Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: 50 mln EUR na nowe wagony

Macedonia: 50 mln EUR na nowe wagony

Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zatwierdziła przyznanie Macedonii kredytu w wysokości 50 mln EUR na zakup nowych wagonów kolejowych. Za otrzymane pieniądze zakupione zostanie 150 nowych wagonów towarowych, cztery nowe składy pasażerskie z silnikiem diesla i dwa z napędem elektrycznym, z których każdy będzie miał od 200 do 300 miejsc dla pasażerów. Z pieniędzy z kredytu planowane jest również przeprowadzenie rekonstrukcji co najmniej pięciu lokomotyw elektrycznych.

Nowe maszyny wykonane zostaną zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami europejskimi i będą stanowiły wygodny i komfortowy środek transportu dla pasażerów. Wyposażone będą m.in. w klimatyzację oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie trwa procedura wyboru konsultanta, który we współpracy z AD MŻ Transport przygotuje dokumenty przetargowe na zakup wagonów. Przewiduje się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku wybrana zostanie firma, która wagony wyprodukuje, a najpóźniej do 2016 r. zostaną one dopuszczone do użytku.

Źródło: plusinfo.mk, dnevnik.com.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE