Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 7 – 13 listopada 2011 r.

Macedonia: 7 – 13 listopada 2011 r.

13 listopada 2011 r.
CableTEL przekształca się w Blizoo
Operator kablowey „CableTEL” przekształca swoją markę w Blizoo. Regionalny Dyrektor Wykonawczy Blizoo na Macedonię i Bułgarię, Isztvan Poloni ogłosił przy tej okazji wprowadzenie najwyższej jakości kanałów telewizji cyfrowej i wysokiej rozdzielczości (HD), bardzo szybki Internet i najtańsze usługi w telefonii stacjonarnej. Fiber Power to najnowsza generacja platformy Blizoo dostępna w 1,3 mln gospodarstwach domowych w Macedonii i Bułgarii. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zainwestowała w tych krajach 7,4 mln euro. (kapital.com.mk)

12 listopada 2011 r.
Przetargi na Park Wiatrowy
Sześć inwestorów zainteresowanych jest budową parku wiatrowego w Bogdanci.
W przetargu chcą wziąć udział firmy z Chorwacji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Grecji i Niemiec. Park powinien powstać w miejscu o nazwie Ranavec gdzie umieszczonych będzie 16 turbin.
Projektodawcą i inwestorem projektu jest państwowe przedsiębirostwo energetyczne ELEM, które współpracuje z niemieckim bankiem KfW. Projekt obejmuje dwa przetargi, jeden dotyczy wyboru wykonawców dla budowy linii przesyłowych Valandovo-Bogdanci drugi budowy turbin wiatrowych. (kapital.com.mk)

11 listopada 2011 r.
Pożyczka od EBOiR na elektrownię Boszkov Most
65 mln euro pożyczki dla rządu oraz 42 mln euro dla firmy ELEM popłynie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w połowie przyszłego roku na budowę elektrowni wodnej Boszkov Most w pobliżu Debaru. Podpisy pod pożyczką złożyli minister finansów Zoran Stavreski, dyrektor ELEM, Vlatko Cingoski i dyrektor ds. energetyki w EBOiR, Nandita Parshad. Roczną produkcję elektrowni szacuje się na 117 GWh energii elektrycznej, co powinno dać moc elektrowni ok. 70 MW. Według „Strategii Energetycznej dla Macedonii do 2030 r.”, elektrownia powinna zacząć produkować pierwszą energię w 2015 r., ale dyrektor ELEM twierdzi, że najwcześniej nastąpi to w 2016 r. (kapital.com.mk)

10 listopada 2011 r.
Macedoński eksport będzie maleć
Kluczowi partnerzy Macedonii w handelu są na progu nowej recesji. Grecja i Włochy, gdzie trafia 15% macedońskiego eksportu stoją przed bankructwem. Ostrzega się, że Bułgaria jest jednym z czterech krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, skąd zachodnie banki będą wyciągać kapitał za Zachód. MFW przewiduje, że w Niemczech, które są głównym odbiorcą macedońskich towarów, nastąpi drastyczne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Macedońskie firmy już szykują się redukcji zamówień i zmniejszenia produkcji. (kapital.com.mk)

Magyar Telekom zainwestuje 180 mln euro
Magyar Telekom planuje w najbliższych latach zainwestować w Macedonii 180 mln euro, poinformował ambasador Węgier, Jozef Benzce, podczas wizyty w Izbie Gospodarczej Macedonii. Węgry czynią wysiłki na rzecz wzmocnienia współpracy gospodarczej z Macedonią. Telekomunikacja, energetyka, bankowość, turystyka, rolnictwo i gazyfikacja to tylko niektóre z obszarów, na których będą się koncentrować przyszłe relacje gospodarcze obu krajów, stwierdził Benzce. Magyar Telecom jest właścicielem Telecom Macedonia oraz T-Mobile Macedonia,  sam zaś jest cześcią niemieckiego koncernu T-Mobile. (plusinfo.mk)

9 listopada 2011 r.
Do Albanii będzie podróż tylko z dowodem
Macedonia podpisała porozumienie z Albanią w sprawie przekraczania granicy za okazaniem dowodu osobistego poinformował albański premier Sali Berisha po spotkaniu z premierem Nikolą Gruevskim.
Berisha powiedział, że większość rozmów poświęcona była połączeniu infrastruktury, jako warunku wzmocnienia związków gospodarczych, oraz planowi wspólnego przedłożenia w Brukseli propozycji o wsparcie środkami na realizację idei budowy linii kolejowej łączącej oba kraje. (kapital.com.mk)

8 listopada 2011 r.
Macedonia zaciągnie 130-mln kredyt z Deutsche Banku i Citibanku
Macedonia otrzymała ofertę zaciagnięcia kredytu w wysokości 130 mln euro z Deutsche Banku i Citibanku na korzystnych warunkach, na których rząd na dzisiejszym posiedzeniu postanowił przyjąć. Jego spłata wraz z odsetkami nastąpi za 5 lat, oprocentowanie obecnie wynosi 4,25% prowizja dla Banku Światowego 0,5%. Środki z kredytu będą przeznaczone na  na pokrycie deficytu budżetowego na ten i część przyszłego roku. (plusinfo.mk)

7 listopada 2011 r.
Nescafe Dolce Gusto w Macedonii
Maszyny Nescafe Dolce Gusto, uznane w USA za Produkt Roku trafiły i do Macedonii. Nestle, to największy na świecie producent kawy, a wraz z KRUPS, największy producent maszyn i ekspresów do kawy. Nescafe Dolce Gusto to system o wysokim ciśnieniu – 15 barów o innowacyjnej technologii. System kapsuł, które zawierają mieszankę najlepszych kaw mielonych zapewnia doskonały aromat. (kapital.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE