Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Macedonia: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Niemcy zbudują fabrykę biodiesla w Orizari

Niemieccy inwestorzy zainteresowani są budową fabryki biodiesla w strefie przemysłowej we wsi Orizari w pobliżu Veles. Jeden z dwóch niemieckich inwestorów, Meno Müller podkreślił, że fabryka nie będzie produkowała szkodliwych substancji i nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska. W czasie konferencji prasowej ogłoszono, że najprawdopodobniej za miesiąc-dwa gotowe będą niezbędne dokumenty i rozpocznie się budowa zakładu, która powinna być ukończona za około 6 miesięcy. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 12 mln EUR. Inwestorzy podkreślają, że procedura przekształcania gruntów rolnych w budowlane trwa, a gmina Veles udzieliła wstępnego poparcia dla budowy fabryki. (bp.mk)

 

9 czerwca 2012 r.

Turecki Sutasz jesienią rozpoczyna produkcję

Turecka spółka Sutasz dopełniła formalności dotyczących przejęcia mleczarni Svedmilk w Skopje. Produkcja powinna rozpocząć się jesienią. Produkty mają być przeznaczone zarówno na rynek krajowy jak i na eksport do innych krajów bałkańskich i europejskich. Nowe inwestycje pozwolą na zwiększenie zdolności przetwórstwa mleka z 70 mln litrów rocznie do 175 mln. Firma będzie współpracować z uczelniami, innymi producentami oraz z rządem. W ciągu roku zostanie utworzone ponad 100 miejsc pracy, a po zakończeniu inwestycji liczba ta może sięgnąć 250. Sutasz jest liderem w sektorze produkcji mleka i nabiału w Turcji. Obroty firmy wynoszą około 650 mln EUR a w 2011 r. Sutasz znalazł się na 59. miejscu wśród 500 największych firm produkcyjnych w Turcji. (utrinski.com.mk)

 

Vitalia zwiększa eksport dzięki standardom Halal

Vitalia, macedońskie przedsiębiorstwo produkujące zdrową żywność, otrzymało certyfikat Halal, który potwierdza, że korzystanie z ich produktów jest zgodne z prawem islamskim. Dzięki temu oczekuje się znacznego wzrostu wartości eksportu firmy. Halal jest jednym z siedmiu najbardziej znaczących trendów w przemyśle spożywczym, a wielkość rynku dla produktów spełniających standardy szacuje się na 1,8 mld konsumentów. (kajgana.com)

 

8 czerwca 2012 r.

Promocja biznesu w Macedonii wśród Norwegów

Po wizycie w Danii i Szwecji, premier Macedonii, Nikola Gruevski, odwiedził Norwegię. Głównym celem wizyt w Skandynawii było zachęcanie tamtejszych biznesmenów do inwestowania w Macedonii. Podobnie jak w Kopenhadze i Sztokholmie, podczas Business Forum, w Oslo Gruevski przekonywał, że jego kraj jest jednym z najlepszych miejsc pod inwestycje dla firm, które chcą poszerzyć swoją działalność, lub szukają nowych lokalizacji. Zdaniem premiera Norwegii, Jensa Stoltenberga w dziedzinie współpracy gospodarczej, istnieje duży potencjał do wzrostu liczby inwestycji i handlu między tymi państwami. (dnevnik.com.mk)

 

Połączenie lotnicze Skopje-Moskwa

W Moskwie prowadzi się rozmowy na temat ponownego uruchomienia połączenia lotniczego Skopje-Moskwa oraz tego, czy mają to być tanie czy regularne linie lotnicze. Pomysł powstał w trakcie Międzynarodowego Kongresu Biznesmenów i Przedsiębiorców w Ochrydzie, podczas którego dyskutowano również na temat inwestycji w innowacyjne projekty środowiskowe, budownictwo, turystykę, rolnictwo i edukację. (kapital.mk)

 

7 czerwca 2012 r.

Tanie kredyty w przemyśle przetwórczym

Przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych, przemysłu przetwórczego, sektora winnego oraz Izby Handlowej zaakceptowali rządowy program finansowania rolnictwa. Najlepiej przyjęta została informacja o środkach przeznaczonych przez macedoński Bank Wsparcia i Rozwoju na kredytowanie skupu i eksportu produktów rolnych i przetworów. Środki te mają być dostępne na początku lipca. Wtedy również powinna nastąpić legalizacja budynków gospodarskich i maszyn. Są to korzystne kredyty, oprocentowane na 3%, które ułatwią właścicielom winnic skup i wypłacenie należności hodowcom winogron w terminie, oraz umożliwią budowanie z nimi długotrwałych relacji handlowych. Maksymalna kwota kredytu wynosi 300 tys. EUR, ale na wniosek nabywców rząd może rozważyć podwyższenie tej kwoty do 500 tys. EUR, na zakup określonych produktów strategicznych, jak np. pszenica, winogrona czy warzywa. (mrt.com.mk)

 

Od października Skopje-Dubaj za 500 EUR

Począwszy od 18 października, „Fly Dubai” dwa razy w tygodniu (w poniedziałek i czwartek) realizować będzie bezpośrednie loty między Dubajem a Skopje. Ceny rozpoczną się od 490 EUR. Lot o numerze FZ792 startować będzie ze skopijskiego lotniska „Aleksander Wielki” o 13:25 i zakończy się w Dubaju o 20:35 czasu lokalnego. Początek lotu powrotnego (FZ791) planowany jest na godzinę 9:15, a koniec na 12:40 czasu lokalnego. Ceny biletów zawierają wszystkie podatki i opłaty, plus 1 sztukę bagażu podręcznego o wadze do 7 kg i jeden mały laptop lub torebkę. Za miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi będzie trzeba dopłacić 21 EUR. (vecer.com.mk)

 

Otwarcie „Zary” w Macedonii

Hiszpańska firma z branży odzieżowej „Zara” otwiera pierwszy sklep w Macedonii. Siedziba sklepu mieścić się będzie w nowym centrum handlowym City Mall w Skopje, którego oficjalne otwarcie planowane jest na wrzesień. Firma Zara jest częścią grupy Inditeks, która oprócz Zary wprowadza do Macedonii takie marki jak: Massimo Dutti, Pull and Bear, Bershka czy Stradivarius. Centrum handlowe Skopje City Mall znajduje się w skopijskiej dzielnicy Karposz 4, zajmuje powierzchnię 90 tys. m² i zapewni 2200 nowych miejsc pracy. (kapital.mk)

 

6 czerwca 2012 r.

Przebudowa Korytarza 10

Rozpoczęto przebudowę 24-kilometrowego kolejowego odcinka Korytarza 10 na odcinkach Tabanovce-Kumanovo i Miravci-Smokvica. W pierwszym etapie przebudowy wymienione zostanie 30 cm nieodpowiedniego materiału podłoża, położone zostaną odpowiednie geotekstylia i geosiatki, następnie odpowiedni materiał kamienny, a drewniane podkłady zostaną wymienione na podkłady z betonu zbrojonego. Po zakończeniu przebudowy prędkość poruszających się tą trasą pociągów wzrośnie z 40 do 120 km/h. Zgodnie z umową, budowa powinna zakończyć się w ciągu roku, a łączny koszt inwestycji wyniesie około 7 mln EUR. (build.mk)

 

5 czerwca 2012 r.

Niemcy największym partnerem handlowym Macedonii

Łączna wartość eksportu z Republiki Macedonii w okresie od stycznia do kwietnia 2012 roku wyniosła 1,2 mld USD, a importu 2, 08 mld USD. Wskaźnik pokrycia importu eksportem osiągnął poziom 58,8%, deficyt handlowy zaś 859 mln USD. Największe znaczenie w eksporcie miały państwa członkowskie UE (63,6%) i kraje Bałkanów Zachodnich (23,9%), a w imporcie kraje UE (56,2%) i kraje rozwijające się (25,5%). W oparciu o całkowitą wielkość obrotów handlu zagranicznego najważniejszymi partnerami handlowymi Republiki Macedonii były Niemcy, Grecja, Serbia, Wielka Brytania, Bułgaria (45,8% całkowitego obrotu zagranicznego Macedonia realizowała właśnie z tymi krajami). (kurir.mk)

 

4 czerwca 2012 r.

Energię produkują tylko dwie z zapowiadanych 400 małych hydroelektrowni

Od 2006 r. rząd Republiki Macedonii podpisał umowę na 68 z 400 małych elektrowni wodnych, których budowę zakładał projekt „400 małych hydroelektrowni”. Spośród nich tylko 5 zostało zbudowanych, a energię elektryczną produkują dwie. Oczekuje się, że do końca roku wybudowanych zostanie kolejnych 5 elektrowni, a pozostałe znajdą się w końcowej fazie budowy. Koncesjonariusze powinni spełniać wymóg zakończenia budowy w ciągu 3 lat od podpisania umowy, dotychczas jednak żadna koncesja nie została cofnięta, ponieważ wszelkie opóźnienia wynikające z oczekiwania na niezbędne zezwolenia i zgody zostały uwzględnione.

 (kapital.com.mk)

 

Trzysta nowych mieszkań w miejscowości Sztip

Sztip przeżywa mieszkaniowy bum, jakiego nie było tutaj od dwudziestu lat. Obecnie trwają prace  przy wznoszeniu czterech budynków z 298 lokalami. Położone są one w centrum miasta, dzielnicach: Senjak, Avtokomanda oraz w pobliżu stadionu miejskiego przy skrzyżowaniu Dujle.

Interesujący jest fakt, że nowe budynki powstają na miejscu starych, kompletnie zrujnowanych obiektów, co dodatkowo przyczyni się do upiększenia okolicy. Metr kwadratowy w nowo-powstających mieszkaniach kosztuje od 700 do 850 euro. Ceny zależą od lokalizacji oraz materiałów wykorzystanych przy budowie. Jeden z inwestorów oferuje mieszkania także w nieoprocentowanym, rozłożonym na sześćdziesiąt rat kredycie.

W realizację projektu zaangażowanych jest 20 firm, od budowlanych i rzemieślniczych, poprzez biura architektoniczne, po audytorów. (utrinski.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE