Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 5 – 11 marca 2012 r.

Macedonia: 5 – 11 marca 2012 r.

 

11 marca 2012 r.

Rudy złota w południowo – wschodniej Macedonii

Wyniki badań prowadzonych przez 10 lat przez firmę Phelps Dodge Vardar wykazały, że nad wsiami Ilovica i Sztuka, w gminie Bosilovo znajdują się złoża złota, 4,5 razy bogatsze niż te wydobywane w kopalni Buczim. Wydobycie tych złóż będzie jedną z największych inwestycji w historii Macedonii. Wysokość inwestycji wyniesie do 700 mln EUR i rozłożona będzie w dłuższym okresie. Powstanie wiele bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

Potencjalni koncesjonariusze wykonali już studia wykonalności, zapewniające, że otwarcie kopalni nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza na grunty rolne, które zajmują obecnie największą część powierzchni regionu. (vecer.mk)

 

10 marca 2012 r.

Bilety kolejowe droższe o 50%

Od przyszłego tygodnia ceny biletów kolejowych zdrożeją o 50%. Powodem jest wzrost cen ropy naftowej i energii elektrycznej. Przedstawiciele Kolei Macedońskich twierdzą, że nowe stawki są zbliżone do cen biletów w okolicznych państwach, mogą jednak ulec obniżce, jeśli opłaty stanieją. Drugim powodem wzrostu cen są strajki w Grecji, przez które szacuje się, że macedońskie koleje stracą 10 mln EUR w ciągu roku. Przedstawiciele Kolei Macedońskich zapowiadają jednak modernizacje i poprawę sytuacji w ruchu kolejowym, mimo wzrostu cen energii i kosztów transportu. (bezpardon.mk)

 

9 marca 2012 r

Malezyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Macedonii

Delegacja z Malezji poznała podczas wizyty w Macedonii możliwości inwestycji w kraju, korzyści płynące z niskich podatków i kosztów produkcji oraz miejsce Macedonii w rankingu Banku Światowego, będące swego rodzaju gwarancją dla inwestorów. W ciągu ostatnich sześciu lat w rankingu tym Macedonia awansowała z 94. na 22. miejsce, zajmując co roku czołowe miejsce na liście największych reformatorów. Malezyjska delegacja spotkała się z premierem Gruevskim oraz z przedstawicielami wielu firm, w tym również innych firm zagranicznych, zainteresowanych otwarciem działalności gospodarczej w Macedonii. (netpress.com.mk)

 

8 marca 2012 r.

Dotacje dla firm prowadzonych przez kobiety

W ramach nowego projektu, który ma wspierać rozwój przedsiębiorczości oraz małe i średnie firmy, rząd przeznaczył 1,56 mln MKD (25,4 tys. EUR) na dofinansowanie firm prowadzonych przez kobiety.

Wsparcie finansowe zostanie udzielone na zakup sprzętu i narzędzi oraz na unowocześnienie lub zwiększenie obszaru działalności. Kobiety, które rozpoczną własną działalność gospodarczą, a mają dzieci w wieku przedszkolnym, mogą ubiegać się o dofinansowanie, które pokryje 75% wydatków na przedszkole lub opiekunkę. Kwota ta jednak nie będzie wyższa niż 50 tys. MKD (ok. 830 EUR).

Łączna, przewidywana kwota dofinansowania wynosi od 30 tys. do 200 tys. MKD (500 – 3330 EUR). (dnevnik.com.mk)

 

7 marca 2012 r.

Spadek cen mieszkań

Według macedońskiego Urzędu Statystycznego średnia cena powierzchni mieszkalnych za 1m² w Macedonii wyniosła w roku ubiegłym 50131MKD (3347 PLN), czyli o 3,8% mniej niż w 2010 r. Średnia cena za 1m² w Skopje wyniosła 58958 MKD (3936 PLN), wykazując spadek o 6,5%.

W drugiej połowie 2011 roku średnia cena 1m² powierzchni mieszkań obniżyła się o 12,6% w stosunku do pierwszej połowy, a w Skopje spadek ten wyniósł 1,6%. Podane ceny nie uwzględniają podatku VAT. (plusinfo.mk)

 

6 marca 2012 r.

Deficyt handlowy wynosił w styczniu 170,4 mln USD

Według wstępnych danych Państwowego Urzędu Statystycznego całkowity eksport towarów z Republiki Macedonii w styczniu 2012 roku wynosił 247,2 mln USD (ok. 775,1 mln PLN) a import 417,7 mln USD (ok. 1309,7 mln PLN). Wskaźnik pokrycia importu eksportem osiągnął poziom 59,2%, a deficyt handlowy 170,4 mln USD (ok. 534,29 mln PLN). Największy udział w eksporcie towarów miały katalizatory na wspornikach z metali szlachetnych lub ich stopów, wyroby z żelazo-niklu, żelaza i stali (wyroby walcowane), odzież, a także produkty przetwórstwa ropy naftowej. Importowano głównie platynę i jej stopy, ropę naftową, pojazdy silnikowe do przewozu osób oraz energię elektryczną. (sky.mk)

 

5 marca 2012 r.

Fundusze europejskie wykorzystywane jedynie w 8 – 16 procentach

Izba Gospodarcza Macedonii ma zamiar na wzór krajów sąsiednich utworzyć Narodowy Fundusz Gwarancyjny, którego celem będzie zapewnienie środków na współfinansowanie projektów dofinansowywanych z funduszy europejskich.

Dotyczy to w szczególności programu IPARD, gdzie konieczne jest pokrycie 100% kosztów, a dopiero po pełnej realizacji projektu otrzymuje się zwrot w wysokości 50%.

Obecnie stopień wykorzystania możliwości oferowanych przez Unię Europejską wynosi od 8%, czyli 6,5 mln EUR z programu IPARD, do 16%, czyli 8,5 mln EUR z programu badawczego FP7. (plusinfo.mk)

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE