Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 3 – 9 września 2012 r.

Macedonia: 3 – 9 września 2012 r.

Macedonia na 80 miejscu pod względem konkurencyjności

Macedonia spadła o jedno miejsce w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego 2012 i znalazła się na 80 miejscu pod względem konkurencyjności, wśród 144 krajów, które znalazły się na liście. Przyczyną spadku jest głównie wpływ kryzysu światowego na realne wskaźniki ekonomiczne. Spośród państw regionu, Czarnogóra zajmuje 72 miejsce, Chorwacja, 81, Albania 87, Bośnia i Hercegowina 88, Serbia 95 a Grecja 96. (plusinfo.mk)

 

Nowe przetargi

Pod koniec miesiąca zostaną ogłoszone nowe przetargi na sprzedaż OHIS, kombinatu tytoniowego Prilep i Eurokompozit, a sprzedaż EMO Ohrid rozpocznie się nieco później. Próby sprzedaży tych czterech obiektów trwają już od kilku lat. Zainteresowani inwestorzy nie zgłaszają się na przetargach ogłaszanych przez rząd. Najczęstszym argumentem jest przerost zatrudnienia. Cztery lata temu rząd zatrudnił dwie firmy konsultingowe, mające przygotować jak najlepsze warunki sprzedaży, na co wydano około 600 mln EUR. (plusinfo.mk)

 

Import platyny, eksport katalizatorów

Wartość wymiany handlowej Macedonii wyniosła w pierwszej połowie bieżącego roku 5,99 mld USD. W tym okresie wyeksportowano towary o łącznej wartości ok. 2,3 mld USD, a zaimportowano towary warte 3,7 mld USD. Wskaźnik pokrycia importu eksportem wyniósł 61,7%, a deficyt handlowy: 1,4 mld USD. Najczęściej eksportowanym produktem były katalizatory z zawartością metali szlachetnych lub ich związków, żelazonikiel, produkty ropopochodne, wyroby walcowane i odzież. Importowano głównie platynę i jej stopy, ropę naftową, gaz ziemny i energię elektryczną. (plusinfo.mk)

 

Dżumajliją interesuje się 30 inwestorów

30 krajowych i zagranicznych firm zainteresowanych jest kupnem kombinatu rolniczego Dżumajlija. Przetarg na sprzedaż kombinatu zostanie rozpisany w najbliższych dniach. Minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej ma nadzieję, że Dżumajlija zostanie odsprzedana poważnej firmie, posiadającej dobrze rozpisany biznesplan, co umożliwi rozwój i więcej miejsc pracy w regionie. (plusinfo.mk)

 

Macedonia i Kosowo rozmawiają o powiązaniu sieci energetycznych

Według przewodzących komisji ministra gospodarki Macedonii – Valona Saraqini oraz ministra ds. rozwoju gospodarczego Kosowa – Besima Beqaja, budowa łącznika energetycznego miałaby znaczący wpływ na podniesienie jakości systemu dostaw energii w Macedonii. Szacunkowy koszt realizacji tego projektu to ok. 6,2 mln EUR. 2 mln EUR miałaby zapewnić państwowa spółka MEPSO, zaś pozostałe 4,2 mln EUR pochodziłoby ze źródeł międzynarodowych instytucji. (utrinski.com.mk)

 

Pierwsza inwestycja Subraty Roya w Macedonii

Indyjski multimiliarder Subrata Roy kupił Hotel Slavija znajdujący się w centrum Ochrydy. Indyjski biznesmen jest także zainteresowany nabyciem sąsiedniego hotelu Orce Nikolov. Miliarder zapowiedział budowę m. in. centrum turystycznego w Ochrydzie, z którego chciałby uczynić „drugie Las Vegas”. Projekt, według którego w mieście mają pojawić się kasyna, hotele i centra rozrywki powinien być gotowy jeszcze we wrześniu br., a jego realizacja ma sie rozpocząć w ciągu 2,5 roku. (kapital.com.mk)

 

Wzrost wartości budowanych obiektów

Państwowy Urząd Statystyki odnotował w lipcu wzrost wartości budowanych obiektów oraz obiektów, których budowę zaplanowano na najbliższe miesiące. W lipcu b.r. wydano 242 pozwolenia na budowę, czyli o 15,2% więcej niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym. Przewidywana wartość budowanych obiektów to około 17,35 mld MKD (282 mln EUR, czyli nawet o 610,3% więcej niż w lipcu ubiegłego roku. (plusinfo.mk)

 

PZU zainteresowane przejęciem Triglav Osiguruvanje

Jedną z firm zainteresowanych przejęciem 62,5% udziałów Triglav Osiguranje, mającego swoje oddziały również w Macedonii, jest największa polska firma ubezpieczeniowa, PZU. Wśród pozostałych zainteresowanych wymienia się również niemieckie Ergo (lub jego właściciela, Munich Re), Allianz oraz austriackie towarzystwo ubezpieczeniowe UNIQA.  Triglav jest obecny w Macedonii już od pięciu lat, odkąd przejął firmę Vardar Osiguranje. (kapital.com.mk)

 

Rozpoczęła się budowa autostrady Demir Kapija – Smokvica

Budowany odcinek będzie miał długość 28 km, a jego budowa powinna zostać zakończona w ciągu 4 lat. W każdą stronę będą biegły 2 pasy ruchu, każdy o szerokości 3,5 m. Planowana jest również budowa 2 tuneli o długości 1200 m oraz 6 mostów, z których najdłuższy będzie miał 660 m i będzie największą tego typu konstrukcją w kraju. Łączne nakłady inwestycyjne na budowę tej części wyniosły 271 mln EUR, z czego 130 mln EUR pochodzi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 45 mlmn EUR to grant IPA z Unii Europejskiej, 107 mln EUR z EBOiR, a 6 mln EUR z budżetu Republiki Macedonii (plusinfo.mk)

 

Macedonia krajem możliwości

„Opportunity Magazine” zalicza Macedonię do jednego z sześciu państw na świecie, w których najłatwiej można rozpocząć działalność gospodarczą, ze względu na brak komplikacji, problemów i biurokracji, z którą spotykamy się w innych krajach europejskich. Z Macedonii można rozszerzyć działalność na sąsiednie państwa. W Stanach Zjednoczonych jest jednak zbyt mało informacji na temat Macedonii, jako turystycznej i biznesowej destynacji. (utrinski.com.mk)

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE