Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 25 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV
HIV-630x630

Macedonia: 25 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV

W tym roku w Macedonii zarejestrowano 25 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. Od 1987 roku, kiedy pierwszy raz zdiagnozowano tam wirusa, to największa liczba zarejestrowanych pacjentów. Większość z nich jest w wieku od 20 do 39 lat. Wśród nich 7 stanowią osoby chore, a 18 to nosiciele wirusa. 23 to mężczyźni, 3 kobiety. W całym kraju z wirusem HIV żyje 120 osób. W 2013 roku na AIDS umarło 2 chorych. Mimo to śmiertelność wśród osób zarażonych wirusem HIV się zmniejsza.

- Między 1989 a 2004 rokiem z 55 chorych 47 umarło. Od 2005 do 2013 roku z 88 chorych umarło 24, powiedział Żarko Karadżoski z Instytutu Zdrowia Publicznego.

Według przeprowadzonych badań 14 z pacjentów zaraziło się HIV poprzez kontakty homoseksualne, 10 przez heteroseksualne stosunki płciowe a jedna osoba w wyniku transmisji z matki na dziecko. Najwięcej przypadków zachorowań zarejestrowano w Skopju (18 osób).

AIDS wciąż pozostaje tematem tabu dla macedońskiej młodzieży. Młodzi ludzie rzadko dyskutują o wirusie HIV, który w coraz większym stopniu rozprzestrzenia się wśród ich rówieśników. Niewielu postanawia się zbadać, twierdzą studenci ze Związku Studentów i Parlamentu Studenckiego przy Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopju.

- U nas to temat tabu. Studenci boją się przyznać, że znają kogoś, kto jest nosicielem wirusa, mówi Igor Nikolovski, student UKiM.

Informacji o AIDS studenci najczęściej szukają w Internecie, nie decydują się na konsultacje z lekarzem czy uczestnictwo w warsztatach. Przedstawiciele Związku Studentów uważają, że potrzebna jest lepsza edukacja seksualna wśród ich rówieśników.

- Ponieważ my, młodzi, jesteśmy najbardziej narażeni na ryzyko zachorowania, dopóki nie jesteśmy wystarczająco zaznajomieni z metodami zapobiegania przenoszeniu wirusa, nie możemy czuć się wystarczająco bezpiecznie, powiedziała jedna ze studentek medycyny na UKiM.

Źródła: denesen.mk, sitel.com.mk 1,2

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE