Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 28.01 – 03.02.2013 r.

Macedonia: 28.01 – 03.02.2013 r.

denari-mnogoo.mk

 

Wzrost MBI10 o prawie 5 procent

Wraz z ograniczeniem obrotów, indeksy giełdowe wzrosły w zeszłym tygodniu.  Indeks MBI-10, który śledzi 10 najbardziej wartościowych spółek na oficjalnym rynku, wzrósł o 4,96%, osiągnąwszy poziom 1927,25 punktów. Indeks MBID, który składa się z 11 najbardziej płynnych spółek giełdowych na wolnym rynku, wzrósł o 4,5%, do poziomu 1883,18 pkt. Łączny obrót na giełdzie w ubiegłym tygodniu spadł do poziomu 32,88 mln MKD (535 tys. EUR), w odróżnieniu od poprzedniego tygodnia, gdy obrót wyniósł 41,76 milionów. Najczęściej notowanymi akcjami w zeszłym tygodniu były akcje Komercijalna Banka, z których zysk wyniósł 12,79 milionów. (plusinfo.mk)

 

Qatar Holding inwestuje w Macedonii

Firma „Qatar Holding”, która posiada swoje inwestycje w ponad 30 krajach na świecie, inwestuje w macedońskie centrum zimowe Popova Szapka. Macedońskie ministerstwo gospodarki oświadczyło, że katarska firma dzięki otrzymaniu koncesji na wykorzystanie wód termalnych tego obszary, planuje wybudowanie dużego kompleksu SPA. (mkd.mk)

 

Normalizacja ruchu kolejowego z Grecją

Transport kolejowy z Grecją jest znów w normie, po zakończeniu dwudniowego strajku greckich kolei. Urząd celny w Gevgelii wydał oświadczenie, że ruch kolejowy, zarówno pasażerski jak i towarowy, odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem. (plusinfo.mk)

 

Macedonia na Targach Turystycznych w Stambule

Macedonia przedstawiła swój potencjał turystyczny na targach turystycznych w Stambule, które odbyły się w dniach od 24 do 27 stycznia 2013 r. Macedońskie stoisko zorganizowane zostało przez Agencję Promocji i Wspierania Turystyki. Program Agencji przewiduje prezentację potencjału turystycznego Macedonii łącznie na 17 targach turystycznych na całym świecie do końca 2013 r. (plusinfo.mk)

 

Macedonia szuka inwestorów w Indiach

Indyjscy inwestorzy z branży motoryzacyjnej, ICT i przemysłu wykazali zainteresowanie inwestycjami w infrastrukturę w Macedonii. Negocjacje z większością z tych firm są na zaawansowanym etapie. Dodatkowo multimiliarder Subrata Roy, oprócz budowy centrum turystycznego w Ohrydzie, zapowiedział inwestycje w sektorze zdrowia, rolnictwa i turystyki. (plusinfo.mk)

 

Otwarcie w Prilepie 10 nowych studni i przepompowni wartych 800 tysięcy euro

W Prilepie za dwa tygodnie ma zostać oddanych do użytku 10 nowych studni, o wartości około 600 tys. EUR i przepompownia, dzięki czemu woda dostarczana będzie również do najwyższych części miasta. Projekt „Wodociągów i kanalizacji” wart jest 200 tys. EUR. (plusinfo.mk)

 

100 tys. EUR na dofinansowanie kolektorów słonecznych

Ministerstwo Gospodarki ma w tym roku zainwestować 100 tys. EUR na dofinansowanie dla obywateli, którzy zdecydują się na instalację kolektorów słonecznych. Ogłoszenie zostało już opublikowane, a obywatele mogą ubiegać się o dotacje do końca maja tego roku. Dotacja wynosić będzie 30 procent wartości kolektora lub do 300 euro na rodzinę. (plusinfo.mk)

 

Sprzedano 4,7% akcji „Europy”

Łącznie 12.000 akcji lub 4,7 procent udziałów w fabryce cukierniczej „Europa” zostało sprzedanych na giełdzie, za cenę 3143 MKD (51,13 EUR) za sztukę, a całkowita wartość transakcji wyniosła 37 716 000 MKD (613 tys. EUR).  Największym akcjonariuszem w „Europie” jest nadal „Makoszped” który jest właścicielem ponad 19% akcji. „Fersped” ma w sumie 18 procent akcji „Vetfarm Trade” jest właścicielem 10,5 procent, a sama fabryka 10%. (plusinfo.mk)

 

EVN przejęło siedem małych elektrowni wodnych od czeskiego „Hydropolu”

EVN Macedonia przejęło zarządzanie siedmioma elektrowniami wodnymi, które od 2002 r. były pod koncesją czeskiego „Hydropolu”. W ciągu ostatnich 11 lat, firmy EVN i „Hydropol” rekonstruowały i modernizowały małe elektrownie wodne Dosznica, Kalimanci, Matka, Pena, Pesoczani, Sapunczica i Zrnovci. Całkowita zainstalowana moc wszystkich 11 elektrowni wodnych to 47 megawatów, co stanowi wzrost o 10 procent, z wyjątkiem Matki, gdzie moc została podwojona dzięki budowie zupełnie nowej elektrowni. (plusinfo.mk)

 

Macedońskie produkty będą podbijały nowe rynki

Władze Macedonii podjęły działania zmierzające do zdobycia nowych potencjalnych rynków zbytu dla lokalnych produktów i usług, co może przyczynić się do zwiększenia produkcji oraz eksportu, a to z kolei może oznaczać większe wpływy dewizowe dla gospodarki. Mowa tu o krajach, które mają duży potencjał wzrostu importu i dobre wyniki gospodarcze, np. Turcja, Polska, Ukraina, Kazachstan i Azerbejdżan, które pomimo kryzysu odnotowują wzrost gospodarczy i są otwarte na import macedońskich towarów. (kurir.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE