Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

Macedonia: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

4 marca 2012 r.

10 małych portów na czterech jeziorach

Rząd postanowił wybudować 10 małych portów na jeziorach: Dojrańskim, Prespańskim, Mavrovskim i Ochrydzkim. Na tym ostatnim koszt budowy ponieść będą musieli koncesjonariusze plaż, którzy wkrótce staną się ich właścicielami.

Będą to standardowe małe porty, potocznie zwane „pontonami”, często stosowane w krajach o rozwiniętej żegludze rzeczno-jeziornej. Porty tego rodzaju są bardzo stabilne i wytrzymują uderzenia fal o wysokości do 1 metra. (plusinfo.mk)

 

3 marca 2012 r.

Brytyjska firma kupuje „Goldmak” Radovisz

Właściciele brytyjskiej firmy „Borderless Europe” zapowiadają zwiększenie działalności usługowej firmy, która odpowiadałaby wymogom zagranicznych klientów odnośnie przetwórstwa i handlu. Nowy model biznesowy obejmować będzie ręczny wyrób biżuterii dla europejskich sprzedawców i jednocześnie stymulować będzie miejscową ludność, poprawiając jednocześnie wizerunek Macedonii jako kraju z wykwalifikowaną siłą roboczą dla przedsiębiorstw wszystkich branż. (novamakedonija.mk)

 

2 marca 2012 r.

Wytyczne dotyczące efektywności energetycznej w zamówieniach publicznych

Agencje państwowe i samorządy otrzymały wskazówki, za pomocą których przy zamówieniach publicznych powinny stosować środki efektywności energetycznej. Wskazówki zawarte są w instrukcji przygotowanej przez Agencję Energetyki i Biuro Zamówień Publicznych.

Instrukcja jest dokumentem nieobowiązkowym, mającym ulepszyć system administracji publicznej. Przewidywane jest m.in. wprowadzenie zasady, że jeśli administracja publiczna potrzebować będzie nowego obiektu, obiekt ten powinien mieć świadectwo energetyczne. Według tego dokumentu będą budowane zarówno nowe budynki jak i rekonstruowana część starych. Do tej pory nie było określonych zasad, więc obiekty budowano chaotycznie, zgodnie z życzeniami inwestorów. (mia.com.mk)

 

W Prilepie powstanie strefa przemysłowa

Strefa obejmować będzie 21 działek pod budowę obiektów. Niebawem rozpocznie się przetarg na sprzedaż gruntów. Działki maja powierzchnię 160 tys. m² i znajdują się na terenie obecnego zakładu konstrukcji stalowych „Metalec”. Cena wywoławcza za 1m² wyniesie 1 EUR. Już wiadomo, że firma „Konfi angel” chce kupić 18 tys. m², firma spożywcza „Donia” 10 tys. m², firma „Malteks” 5 tys. m², drukarnia „Guiness” 4 tys. m² a skopijska firma „Elektrometal” 6 tys. m². (plusinfo.mk)

 

1 marca 2012 r.

Autobusem na lotnisko w Skopju

Użytkownicy transportu lotniczego będą mogli dotrzeć na lotnisko specjalną linią. Usługę świadczyć będzie biuro podróży Vardar Ekspres. Cena biletu wynosić będzie 100 MKD (6,8 PLN), bez względu na to, na którym przystanku wsiądzie pasażer.

W drodze z centrum miasta na lotnisko, autobus będzie zatrzymywał się na 3 przystankach pośrednich. Trasę rozpocznie pod hotelem Aleksandar Palace, zatrzyma się pod hotelem Holiday Inn, przy Centrum Transportowym oraz hotelu Continental, skąd dotrze już bezpośrednio na lotnisko.

Rozkład jazdy autobusów będzie ściśle dopasowany do czasu odlotów i przylotów (kurir.mk, novamakedonija.com.mk)

 

29 lutego 2012 r.

Ziemia nie zostanie skonfiskowana za opóźnienia w budowie, będą jednak kary

Inwestorzy, którzy zakupili ziemię od państwa, ale nie uszanowali terminu uzyskania pozwolenia, będą zobowiązani do zapłacenia kary pieniężnej, ale ziemia nie zostanie im zabrana. Nowe zasady zostały zawarte w nowelizacji ustawy o gruntach budowlanych przygotowanej przez ministerstwo transportu i komunikacji. Kluczową zmianą jest zasada, że umowa nie zostanie zerwana nawet jeśli budowa opóźni się o lata. Kara pieniężna wyniesie 1,5% ceny kupna działki za każdy miesiąc w pierwszym roku, 3% w drugim roku, a 4,5% w trzecim i kolejnych. (plusinfo.mk)

 

Trzy lata od założenia pierwszego sklepu internetowego

Portal www.ex.mk, pierwszy elektroniczny sklep w Macedonii, rejestruje około 500 wizyt dziennie. Jego założycielem jest firma „Exquisite”, od trzech lat zajmująca się handlem elektronicznym w Macedonii oraz promowaniem nowego sposobu kupowania. Firma oferuje klientom około 3,5 tys. produktów, płatność kartą kredytową bądź przelewem i dostawę towarów do domu. Dowóz na terenie Skopja to koszt 100 MKD (6,8 PLN). Sprzedaż w 2011 r. wzrosła o 30% w stosunku do 2010 r., a tylko w styczniu 2012 r. zysk wyniósł niemal tyle co w okresie styczeń – marzec w roku ubiegłym. (plusinfo.mk)

 

 

 

28 lutego 2012 r.

Czy Ochryda zostanie usunięta z listy UNESCO?

Plan budowy uniwersytetu w Ochrydzie w ramach projektu „Plaosznik 2014” może zagrozić utrzymaniu przez miasto miejsca na światowej liście dziedzictwa narodowego UNESCO.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) już w tej chwili rozważa usunięcie miasta z listy obszarów chronionych. Podczas wizyty w Macedonii, dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokova ostrzegła, że wszelkie dramatyczne i przesadne zmiany w krajobrazie mogą spowodować skreślenie Ochrydy z listy światowego dziedzictwa kulturowego. (plusinfo.mk)

 

27 lutego 2012 r.

Holendrzy szukają inżyniera do konserwacji cerkwi św. Jerzego w Staro Nagoriczane

Holenderska firma „Edburgh Consultants” szuka inżyniera budowlanego do przygotowania dokumentacji technicznej i dokumentacji przetargu na realizację robót budowlanych i nadzór umów dotyczących projektu pt. „Konserwacja i rewitalizacja kulturalno-turystycznego obiektu św. Jerzy – Staro Nagoriczane”.

Kandydat musi mieć tytuł magistra, minimum 5 lat doświadczenia zawodowego i doświadczenie przy pracy w przynajmniej 3 podobnych projektach. Dodatkowe wymagania to znajomość obsługi komputera i płynna znajomość języka angielskiego, a mile widziana jest również znajomość języka macedońskiego. (plusinfo.mk)

 

Macedonia: Wkrótce ruszy budowa gazociągu do Negotino

Rada Gospodarcza macedońskiego rządu zadecydowała o priorytetowej budowie gazociągu z Kleczovic przez Sztip do elektrociepłowni w Negotino. Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z długu kliringowego. Gazociąg o długości około 96 km pozwoli przekształcić elektrociepłownię TEC Negotino, która przy produkcji energii elektrycznej będzie wykorzystywać gaz ziemny w miejsce obecnie używanego mazutu. (plusinfo.mk, kurir.mk)


 

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE