problem nielojalnej konkurencji w sezonie turystycznym. Rada gminy postanowiła również, że należy sporządzić lokalny plan urbanistyczny na budowę małej elektrowni wodnej przy Jeziorze Dojrańskim, na którą została już zawarta umowa z inwestorem. (faktor.mk)

 

W 2012 r. mniej osób z tytułem doktora nauk

W zeszłym roku w Macedonii zmniejszyła się o 25,9% liczba osób, które uzyskały tytuł doktora nauk. Według danych opublikowanych przez Państwowy Urząd Statystyczny w 2012 roku tytuł doktora uzyskało 146 osób. Najwięcej osób obroniło pracę z nauk społecznych (54,1%), 18,5% zdobyło tytuł doktora w dziedzinie nauk medycznych, 13% z nauk technicznych, pozostali zaś w dziedzinach przyrodniczo-matematycznych, humanistycznych i biotechnologicznych. (sitel.com.mk)

 

Udogodnienia dla turystów

Otwarcie campingów w każdej gminie, mapowanie 200 szlaków pieszych i rowerowych tras górskich, budowa nowych schronisk – to tylko część projektów rządowych, mających przyciągnąć turystów do Macedonii.  Celem jest zachęcenie turystów podróżujących camperami i preferujących aktywny wypoczynek do odwiedzenia Macedonii. Na realizację projektu przeznaczono 25 mln MKD (1,7 mln PLN), z rządowego programu rozwoju obszarów wiejskich. (sitel.com.mk)

 

Dotacje dla rolników

Ministerstwo finansów wypłaciło 140 mln MKD (9,5 mln PLN) 6270 rolnikom na produkcję rolną i utrzymanie winnic. Z tych środków 112 mln MKD (7,6 mln PLN) wypłacone zostało 4932 rolnikom na uprawy rolne a 28 mln MKD (1,9 mln PLN) plantatorom winogron. (24vesti.mk)

 

Średnia pensja netto w styczniu br.

Średnia pensja netto w styczniu bieżącego roku wyniosła 21 185 MKD (ok. 340 EUR), wynika z danych Państwowego Urzędu Statystycznego. W porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim jest wyższa o 1%. Wzrost ten wynika przede wszystkim ze zwiększenia się przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia netto w sektorze górnictwa i kopalnictwa (o 10,3%), w pozostałej działalności usługowej (o 8,8%) oraz w budownictwie (o 6,9%). Zmniejszenie średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w następujących sektorach: informacja i łączność – o 27,6%, administracja i działalność wspierająca – o 7,1%, działalność finansowa i ubezpieczenia – o 3%. (netpress.com.mk)

 

Parkingi w Kavadarci

Ruszyły prace budowlane związane z budową pierwszego parkingu prefabrykowanego w centrum Kavadarci. Parking będzie mógł pomieścić ponad 100 samochodów, co częściowo rozwiąże problem parkowania w centrum miasta. Gmina otrzymała teren pod budowę z projektu rządowego i zainwestuje około 29 mln MKD (2 mln PLN) z lokalnego budżetu. (build.mk)

 

Wzrośnie wykorzystanie funduszy z programu IPARD

Nowo wprowadzone zmiany umożliwią dostęp do funduszy małym gospodarstwom rolnym, a dotychczasowy zapis dotyczący możliwości renowacji już istniejących obiektów, zostanie zastąpiony nowym, który dopuści wykorzystanie środków również na budowanie nowych. Do tej pory ciągniki i inne maszyny rolnicze były finansowane z programów narodowych, co oznaczało, że pozostawało około 6/7 mln euro, z których nie można było skorzystać.  (kurir.mk)

 

Macedońskie warzywa w Mołdawii

Tego lata macedońskie warzywa mogą znaleźć się na mołdawskich stołach. Na spotkaniu biznesowym w Strumicy ustalono, że po nawiązaniu macedońsko – mołdawskich stosunków dyplomatycznych część warzyw Mołdawia może zacząć importować z Macedonii, a nie, tak jak dotychczas, z Turcji, co pozwoli na znaczne oszczędności. (faktor.mk)

 

Handel zagraniczny

Deficyt handlowy w okresie styczeń-luty 2013 wyniósł 369 mln USD, ogłosił Państwowy Urząd Statystyczny. W tym okresie łączna wartość eksportu z Macedonii wyniosła 612 mln USD, a importu – 981 mln USD. Wskaźnik pokrycia importu eksportem  wyniósł 62,4 %. Macedonia najwięcej handluje z Niemcami, Wielką Brytanią, Serbią, Bułgarią i Grecją (48,5% wymiany handlowej). (novamakedonija.com.mk)

 

Sprzedaż debarskich jagniąt

Debarskie jagnięta, na które w ostatnich latach przed świętami był duży popyt, wiosną tego roku prawie nie zostały sprzedane. Z około 17 tys. owiec sprzedano jedynie 7 tys. Powodem tej sytuacji jest głównie niska cena oferowana przez kupujacych, która w tym roku wyniosła 140 MKD/kg (9,5 PLN), w związku z czym większość hodowców zdecydowała się na pozostawienie jagniąt i powiększenie swoich stad. W minionych latach większość jagniąt trafiała na stoły w Grecji, Włoszech i Chorwacji. (dnevnik.com.mk)

 

E-sklep w Bitoli

W ramach projektu Ministerstwa Informatyzacji i Administracji otwarto w Bitoli pierwszy sklep elektroniczny z usługami ICT. W sklepie nabyć można kursy do nauki języków programowania, aplikacje software dla obywateli Macedonii i innych krajów świata. Wcześniej w Bitoli istniały już e-sklepy, zajmujące się sprzedażą wyrobów włókienniczych, usług turystycznych i wyrobów farmaceutycznych. W Republice Macedonii działa obecnie 250 e-sklepów. (faktor.mk)

 

Wybrano kobiety sukcesu 2012

Pod koniec marca br. z inicjatywy Agencji „Marili” odbyły się wybory dziesięciu najskuteczniejszych kobiet menedżerów 2012 roku. Laury zdobyły: Nina Angelovska, Radmila Czobanova-Vasilevska, Ana Velkovska, Radmila Dimovska,Emilija Zografska, Slavica Ilijeska, Silvana Petrovska, Lidija Stanczevska, Szpreza Capa, Dragana Czifliganec. Wyróżnienie specjalne otrzymała Esma Redżepova. Gościem honorowym imprezy była Maja Ivanova, żona Prezydenta Republiki Macedonii. (vest.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE