Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 4 – 10 marca 2013 r.

Macedonia: 4 – 10 marca 2013 r.

denari-mnogoo.mk

Macedonia oferuje turystykę alternatywną

Na tegorocznych targach turystycznych w Berlinie, wśród ok. 10 tys. wystawców z 190 krajów, znalazła się również Macedonia. Można się było zapoznać z ofertą biur podróży: Visit Macedonia, Albturs, Karaczi, Maksan, Badem Tur oraz zaopatrzyć się w materiały reklamowe, dotyczące oferowanych wyjazdów.  Macedonia w tym roku postawiła na promocję turystyki ekstremalnej oraz kultury bizantyjskiej i starała się przyciągnąć turystów niemieckich oraz japońskich. Oprócz nich w Macedonii i na Bałkanach pojawiają się coraz częściej goście z Korei, Australii, Turcji, Austrii, Izraela i Tajwanu. (sitel.com.mk)

 

Produkcja ceramiki opłacalna w Macedonii

Proces budowania świadomości marki sprzyja promocji nieco zapomnianych wyrobów ceramicznych. Trajcze Trajkov, właściciel firmy Hemija-Komerc w miejscowości Veles, zatrudniającej obecnie 100 osób twierdzi, że istotą rozwoju konkurencyjności jest oferta inna niż wszystkie. Fabryka nieustannie inwestuje w nowe maszyny i programy produkcyjne oraz oferuje wyrób produktów na zamówienie. (kapital.com.mk)

 

Macedońskie firmy podbijają Turkmenistan

Macedońskie firmy, razem z tureckimi wchodzą na turkmeński rynek. Przedstawiciele firm z dziedziny budownictwa oraz energetyki (wydobycia ropy i gazu) mają przedstawić swoją ofertę. W roku 2012 łączna wartość wymiany handlowej między Macedonią a Turkmenistanem wyniosła około 2,3 mln USD. Wartość eksportu wyniosła 64 tys. USD, a importu 2,2 mln USD. (plusinfo.mk)

 

Elektroniczne pozwolenia na budowę

Od 1 czerwca pozwolenia na budowę będą wydawane w formie elektronicznej, a czas oczekiwania na nie zmniejszy się z 45 do 15 dni. Do tego czasu Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego (ZELS) na spotkaniach z obywatelami i przedstawicielami sektora prywatnego prowadzić będzie prezentację systemu, przyjmować ewentualne uwagi oraz prowadzić szkolenia dla administracji. Koszt wprowadzenia systemu to 20 tys. EUR. (plusinfo.mk)

 

Coraz więcej Macedończyków z wyższym wykształceniem poza granicami kraju

W ciągu ostatnich dwudziestu lat w Macedonii nasila się zjawisko emigracji intelektualnej. Prawie 30% osób z wyższym wykształceniem już mieszka poza granicami kraju, a 85% deklaruje, że widzi swoją przyszłość na emigracji. Z powodu tych alarmujących danych Ministerstwo Edukacji i Nauki stworzyło projekt strategii zmniejszenia drenażu mózgów 2013-2020. Dokument ten znajduje się na stronie internetowej ministerstwa i niedawno został zaprezentowany na Wydziale Technologii i Metalurgii. (novamakedonija.com.mk)

 

Zysk netto firmy Toplifikacija

Toplifikacija, pomimo ubiegłorocznych problemów ze spłatą długu względem firmy Makpetrol, uzyskała w 2012 r. zysk netto w wysokości 28,3 mln MKD (460 tys. EUR), podczas gdy przychody firmy netto w 2011 r. wyniosły jedynie 1,75 mln MKD (21 tys. EUR). (plusinfo.mk)

 

Marka znanych macedońskich produktów rolnych

Jak podaje ohridpress, czereśnia ochrydzka jest jednym z kilku nowych produktów, które uzyskają macedoński znak jakości. Oprócz czereśni, zarejestrowane zostaną też valandowskie białe winogrona, wino Stanuszina, Fila Szarlagan (olej tłoczony na zimno) i ser z Galicznika. Dotychczas taki znak jakości posiada sześć produktów: koczański ryż, tetowska fasola, macedoński ajvar, ovczepolski miód, maleszewski biały ser i biały ser Staro Baczilo. (plusinfo.mk)

 

Zyski firmy Granit spadły o 15%

W roku 2012 firma Granit Skopje uzyskała o 15% mniejszy dochód (5,3 mln EUR) niż w roku poprzednim. Większa część została uzyskana na rynku krajowym. W zeszłym roku Granit dostał ofertę budowy odcinka autostrady Prnjavor – Doboj o wartości 180 mln EUR, w konsorcjum ze swoim bośniackim partnerem, Integral Engineering. Firma bierze również udział w przetargu na budowę odcinka drogi Doboj – Banja Luka, którego wyniki nie są jeszcze znane (plusinfo.mk).

 

Niemiecki gigant wybuduje fabrykę w Veles?

Niedługo w Veles rozpocznie się budowa fabryki elektroniki. Premier Gruevski jest w trakcie prowadzenia rozmów na ten temat z „niemieckim gigantem”, którego nazwę ujawni w najbliższej przyszłości. Otwarcie fabryki w Veles pozwoli na stworzenie 600 nowych miejsc pracy. (plusinfo.mk)

 

Od maja loty Wizz Air do Sztokholmu

Od maja w każdy poniedziałek i piątek będzie można polecieć liniami lotniczymi Wizz Air do Sztokholmu z lotniska im. Aleksandra Wielkiego w Skopje. Pierwszy lot przewidziany jest na 3 maja, a cena najtańszego biletu wynosi 1690 MKD (27,5 EUR). (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE