Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 4 – 10 lutego 2013 r.

Macedonia: 4 – 10 lutego 2013 r.

 

denari-mnogoo.mk

 

PCC DEG Renewables buduje 5 małych elektrowni wodnych

Niemiecka firma PCC DEG Renewables otrzymała koncesję na budowę 5 małych elektrowni wodnych, z których pierwsza, Gradeczka, ma być oddana do użytku już w trzecim kwartale tego roku, poinformował prezes spółki, Dirk Gürzenich. Gradeczka znajduje się na rzece o tej samej nazwie, 90 km na wschód od Skopje, a budowa rozpoczęła się w połowie 2012 r. Pozostałe hydroelektrownie to Patiszka i Galicznik (mające zostać oddane do użytku na początku 2014 r.) oraz Brajczino i Kriva Reka. (plusinfo.mk)

 

Dotacje dla bezrobotnych na otwarcie działalności gospodarczej

937 osób bezrobotnych otrzyma możliwość otwarcia własnej firmy, dzięki dotacjom macedońskiej Agencji Pracy. Osoby, którym przyznane zostaną pieniądze, otrzymają od państwa 185 tys. MKD (12,2 tys. PLN), jako bezzwrotne środki na zakup sprzętu i materiałów oraz 16 897 MKD (1100 PLN) na szkolenia z zakresu prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. (plusinfo.mk)

 

Ruszyły przygotowania dobudowy drogi Tetovo – Prizren

Łączny koszt budowy ma wynieść 40 mln EUR. 40-kilometrowy odcinek usprawni ruch z Kosowa do Macedonii. Według projektu droga Tetovo-Prizren ma mieć 40 km oraz 1 tunel, którego długość wyniesie 3 km. Nowa droga ma skrócić czas przejazdu z Kosowa do Macedonii o około 3 godziny. Przewiduje się, iż budowa drogi rozpocznie się jeszcze w 2013 roku. (koha.net)

 

„Beton” zapowiada 2 inwestycje w Skopje

Firma budowlana „Beton Skopje” poinformowała o podpisaniu umowy z rządem na budowę parkingu podziemnego Mal Ring w Skopje, o łącznej wartości 572 mln MKD (9,3 mln EUR). Ponadto spółka planuje rozbudowę bulwaru Karposz od ul. J. Kennedy’ego do ul. Rokomija. Koszt drugiej inwestycji szacuje się na 61 mln MKD (99 tys. EUR). (plusinfo.mk)

 

Rozwój wsi za 725 mln EUR

Rząd Republiki Macedonii planuje w ciągu kolejnych 5 lat przeznaczyć 725 mln EUR na pomoc w rozwoju obszarów wiejskich. Pieniądze powinny zostać przeznaczone na renowację maszyn, otwarcie nowych przetwórni, punktów skupu i magazynów dla produktów rolnych, rozwiązywanie problemów infrastrukturalnych oraz wspieranie rozwoju turystyki wiejskiej. (plusinfo.mk)

 

Nowe działki budowlane

według analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Transportu i Komunikacji, w 2011 i 2012 roku sprzedano łącznie 659 działek pod budowę domów prywatnych oraz grunty do wykorzystania w ramach projektu „Słoneczne miasto”. Większość parceli znajduje się w gminie Ilinden, Demir Kapija i Bitola. Minister transportu i łączności Mile Janakieski oświadczył, że nastąpił ogromny postęp a dalsza stymulacja tego procesu pozwoli na kontynuację projektu rządowego „Kup dom, kup mieszkanie”. (plusinfo.mk)

 

Macedonia na trzecim miejscu w regionie pod względem liczby użytkowników Internetu

Najwyższy odsetek gospodarstw domowych, które mają bezpośredni dostęp do Internetu w krajach regionu zaobserwowano w Chorwacji i Kosowie, gdzie 64% gospodarstw domowych jest podłączonych do Internetu, wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję Anadolija. Na trzecim miejscu znalazła się Macedonia, w której dostęp do Internetu ma 58% gospodarstw, a na czwartym Czarnogóra (55%). (utrinski.com.mk)

 

Wzrost eksportu winogron do Rosji

W ubiegłym roku wielkość eksportu winogron z Macedonii do Rosji wzrosła do 1422 ton, osiągając łączną wartość 871 tys. EUR, co stanowi czterokrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. 60% tej wartości wyeksportowano w październiku. W 2011 r. wartość łącznej wymiany handlowej z Rosją wyniosła 393,5 mln USD, z czego import to 360,3 mln USD, a eksport – 33,14 mln USD. (kapital.mk)

 

Porozumienie o współpracy z Kosowem

Przedstawiciele Macedonii i Kosowa podpisali porozumienie na rzecz wspierania i intensyfikacji współpracy w dziedzinie kultury. Porozumienie pozwoli instytucjom i artystom z obu krajów na swobodne komunikowanie się, a także pobudzi jeszcze bardziej ich współpracę, której rezultatem będzie seria wspólnych projektów i prezentacji. Podczas jednodniowej wizyty w Kosowie minister kultury spotkała się także z Editą Tahiri, wicepremier ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Republiki Kosowa. (kurir.mk)

 

Ramstore otworzy 2 kolejne centra handlowe

Turecka firma Ramstore, obecna w Macedonii juz od 7 lat, planuje w tym roku otworzyć jeszcze 2 centra handlowe, poinformował dyrektor generalny Ramstore, Ibrahim Kesemen. Nowe centra będą zlokalizowane w Kumanovie i w skopijskiej dzielnicy Aerodrom. (kapital.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE