Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 5 -11 listopada 2012 r.

Macedonia: 5 -11 listopada 2012 r.

200 najlepszych firm w Macedonii

OKTA, Makpetrol i Johnson Matthey to największe firmy według kryterium całkowitego dochodu, podczas gdy Makedonski Telekom, Kameni Most Komunikacii i T-Mobile odnotowały największe zyski. Euro Business Centre po raz 9. sporządził ranking krajowych firm, tym razem według osiągnięć w 2011 roku. Makedonski Telekom zrealizował zysk w wysokości 100 mln EUR (3% więcej w roku ubiegłym), Kameni Most Komunikacii wygenerował 57 mln EUR (7% mniej niż w roku ubiegłym), zaś zysk T-Mobile zrealizowany przed opodatkowaniem wyniósł również blisko 57 mln EUR (11% mniej niż w 2010 r.). Według rankingu banków w czołówce znalazły się Komercijalna Banka, Tutunska Banka i Stopanska Banka. Największymi pracodawcami pozostały Elektrownie Macedonii (ELEM) i Spółka Lasy Macedońskie. Spośród 200 firm, które odniosły największy sukces, 142 mają siedzibę w Skopje. (dnevnik.com.mk)

 

Bank Centralny rewiduje prognozy gospodarcze

Narodowy Bank Macedonii obniżył oczekiwania wzrostu PKB na koniec roku z 1% do 0% i z 3% do 2,6% w 2013 r. Korekty w prognozach są spowodowane niepewnością na rynkach europejskim i amerykańskim. Jak podaje NBRM, w przyszłym roku wzrost będzie możliwy dzięki zapowiadanym inwestycjom prywatnym i publicznym. Bank skorygował też prognozy inflacji podnosząc ją z 2,2% na 3,4% na koniec 2012 r. Depozyty walutowe pozostaną na bezpiecznym poziomie, zaś wzrost akcji kredytowej w 2012 roku szacowany jest na ok. 7%. (utrinski.com.mk, dnevnik.com.mk)

 

Ministerstwo ogłosiło przetarg na dzierżawę ziemi

W grę wchodzi dzierżawa państwowej ziemi rolnej z Gevgelii, Negotinie, Delczevie, Resenie, Bitoli, Valandovie, Berovie i okolicach Sveti Nikola o łącznej powierzchni ponad 627 ha. Okres dzierżawy, w zależności od przeznaczenia do 50 lat (dla plantacji oliwek); 30 lat (winnice, sady, uprawa chmielu, szklarni i pod obiekty sportowo-rekreacyjne oraz turystyki wiejskiej); 20 lat (stawy rybne); 15 lat (rośliny uprawne i łąki pastewne). Prawo do uczestnictwa mają także zagraniczne osoby prawne, jeżeli zostały zarejestrowane oddziały ich firm w Macedonii. Zainteresowani ofertą muszą wnieść kwotę rocznego czynszu wraz z dokumentacją aplikacyjną. Formularze zgłoszeniowe można pobrać w regionalnych oddziałach Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej. (den.com.mk)

 

Macedońskie winogrona trafią na słowacki rynek

W Izbie Gospodarczej Macedonii (SKM) odbyło się spotkanie krajowych przedsiębiorców i przedstawicieli słowackich firm, które są zainteresowane importem macedońskich produktów rolnych, przede wszystkim zaś importem macedońskich winogron stołowych. Spotkanie zorganizowała USAID w ramach programu AgBiz (Agricultural Business Chamber). Macedonia produkuje 200-250 tys. ton winogron z czego 70 tys. ton to odmiany winogron stołowych. Aktualnie ich całkowity roczny eksport wynosi 40 tys. ton, wart 18 mln USD.

 

Wymiana handlowa za trzy kwartały 2012 r.

Przez 9 miesięcy 2012 r. Macedonia odnotowała w handlu zagranicznym deficyt 1,76 mld USD, czyli o 190 mln USD mniej niż w analogicznym okresie w 2011 r. Całkowity wolumen obrotu w okresie od stycznia do września 2012 r. wyniósł 7,61 mld USD – 870 mln USD mniej w stosunku do tego okresu w 2011 r. Wartość eksportu to 2,92 mld USD (wobec 3,27 mld USD w 2011 r.), podczas gdy import wyniósł 4,69 mld USD (5,21 mld USD w 2011 r.) Pokrycie importu w eksporcie za trzy kwartały 2012 r. wynosi 62,5%. W 59,1% macedoński import pochodzi z krajów członkowskich UE. (mia.com.mk)

 

Otwarto 62. Międzynarodowe Targi Konsumpcyjne Agro Food 2012 w Skopju

Podczas targów swoje produkty zaprezentowali przedstawiciele firm z Macedonii, Bułgarii, Włoch, Serbii, Grecji, Słowenii. Były to prezentacje: najnowszych maszyn wykorzystywanych w agroturystyce, sadzonek i nawozów sztucznych, maszyn do pakowania przemysłowego, żywności oraz napojów, przemysłu konserwowego oraz żywności i nawozów ekologicznych. Powierzchnia wystawowa wyniosła 5 tys. m kw. Targom Agro Ford 2012, towarzyszyła po raz trzeci wystawa „Eko Etno Macedonia” poświęcona kulturze, żywności oraz folklorowi macedońskich gmin wiejskich. Innowacją tegorocznych targów była realizacja projektu „Slow Food Macedonia”.

 

Prezes NBM Bogov o odpływie greckiego kapitału

Dane Narodowego Banku Macedonii wykazują znaczny odpływ kapitału greckiego z Macedonii. Według statystyk NBRM firmy greckie przeniosły 70 mln EUR ze swych spółek córek z Macedonii do siedzib w Grecji tylko w ciągu pierwszych 8. miesięcy 2012 r. Kwota ta jest równa 1% PKB Macedonii. Odpływ kapitału stał się gorącym tematem, po oświadczeniu NBRM Prezesa Bogova, że z powodu kryzysu finansowego, wiele zagranicznych firm zdecydowało się wytransferować środki z Macedonii. Zgodnie z macedońskim prawem, miejscowe banki nie są w stanie dokonywać wysokich transferów. (novamakedonija.com.mk)

 

Macedonia na targach turystycznych World Trade Market London 2012

Prezentacje zorganizowała Agencja Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu Macedonii we współpracy z Agencją ds. Promocji Turystyki oraz Ambasadą Macedonii w Londynie.

 

Pierwszy dotowany e-sklep w Macedonii

Prilepski rodzinny producent odzieży „Hatra” otworzył pierwszy e-sklep dotowany przez państwo, w ramach rządowego projektu. Na Tilla.mk sprzedaje ubrania dla dzieci. Obecnie wystawił 50 produktów, za których zakup i dostawę można zapłacić w Internecie. W Macedonii funkcjonuje obecnie 250 e-sklepów. (vecer.com.mk)

 

Macedonia na Automobilwoche w Berlinie

Możliwości inwestycyjne w Macedonii w sektorze przemysłu motoryzacyjnego zostały przedstawione podczas Automobilwoche Congress w Berlinie. Kraj, na specjalnym stoisku reprezentował minister ds. inwestycji zagranicznych Bill Pavleski i Dyrektor ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych Viktor Mizo który wraz z jego zespół mieli własne stoisko. Automobilwoche to największa tego typu impreza w Niemczech, na której co roku pojawiają się najbardziej wpływowe firmy sektora przemysłu samochodowego na świecie.

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE