Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 5 – 11 grudnia 2011 r.

Macedonia: 5 – 11 grudnia 2011 r.

11 grudnia 2011 r.
Macedonia liderem w realizacji programu IPARD
Macedonii poczyniła postępy w realizacji programu IPARD i jest liderem w regionie pod względem wykorzystania środków z funduszy przedakcesyjnych. Omawiane są możliwości rozbudowy programu o nowe środki. Według Wysokiego Przedstawiciela UE ds. IPARD Gerarda Kiely, fundusze w tym roku nie zostaną w pełni wykorzystywane, ale też nie zostaną one utracone. Możliwe jest, że kwota przewidziana na 2012 r. również nie zostanie wydana w całości. IPARD ma się rozszerzyć na dwa nowe działania – agroekologię i wdrażanie strategii na rzecz rozwoju lokalnego. Analizowane są projekty modernizacji systemów nawadniania i budowy dróg leśnych w celu ochrony lasów przed pożarami. Z programu IPARD do tej pory wykorzystano 12 mln euro. (kapital.com.mk)

10 grudnia 2011 r.
Nadal brak połączenia kolejowego z Grecją
W weekend w całej Europie na kolei wprowadzony został nowy rozkład jazdy na liniach krajowych i międzynarodowych. W nowym sezonie zostanie utrzymane połączenie pociągu ekspresowego „Pelagonija” kursującego na trasie Bitola-Skopje-Bitola. W ruchu międzynarodowym pozostały dwa pociągi do Belgradu i do Kosowa. Ruch pasażerski do i z Grecji nadal nie funkcjonuje, gdyż greckie koleje zlikwidowały połączenie. Międzynarodowy przewóż towarów przewiduje 13 połączeń tranzytowych z Tabanovce (granica z Serbią) do Gevgeliji (granica z Grecją) i 9 w przeciwnym kierunku, a także 2 połączenia towarowe z Kosowym Polem. (plusinfo.mk)

9 grudnia 2011 r.
W rejestrze mniej o 22 winnice
Do 22 wzrosła liczba winnic wykreślonych z rejestru producentów wina. Na indeksie znalazły się winnice Grkov, Tako, Sveta Elena, Giorčev, Kokino, Bako Komerc, Rovin Kavada Kapija i Iliev. Są to winnice, które nie spłaciły długu wobec plantatorów winogron. Z tego powodu straciły one licencję na sprzedaż wina. Według nowego projektu zmian dla Ustawy o winie, który został przyjęty przez Komisję Rolnictwa i Leśnictwa, wykreślonym winnicom powinno się umożliwić sprzedaż zapasów wina, by z uzyskanych przychodów mogły spłacić długi wobec plantatorów. Do rejestru producentów wina może być wpisana każda winnica, która oświadczy notarialnie, że nie ma żadnych zobowiązań wobec plantatorów. Jeżeli zostanie potwierdzona fałszywość takiego zeznania, zgodnie z prawem, przewiduje się sankcje w postaci zakazu sprzedaży od roku do pięciu lat. (kapital.com.mk)

8 grudnia 2011 r.
Firmy czekają na pieniądze od państwa maksymalnie do Nowego Roku
Państwo ponownie zwleka ze zwrotem podatku VAT dla firm. Zaległości sięgają już 3 miesięcy. Firmy postanowiły więc postawić ultimatum wobec rządu – wszystkie długi maja być wypłacone najpóźniej do Nowego Roku. Po tym jak biznesmeni publicznie wezwali rząd do wypłaty pieniędzy w celu poprawy płynności finansowej w gospodarce, minister finansów, Zoran Stavreski obiecał wypłatę środków do końca roku. Według ostatnich szacunków zobowiązania rządu wobec sektora prywatnego przekraczają 200 mln euro. (utrinski.com.mk)

Wzrost eksportu do Kosowa tylko o 25%
Po tym jak Serbia nałożyła embargo na handel z Kosowem, w okresie od maja do października Albania odnotowała 40% wzrost eksportu do tego kraju, podczas gdy Macedonia jedynie o 25%, pokazują dane Urzędu Statystycznego. Wartość eksportu w tym okresie sięgnęła 270 mln USD. Według analityków rynkowych Macedonia nie posiada wystarczająco dużo konkurencyjnych produktów, by dominować w regionie. Analizując statystyki handlu między Macedonią i jej sąsiadami można stwierdzić, że eksport do Albanii, Serbii, Bułgarii, Grecji i Kosowa koncentruje się głównie na kilku produktach – warzywach, farmaceutykach i produktach przemysłowych z metalu. (kapital.com.mk)

7 grudnia 2011 r.
15 firm chce budować autostradę wzdłuż Korytarza 10
Tyle firm i konsorcjów złożyło ofertę w przetargu na budowę ostatniego odcinka autostrady w Korytarzu 10. Ofert złożyło 14 europejskich (najwięcej z Włoch) i 1 chińskie konsorcjum. Ministerstwo Finansów podało, że są to greckie firmy Actor i Joint Venture: JIP AVAX – Atena, hiszpańskie Acciona-PST i Joint-Venture: OHL-Trace-OHL i ZS-INVALL, włoskie Imresa Pizzaroti ICGPA, Toto SPA Construzioni Generali, Condotte – Kolin, Todini Construzioni Generali SPA, austriackie Strabac AG, Joint Venture Porr-Terna, Alpine BAU GMBH, tureckie MAPA Ticaret ve Insaat AS i Cengiz – TAV – MAKSOL oraz Hochtief Solutions AG z niemiec i CWE-CRI z Chin. Zwycięzca poznany zostanie w przyszłym roku, po ocenie ofert, która trwać powinna około 3 miesiące. Budowa odcinka Demir Kapija – Smokvica o długości 28,2 km potrwa 4 lata. Szacunkowa wartość inwestycji to 270 mln euro. Środki na ten cel pochodzą z EBI, EBOiR i funduszy przedakcesyjnych IPA. (kapital.com.mk)

6 grudnia 2011 r.
Targi FINEXPO 2011 w Skopju
6 i 7 grudnia w Skopju odbyły IX Międzynarodowe Targi Finansów, Możliwości Biznesowych i Rozwoju Gospodarczego – FINEXPO 2011. Na targach miało miejsce kilka paneli dyskusyjnych, m. in. na temat „Aktualnych warunków w sektorze finansowym i ich wpływu na realną gospodarkę”, czy „Wyzwania dla firm ubezpieczeniowych wobec ich miejsca i roli w systemie finansowym”, a także szkolenia „E-podatki” oraz „Promocja elektronicznych aukcjach publicznych UJP” zorganizowane przez macedoński Urząd Skarbowy (UJP). (kapital.com.mk)

Bezpośrednie połączenie Bruksela-Ochryd-Skopje
Belgijskie linie lotnicze Jet Air Fly przygotowują połączenie na linii Bruksela-Ochryd-Skopje. Trasa przelotu będzie dość nietypowa, gdyż międzylądowanie będzie mieć miejsce w Ochrydzie, skąd samolot uda się do Skopja. Loty rozpoczną się 13 maja i będą się odbywać dwa razy w tygodniu. Linia będzie dostępna dla turystów do 19 września. Szacunkowa cena biletów w jedną stronę wyniesie około 80 euro. (plusinfo.mk)

5 grudnia 2011 r.
Rząd będzie się uczyć jak wspierać małe przedsiębiorstwa
Podda on analizie kilka modeli wspierania sektora MŚP w innych krajach i międzynarodowych instytucjach finansowych. Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Gospodarczej i Społecznej zdecydowano się na rozszerzenie analizy na większą liczbę krajów celem rozwoju praktyk wsparcia w Macedonii i włączenia skutecznych działań do krajowego systemu. (novamakedonija.com.mk)

Depozyty w bankach stabilne
Lęk przed załamaniem się euro jest w Macedonii odczuwalny poprzez wymianę euro na denary lub inne waluty. Depozyty w euro pozostają stabilne.
Niektóre banki w ostatnich tygodniach podniosły stopy oprocentowania dla depozytów by zapewnić sobie płynność kapitałową. (mkfonfovi.com)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE