Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 27.08 – 02.09.2012 r.

Macedonia: 27.08 – 02.09.2012 r.

Największa niemiecka inwestycja typu greenfield

Przedstawiciele niemieckiej firmy Draexlmaier oraz minister ds. inwestycji zagranicznych Vele Samak podpisali umowę o realizacji największej niemieckiej inwestycji greenfield w Macedonii. Będzie to budowa zakładu produkcji instalacji kablowych dla przemysłu motoryzacyjnego w Kavadarci. Łączna wartość inwestycji to ok. 35 mln EUR. W ciągu pierwszych 5 lat firma Draexlmaier zainwestuje 17 mln EUR i zatrudni 4 tys. osób. Macedoński partner firmy zainwestuje w budowę fabryki o powierzchni 52 tys. m2, która będzie użytkowana przez Draexlmaier na zasadzie leasingu długoterminowego. Dzięki tej inwestycji Macedonia oficjalnie znajdzie się na liście krajów dostawców niemieckiego giganta, Daimler Group. (maxim.mk)

 

10 mln EUR dla macedońskich firm

Rząd zapewni świadczenia wysokości 10 mln EUR w celu poprawy płynności i konkurencyjności macedońskich firm na rynkach zagranicznych w czasach kryzysu. Dodatkowe 100 mln EUR trafi do firm z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Fundusze będą przyznawane przez macedoński Bank Promocji i Rozwoju, na korzystnych warunkach z oprocentowaniem 3%. Okres spłaty wynosi 5 lat, z rocznym okresem karencji w przypadku środków trwałych, a dla kredytów obrotowych będzie to 18-miesięczny okres spłaty i trzymiesięczny okres karencji. (maxim.mk)

 

WizzAir otwiera centrum operacyjne w Macedonii

W ciągu najbliższych 2 miesięcy w Skopju zostanie otwarte szesnaste centrum operacyjne sieci WizzAir, ogłosił prezes spółki, Jozsef Varadi. Węgierska linia lotnicza rozpoczęła działalność w Macedonii w czerwcu bieżącego roku i dzięki subwencjom rządu otworzyła 6 linii lotniczych. WizzAir ma zamiar zainwestować w Macedonii kolejne 80 mln USD i otworzyć 300 nowych miejsc pracy. (dw.de)

 

 Maleje liczba zatrudnionych w przemyśle

Liczba osób zatrudnionych w przemyśle w lipcu 2012 roku zmniejszyła się w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku o 2,6%, ogłosił Państwowy Urząd Statystyczny. Również ilość pracowników w przemyśle przetwórczym w lipcu 2012 w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku zmalała o 3,1%. Wzrost liczby zatrudnionych odnotował natomiast przemysł górniczy (o 0,7%) oraz sektor energetyczny (o 0,3%). Według głównych grup przemysłowych w lipcu 2012 roku w porównaniu do lipca roku 2011 zmalała liczba pracowników w sektorze dóbr pośrednich (o 1,2%), dóbr kapitałowych (o 10,4%), trwałych dóbr konsumpcyjnych (o 8,6%) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (o 2,9%). (vesti.alfa.mk)

 

Portal internetowy dla podróżujących autobusem

Ministerstwo Transportu i Komunikacji uruchomiło portal internetowy do planowania podróży krajowych autobusem (liniskiprevoz.gov.mk/search.aspx). Wdrożenie systemu elektronicznego pozwala przewoźnikom uniknąć procedur administracyjnych związanych z gromadzeniem niezbędnej dokumentacji, użytkownikom umożliwia zaś szybkie pobieranie informacji na temat aktualnego rozkładu jazdy. (kurir.mk)

 

ELEM aktywuje projekt Lukovo Pole

ELEM oraz hiszpański dom konsultingowy w konsorcjum z AVC Consulting z Macedonii podpisały umowę na projekt i nadzór budowy zapory w Lukovo Pole. Koszt inwestycji wyniesie 774 400 EUR, a nadzór 1,1 mln EUR. Środki finansowe pochodzą z pożyczki Banku Światowego. Po zakończeniu obecnej fazy i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji technicznej do międzynarodowego przetargu na roboty budowlane, który rozstrzygnie się we wrześniu 2012 r., rozpoczną się właściwe roboty budowlane, które powinny zakończyć się przed końcem 2016 r. Wartość całej inwestycji szacuje się na 62 mln EUR. (plusinfo.mk)

 

Zyski z zagranicy

Do budżetu Macedonii w zeszłym roku wpłynęło z zagranicy łącznie 435 mln USD, podaje makroekonomija.org. Z tym wynikiem Macedonia plasuje się na 97. miejscu w świecie. Dla porównania z innymi krajami bałkańskimi, Serbia jest na 33. miejscu (3 719 mld USD), Bośnia i Hercegowina na 48. (1 959 mld USD) a Chorwacja na miejscu 70. (1 262 mld USD). Dalej w rankingu znalazła się Słowenia (99 miejsce, 410 mln USD) i Czarnogóra (106. miejsce, 301 mln USD). (plusinfo.mk)

 

Sprzedaż ochrydzkiej „Riwiery”

Ochrydzki hotel Riviera został wystawiony do sprzedaży za 3,5 mln EUR, co zostało potwierdzone przez bank Komercijalna Banka, gdzie hotel ma hipotekę. Dokładna cena to 211 882 501 MKD (bez podatku VAT, podatku od sprzedaży i innych kosztów sprzedaży). Hotel nie działa już od kilku miesięcy i został obecnie przejęty na własność przez bank. Położony jest w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc: w centrum Ochrydu, na samym brzegu jeziora. (maxim.mk)

 

„Kempinski” rozmawia o inwestycji w Macedonii

Przedstawiciele sieci hoteli Kempinski zainteresowani są budową swoich pierwszych hoteli w Macedonii. Jak podają nieoficjalnie macedońskie media, pięciogwiazdkowe hotele miałyby powstać w centrum Skopja – w pobliżu rzeki Vardar oraz w Ochrydzie. Sieć „Kempinski”, która istnieje od 1897 r., posiada 72 hotele w 31 krajach. W regionie, ma swoje hotele w Bułgarii, Chorwacji i Słowenii. (plusinfo.mk)

 

Kanadyjczycy zainteresowani inwestycjami w Macedonii

Kanadyjskie firmy z branży motoryzacyjnej i budowlanej są zainteresowane inwestowaniem w Macedonii. Informacje na ten temat zostały podane przez Ministra ds. Inwestycji Zagranicznych, Bila Pavleskiego, który wraz z delegacją rządową pod przewodnictwem Premiera, Nikoli Grueskiego, przebywa z wizytą w Kanadzie i USA. Macedońska delegacja przedstawiła kanadyjskim inwestorom możliwości inwestowania w górnictwo oraz infrastrukturę, które stanowią bardzo istotną sferę inwestycji kapitałowych Macedonii. Wiele kanadyjskich przedsiębiorstw poszukuje dogodnych miejsc, takich, jak Republika Macedonii, oferujących atrakcyjne ulgi fiskalne związane z prowadzeniem działalności na jej terytorium.  (kurir.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

 

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE