Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 28.11 – 4.12

Macedonia: 28.11 – 4.12

4 grudnia 2011 r.
Zgoda na wwóz używanych minibusów i autobusów z Euro 2
Rząd zezwoli na import używanych minibusów i autobusów ze standardem Euro 2 od 30 kwietnia 2012 r. Ideą, która przyświeca zmianie ustawodawstwa jest poprawa środowiska naturalnego poprzez znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Powodem jest też fatalny stan pojazdów, którymi posługują się przewoźnicy. Oczekuje się wymiany ok. 40% minibusów i autobusów, które mają nadany status Euro 0. (kapital.com.mk)

Holenderski Havep Impex zainwestuje 2 mln euro w fabrykę w Ilindenie
Havep Impex planuje inwestycję w wysokości 2 mln euro w produkcję odzieży przemysłowej i ochronnej w Ilindenie, gminie w pobliżu Skopje. Fabryka ma stworzyć  100 nowych miejsc pracy. (utrinski.com.mk)

3 grudnia 2011 r.
Likwidacja dwóch domów maklerskich
Ze względu na niskie obroty na Macedońskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (MB), wielu brokerów nie przetrwa do końca roku, przewidują eksperci. Komisja Papierów Wartościowych poinformowała, że obecnie trwają procedury uchylenia koncesji dwóm domom – „Auktor” i „Hita Brokeri”. Głównym powodem takiej sytuacji na giełdzie są ostatnie trzy lata. Wówczas znacznie spadły na niej obroty. Na giełdzie pracuje łacznie 19 domów maklerskich, z czego 13 firm i 6 oddziałów banków. Liczba ta jest zbyt duża jak macedoński rynek, którego dzienne obroty wynoszą 100 do 200 tys. euro. Eksperci twierdzą, że jedynym ratunkiem jest zliberalizowanie ustawy o prawie dewizowym, by osoby fizyczne i prawne mogły inwestować na rynkach zagranicznych, co spowoduje ożywienie na giełdzie. (kapital.com.mk)

2 grudnia 2011 r.
Gruevski chce większego wsparcia Japonii w energetyce
Premier Nikola Gruevski negocjuje z Japońską Agencją ds. Współpracy Międzynarodowej pomoc finansową dla realizacji dwóch projektów energetycznych – modernizacji TEC Bitola, służącej zmniejszeniu szkodliwych gazów oraz na modernizację i dobudowę systemu kolektorów wokół jeziora ochrydzkiego. Łączną wartość obu projektów szacuje się na ponad 100 mln euro. Japońska agencja już finansuje kredytowaną budowę elektrowni wodnej w Zletovicy. (utrinski.com.mk)

Kary dla firm działających bez licencji
Izby Budowlana należąca do Sojuszu Izb Macedonii zwróciła się do Ministerstwa Transportu i Komunikacji, aby karać firmy, które działają na rynku bez licencji. Izba domaga się zmian legislacyjnych w celu poprawy atmosfery w całym sektorze. Minister Mile Janakieski stwierdził, że są już propozycje czasowego cofnięcie zezwolenia dla niektórych firm, które zatrudniają mniejszą liczbę pracowników niż jest to niezbędne do prowadzenia działalności. (novamakedonija.com.mk)

1 grudnia 2011 r.
Przemysłowi mleczarskiemu w Macedonii grozi upadek
Stanie się to, jeśli w ciągu najbliższych trzech lat nie zostanie zmniejszony import oraz wzrost ilości i jakości produkcji krajowego mleka i produktów mlecznych. W 2015 roku zniesione zostaną kwoty na produkcję mleka w UE i rynek macedoński czeka zalew europejskich produktów mlecznych. Dotacje na litr mleka wyprodukowanego rosną co roku, nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów, ponieważ spada wydajność produkcji, w związku z czym import mleka i produktów mlecznych rośnie. Tylko 20% rolników spełnia macedońskie standardy dotyczące jakości mleka, a jedynie 16% spełnia europejskie standardy jakości. Od trzech latach spada ilość skupowanego mleka krowiego, co rekompensowane jest przez wzrost importu. We wrześniu tego roku import wzrósł o 3000 ton. Od trzech lat import mleka w proszku podwoił się. (kapital.com.mk)

Holenderskie wsparcie dla biznesu w Macedonii
Holenderska Ambasada podjęła się promocji współpracy macedońskich podmiotów z holenderskimi partnerami, na dotacje na nowe inwestycje i doradztwo w ramach „Holenderskich programów wsparcia biznesu”, który zaprezentowany został w Izbie Gospodarczej Macedonii.
Programy są dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw prywatnych w Macedonii, korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne, a proces aplikacji i przygotowania jest prosty i szybki. (plusinfo.mk)

30 listopada 2011 r.
Rząd przygotowuje kampanię „Poznaj Macedonię 2”
W celu jej realizacji podpisano umowy z dwoma firmami – „New Moment New Ideas Company” i „Aquarius Design”. Wartość projektu wynosi 500 tys. euro. Umowy, które podpisało Biuro ds. Zamówień Publicznych warte są kolejno 311 tys. i 244 tys. euro. Zadaniem NMNIC jest przygotowanie i wdrożenie planu reklam w mediach i najmu powierzchni w mediach elektronicznych i prasie, a AD opracowania projektu logo, produkcja spotów w TV i radiu, strony internetowej i drukowanych ogłoszeń. (kapital.com.mk)

Sprzedaż 5 miejsc na winnice w Negotino
Spośród 41 miejsc, które rząd wystawił na licytację (cena wywoławcza 1 euro za metr kwadratowy) na budowę winnic w Kavadarci, Negotino i Rosomanie, udało się sprzedać 5 lokalizacji w Negotino.
Jak informuje Ministerstwo Transportu i Komunikacji, nabywca jednej z lokalizacji jest firma Balkan Tim, po jednej kupili też Vojislav Mladenović i Dalibor Lazov, a dwie Rosjanin Igor Zibrak Genrichowicz. (dnevnik.com.mk)

29 listopada 2011 r.
Macedońskie produkty na targach we Francji
Za pośrednictwem lokalnej sieci Slow Food na drugich targach „Euro gusto” w Tours we Francji przedstawione zostały produkty z Macedonii. Na targach tych, dedykowanych zmysłowi smaku, biologicznej różnorodności i kulturze żywienia, Macedonia została zaprezentowana przez takie produkty jak dżemy z dzikiej figi, ser z Galicznika i sirenja (białe sery zbliżone w smaku do fety). (plusinfo.mk)

28 listopada 2011 r.
Macedonia wciąż bez wolnego handlu z Rosją
Macedonia nie może eksportować bez cła do Rosji, krajów  Maghrebu (Algieria, Maroko, Tunezja) i na Bliski Wschód, co znacznie zwiększyłoby konkurencyjność macedońskiej gospodarki. Takie były główne wnioski płynące z drugiego dnia warsztatów „Jak zwiększyć eksport?”, zorganizowanej przez Akademię Kapitala. Wśród kluczowych kwestii, które poruszyli uczestnicy znalazły się m. in. możliwości i metody jakie mogą podjąć przedsiębiorstwa by zwiększyć eksport. Macedonia skupia się głównie na klasycznym eksporcie, a rzadko korzysta z takich narzędzi jak licencjonowanie produktów, projekt pod „klucz do ręki”, franczyza, joint venture, czy tworzenie spółek zależnych. (kapital.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE