Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: 52. Festiwal Ochrydzkie Lato rozpoczęty

Macedonia: 52. Festiwal Ochrydzkie Lato rozpoczęty

W czwartek 12 lipca na scenie teatru antycznego nastąpiło uroczyste otwarcie 52. Festiwalu ‚Ochrydzkie Lato’.  Otwarcia dokonał prezydent Republiki Macedonii, Gjorje Ivanov, mówiąc poetycko – Przed nami kolejne lato poświęcone sztuce. Kolejne Ochrydzkie Lato wypełnione muzyką, teatrem, tańcem. Już ponad pół wieku Ochrydzkie Lato staje się domem dla macedońskiej, europejskiej i światowej sztuki. Jest to dom otwarty, do którego wciąż powracają wysokiej klasy światowi artyści, aby podzielić się swoimi inspiracjami z tutejszą publicznością. W ciągu minionych dziesięcioleci ponad 10 tysięcy uczestników z 56 krajów gasiło pragnienie publiczności, pragnienie poczucia estetyki, piękna, tego co wartościowe…Sztuka upiększa życie i wzbogaca duszę. Każda sztuka wymaga odwagi, tak jak miłość, która wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko znosi, nigdy nie ustaje…

Festiwal został zaingurowany spektakularnym wykonaniem „Romea i Julii” – w reżyserii Dejana Projkovskiego. Na scenie pojawiło się 150 macedońskich i rosyjskich aktorów, tancerzy i muzyków – w role Montekich wcielili się aktorzy Teatru Narodowego w Bitoli, Teatru Narodowego w Ochrydzie oraz Macedońskiej Opery i Baletu, rodzinę Julii reprezentowali artyści rosyjskiego teatru Vera Komisarżevskaja. W interpretacji Projkovskiego „Romeo i Julia” przyjęło formę tryptyku, na który złożyły się elementy teatru, opery i baletu. Muzykę skomponowali Sergiej Prokofiev i Sharl Guno, scenografię przygotował Valentin Svetozarev (po raz pierwszy w regionie wykorzystano technologię 3D jako element scenografii), kostiumy Blagoj Micevski, choreografię Stasza Zurovac, a orkiestrze dyrygował Norman Vijaya. Publiczność zgromadzona w teatrze antycznym była zachwycona takim wykonaniem, wyrażając swój podziw i satysfakcję z przeżytego doświadczenia długimi, gromkimi oklaskami. Publiczność w Polsce będzie miała możliwość podziwiać reżyserski talent Dejana Projkovskiego 27 i 28 lipca w Gdańsku, gdzie podczas Festiwalu Szekspirowskiego zaprezentuje tym razem „Hamleta”, o czym informowaliśmy niedawno (balkanistyka.org).

Spektakl „Romeo i Julia” jest wpaniałym preludium do atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy tego corocznego, wielkiego wydarzenia kulturalnego. Podczas 52. Festiwalu, który potrwa do 20 sierpnia, w Ochrydzie wystąpią artyści z całego świata, w tym macedońscy, rosyjscy, dominikańscy, włoscy, tureccy, albańscy, bośniaccy, niemieccy, cypryjscy (greccy), m.in. Andrej Korobejnikov, duet Bandini – Chiacchiaretta, Cyprien Katseris, ze spektaklem „Henryk VI” pojawi się John Blondell, z „Antygoną” Kenan Isik. 24 lipca odbędzie się Polski Wieczór, podczas którego Joanna Trzeciak zagra kompozycje Beethovena, Szymanowskiego i Chopina. Natomiast w najbliższą sobotę, 21 lipca będzia miała miejsce prapremiera sztuki Jordana Plevnesza w reżyserii Vlado Cvetanovskiego – „Archelaos czy Eurypides wraca na Bałkany” (mac. Arhelaos ili Evripid se vrakja na Balkanot).

W ramach Festiwalu mają miejsce również liczne wystawy, w tym „Nowi Świadkowie Holocaustu”  i „Dziecięca opowieść”, zorganizowane przy współpracy Centrum Pamięci o Zagładzie Żydów ze Skopja, Centrum Pamięci Yad Vashem z Jerozolimy oraz Ambasady R. Czeskiej w Macedonii.

Program Festiwalu Ochrydzkie Lato (w języku macedońskim i angielskim)

Źródło: ohridskoleto.com.mkutrinski.com.mk

About Mirella Makurat

KOMENTARZE