Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 31.10 – 6.11.2011 r.

Macedonia: 31.10 – 6.11.2011 r.

6 listopada 2011 r.
Dużo droższy prąd od nowego roku
Od 1 stycznia 2012 r. najprawdopodobniej podrożeje prąd od 10% do 12%. Trzy przedsiębiorstwa energetyczne w kraju ELEM, EVN i MEPSO złożyły do Komisji Regulacyjnej ds. Energetyki plany wydatków na przyszły rok, na podstawie których ustalona zostanie cena korzystania z prądu. (kapital.com.mk)

5 listopada 2011 r.
Bitolskie browary ponownie na rynku
W ciągu najbliższych trzech tygodni spółka Mardi z Radovisz, ponownie uruchomi Browary Bitola. Proces będzie kosztować nowego właściciela 2 mln euro. Firma zainwestowała do tej pory 10 mln euro, aby zrekonstruować browar i całkowicie zoptymalizować proces technologiczny. (dnevnik.com.mk)

4 listopada 2011 r.
EMO wciąż odnotowuje straty
Państwowa spółka z siedzibą w Ochrydzie ЕМО, w ciągu ostatnich 9 miesięcy odnotowała starty w wysokości blisko 3 mln euro, czyli jedynie o 170 tys. euro mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Przedsiębiorstwo odnotowało  2,6 mln euro przychodów, z czego 1,4 mln euro pochodzi ze sprzedaży w kraju, zaś 1,2 mln ze sprzedaży zagranicznej.  Wydatki firmy to do tej pory 6,1 mln euro, z czego 3,3 mln euro stanowią koszty utrzymania pracowników. (kapital.com.mk)

3 listopada 2011 r.
Rząd przyjął budżet na 2012 rok
Rząd przyjął  Budżet na 2012 rok, jest większy o 2,7 mld euro (5,7%). Przewidywane dochody budżetu to 159 mld MKD, a wydatki to 169 mld MKD. W założeniach budżetu wzrost PKB wyniesie 4,5% a inflacja 2,5%. (utrinski.com.mk)

Warsztaty amerykańsko-macedońskie
USAID we współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Macedońską Akademią Nauki i Sztuki zorganizował warsztaty na temat polityki energetycznej i planowania. (mkfondovi.com)

Nowe połączenia ze Skopia do Rzymu i Düsseldorfu
Albańskie tanie linie lotnicze Belle Air Europa rozpocznie loty z Skopje do Rzymu i Düsseldorfu. Linia uruchomi połączenia do Fiumicino od 15 grudnia. Loty będą bezpośrednią konkurencją włoskich linii Blu-express, gdyż będą latać w te same dni – wtorki i czwartki. (novamakedonija.com.mk)

2 listopada 2011 r.
Ceny zielonej karty w dół
Zielona karta i ceny ubezpieczeń samochodowych będą spadać zapowiadają z Agencja Nadzoru Ubezpieczeń, która przeprowadza liberalizację domeny ubezpieczenia przy wsparciu Banku Światowego. (kapital.com.mk)

Kolejne następstwa greckiego kryzysu
2500 pracownikom firm włókienniczych w Prilepie grożą zwolnienia. Jest to efekt kryzysu w Grecji i zalewu niskiej jakości tanich chińskich produktów. (lajm.com)

1 listopada 2011 r.
Droższa energia
Cena centralnego ogrzewania wzrosła po raz trzeci w tym roku, przez co coraz więcej obywateli zwraca się do innych rozwiązań grzewczych. Komisja Regulacji Energetyki potwierdziła oficjalnie decyzję o podniesieniu cen centralnego ogrzewania o 8,42% dla użytkowników usług Toplifikacija i 13,29% dla osób korzystających z usług Skopje Sever. Nowy wzrost cen może nastąpić jeszcze przed Nowym Rokiem. (utrinski.com.mk)

Nowe, wyższe kary za brak paragonu
Firmy będą musiały zapłacić 5000 euro za nie wydanie paragonu fiskalnego, a osób fizyczne 1500 euro. Urząd Skarbowy na podstawie kontroli ewidencji podatkowej z 3700 obiektów w tym roku stwierdził nieprawidłowości w 43% przypadków. Większość przypadków uchylania się od opodatkowania odnotowano w małych firmach w zachodniej Macedonii. (dnevnik.com.mk)

31 października 2011 r.
Nowy katalog firm macedońskich i rosyjskich
Rosyjski ambasador w Macedonii Oleg Szczerbak ogłosił promocję drugiego wydania rozszerzonego macedońskiego i rosyjskiego katalogu firm. Zawiera on informacje na temat klimatu inwestycyjnego na rynku, szczegółowe warunki, które mają zastosowanie w wolnych strefach ekonomicznych, możliwości eksportowe dla firm i wydarzenia targowe. (tradeportal.mk)

Organic Food Festival w Skopiu
Około 30 producentów żywności ekologicznej z Macedonii i regionu wzięło udział w Organic Food Festival w Skopiu. (dnevnik.com.mk)

Większe nakłady budżetowe na wolne strefy ekonomiczne
Rząd przeznaczy około 8,1 mln euro (3 mln euro więcej w porównaniu do 2011) w przyszłorocznym budżecie na budowę i modernizację wolnych stref ekonomicznych w kraju. Według ministra, pozwoli to na realizację projektów w Gevgeliji, Radoviszu, Strudze, Kiczevie, Prilepie, Strumicy, Rankovcach i Tetovie. (novamakedonija.com.mk)

Powrót do funduszy emerytalnych za 3 lata
Zwrot pieniędzy z drugiego i trzeciego filaru funduszy emerytalnych rozpocznie się za trzy lata. Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie świadczeń emerytalnych tych dwóch funduszy emerytalnych, a jego realizacja rozpocznie się po 2014 roku. (kapital.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE