Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 29.10 – 04.11.2012 r.

Macedonia: 29.10 – 04.11.2012 r.

Otwarto włoską fabrykę Teknohose w Skopju

Otwarcie fabryki Teknohose to pierwsza część włoskiej inwestycji. Przy produkcji wysokociśnieniowych węży gumowych wzmocnionych, wykorzystywanych m.in. w branży budowlanej zostanie zatrudnionych 50 pracowników. W marcu 2013 włoska firma rozpocznie kolejną inwestycję szacowaną na 10 mln EUR. W fabryce produkowane będą sprzęgła hydrauliczne, a pracę w niej ma znaleźć kolejnych 150 osób. (ekonomski.mk)

 

Projekt budżetu na 2013 rok

W przyszłym roku budżet Macedonii ma wynieść około 313,5 mld MKD (5,1 mld EUR), z czego wpływy do budżetu mają sięgnąć kwoty 148 mld MKD (2,4 mld EUR). Szacuje się jednak, że wydatki państwa przekroczą tę kwotę i wyniosą około 165,5 mld MKD (2,7 mld EUR), co skutkować będzie deficytem budżetowym w wysokości 3,5 % PKB.

 

Mali Loszinj otworzy fabrykę wody butelkowanej w Gari

Chorwacka firma planuje, że zakład będzie rocznie produkował 100 mln litrów wody i zapewni około 70 nowych miejsc pracy, a łączna wartość inwestycji wyniesie około 5 mln EUR. 90% wody będzie sprzedawane w butelkach PET, o pojemności 1 l i 1,5 l, a pozostałe 10% w 0,33 l i 0,75 l. Do chwili obecnej w sześciu lokalizacjach w kraju wydobywa się wody termalne i termomineralne, lecz wkrótce procedury administracyjne mają stać się łatwiejsze, co umożliwi więcej inwestycji w tej dziedzinie. (plusinfo.mk)

 

Sprzedaż gruntów pod obiekty przemysłowe

Gmina Sztip opublikowała ogłoszenia o przekazaniu do sprzedaży pięciu parceli miejskich z przeznaczeniem dla przemysłu lekkiego oraz pod obiekty handlowe. Grunty budowlane znajdujące się na terenie strefy przemysłowej, mają powierzchnię od 1 500 do 3 940 m², a cenę początkową za metr kwadratowy oszacowano na 463 MKD. Zgłoszenia do udziału w przetargu można składać do dnia 07.12.2012 r. na adres Urzędu Gminy Sztip. Aukcja publiczna odbędzie się elektronicznie w dniu 12.12.2012 r. (vesti.alfa.mk)

 

Macedonia na 75. Miejscu pod względem dobrobytu

Według brytyjskiego Legatum Institute, Macedonia zajmuje 75 miejsce pod względem dobrobytu, spośród 142 badanych państw. Najlepsze wyniki kraj uzyskał w dziedzinie dostępu do opieki zdrowotnej (51 miejsce) oraz bezpieczeństwa (69 miejsce), słabiej jednak wypadł w zakresie wykorzystania kapitału społecznego (106 miejsce) oraz ekonomii (109 miejsce). (plusinfo.mk)

 

Inwestycje w SPA

Rząd Republiki Macedonii ogłosił, że chce rozwijać turystykę uzdrowiskową i SPA; w tym celu do sprzedaży zostaną wystawione działki budowlane w pobliżu istniejących obiektów w rejonach występowania gorących źródeł, oraz pod budowę nowych. Pod koniec bieżącego roku planowana jest zmiana ustawy o uzdrowiskach, mająca na celu ułatwienie inwestycji firmom zagranicznym. Do końca roku ogłoszone zostaną również procedury sprzedaży ośrodków Istibanja, Dobrevo-Zletovo i Banja Banjiszte, a następnie Banja Keżovica i Banja Banjsko. (plusinfo.mk)

 

Inflacja w październiku br. osiągnęła poziom 5,3%

Ceny detaliczne w październiku 2012 roku w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,1%, a koszty utrzymania zwiększyły się o 5,3%, ogłosił Państwowy Urząd Statystyczny. W październiku tego roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny detaliczne spadły o 0,7%, a koszty utrzymania wzrosły 0,2%. Wzrost kosztów utrzymania spowodowany jest przede wszystkim wzrostem cen wielu artykułów żywnościowych, np. cena jaj wzrosła o 6,3%, mięsa o 2,9%, ryby o 1,5%, produktów zbożowych o 0,7%. (sitel.com.mk)

 

Małe zyski z inwestycji zagranicznych

W latach 2006 – 2012 zagraniczne firmy zainwestowały w Macedonii około 2 mld EUR, jednak około 860 mln EUR zysków zostało przesłane z powrotem za granicę. Z danych opublikowanych przez Bank Centralny wynika, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku firmy zagraniczne wysłały do swoich krajów 64,6 mln EUR zarobione w Macedonii. Według ekspertów, spowodowane jest to wystąpieniem kryzysu światowego, przez który inwestycje zagraniczne są bardziej narażone na niepowodzenie. (utrinski.com.mk)

 

Licencjonowany nawóz organiczny

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa Macedonii wydało Stowarzyszeniu Żywności Organicznej pierwsze pozwolenie na produkcję płynnego nawozu organicznego „Bioflor”, testowanego od 5 lat na większych obszarach przeznaczonych pod uprawy wszelkiego typu. Badania wykazały, że na tych obszarach wydajność wzrosła o 20 – 30%, ilość chorób spadła o 50%, a płody rolne szybciej dojrzewały i dłużej pozostawały świeże. Stowarzyszenie planuje rozszerzenie swojej działalności o produkcję stałych nawozów organicznych, co zapewniłoby około 2 tys. nowych miejsc pracy. (plusinfo.mk)

 

Rynki zagraniczne otwarte dla macedońskich budowniczych

Ze sprawozdania Państwowego Urzędu Statystycznego wynika, że wartość zawartych zagranicznych umów budowlanych w pierwszych 9 miesiącach 2012 roku wynosi 5 141 752 000 MKD (344 mln PLN) i jest wyższa od wartości za analogiczny okres roku ubiegłego o 147,1%. Nowe rynki dla macedońskich budowniczych otworzyły się głównie w Bośni i Hercegowinie, Serbii i Szwajcarii. Kluczowym czynnikiem pozytywnego wyniku jest jednak wygrany przez firmę Granit międzynarodowy przetarg na budowę autostrady Banja Luka – Doboj, o wartości 180 mln EUR. (build.mk)

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE