Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 7-13 maja 2012 r.

Macedonia: 7-13 maja 2012 r.

 

13 maja 2012 r.

Plantatorzy winogron wciąż bez pieniędzy

Plantatorzy winogron nie dostali jeszcze pieniędzy za sprzedane w ciągu trzech ostatnich lat winogrona. Wielu z nich nie otrzymało również żadnych dotacji. Prezes winnicy „Agrotikveszija”, Ljupczo Arizanov mówi, że proces wypłaty wynagrodzeń jest częściowo zakończony. „Povardarije” za to winne jest miliony za rok 2010 i 2011, dług winnic „Vinea” i „Elenovi” również jest ogromny i sięga roku 2009.  Rolnicy mają roszczenia również wobec „Dżumajliji”, ale w tym przypadku spodziewają się rozwiązania problemu: mają zamiar sprzedawać agrokombinatowi sadzonki winogron, a pieniądze ze sprzedaży zaspokoją około 80% roszczeń plantatorów. Dotychczas siedem macedońskich winnic straciło licencje, ponieważ nie zapłacili za zeszłoroczne winogrona do końca ustawowego terminu. (utrinski.com.mk)

 

12 maja 2012 r.

Macedonia na pierwszym miejscu pod względem wskaźnika biedy

W ciągu ostatnich 10 lat koszty utrzymania w Macedonii wzrosły o prawie 30%. Według oficjalnych wskaźników statystycznych ponad 30% obywateli tego kraju żyje w ubóstwie. Ubóstwo to nie tylko się zwiększa, lecz także pogłębia. Biedni stają się jeszcze biedniejsi, a stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się powyżej 30%. Prawie 50% obywateli za swoją miesięczną pensję może pozwolić sobie tylko na zakup jedzenia i pokrycie kosztów mieszkania. Około 65% obywateli uważa, że rząd źle zajmuje się kwestiami związanymi z biedą i bezrobociem. Jednocześnie 54% sądzi, iż władza wydaje pieniądze z budżetu państwa na własne cele. Zdaniem „Progresu” społeczne niezadowolenie w Macedonii wciąż wzrasta, a społeczeństwo staje się coraz mniej spójne. (plusinfo.mk, press24.mk, sky.mk)

 

11 maja 2012 r.

Wzrost cen bawełny niebezpieczny dla przemysłu tekstylnego

Ogłoszony wzrost cen bawełny do końca bieżącego roku przyniesie szkodę przemysłowi włókienniczemu. Pracownicy przemysłu tekstylnego obawiają się, że nawet minimalny wzrost cen bawełny może spowodować konieczność zamknięcia zakładów pracy. Partnerzy zagraniczni targują się o niższe ceny i tańszą siłę roboczą. Najpierw wzrost cen odczują właściciele butików. Według analizy amerykańskiej instytucji finansowej „Citygroup”, ceny bawełny do końca roku wzrosną o 1,1% w stosunku do wartości obecnej i wyniosą co najmniej 9,1 USD za 0,45 kg. W 2013 roku oczekuje się jednak ponownego spadku cen. (kapital.com.mk)

 

Łagodniejsze kryteria najmu ochrydzkich plaż

Podjęto decyzję o złagodzeniu kryteriów wydawania koncesji na zagospodarowanie ochrydzkich plaż. Przyszli koncesjonariusze będą płacili czynsz, którego wysokość będzie zależała od lokalizacji i atrakcyjności plaży. Możliwość taka została uzgodniona podczas odbytego niedawno spotkania dotychczasowych najemców z przedstawicielami Ministerstwa Transportu i Komunikacji. (utrinski.com.mk)

 

10 maja 2012 r.

Budowa stacji uzdatniania wody w Probisztip

Gmina Probisztip podpisała umowę na budowę stacji uzdatniania wody pitnej. Prace nad projektem zostały powierzone słoweńskiej firmie „Iskra Sistemi”. Budowa ma kosztować 1,4 mln EUR. 63% tej kwoty pochodzi z Japońskiego Banku Odnowy i Rozwoju, 34% to darowizna Centrum Współpracy Narodowej i Rozwoju Słowenii, a 3% kwoty pochodzi z budżetu gminy – oznajmił burmistrz gminy Probisztip, Toni Tonevski. Budowa ma się rozpocząć na początku czerwca, a zakończyć w grudniu bieżącego roku. (plusinfo.mk)

 

Macedoński Vajomag skorzysta z funduszy FP7

To pierwsza macedońska firma, która uczestniczy w międzynarodowym projekcie Reflex, finansowany z programu Komisji Europejskiej FP7, mający na celu wzmocnienie konkurencyjności MŚP. Partnerem Vajomagu są renomowane instytucje badawcze i przedsiębiorstwa z Niemiec, Grecji, Serbii i Słowenii. Projekt wart jest ponad 1 mln EUR, z czego Komisja Europejska pokrywa 70% kosztów. Celem tego projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego oprogramowania do automatyzacji procesów planowania poprzez zastosowanie najnowszych technologii i rozwiązań informatycznych. (kapital.com.mk)

 

Tureckie inwestycje w Macedonii

Minister Hadi Nezir ogłosił, że częstotliwość tureckich inwestycji w Macedonii w ostatnich latach jest znacznie większa niż wcześniej, m.in. ze względu na podatek liniowy w wysokości 10% oraz dogodne warunki do inwestowania. Obecnie wartość tureckich inwestycji w Macedonii wynosi 420 mln USD, do końca roku ma się zwiększyć do 500 mln USD a w ciągu czterech lat do 1 mld USD. (dnevnik.com.mk)

 

9 maja 2012 r.

„Strumica Tabak” traci prawo skupu tytoniu

Firma „Strumica Tabak” zalega z zapłatą za tytoń, wobec czego Ministerstwo Rolnictwa odebrało jej licencję na skup tytoniu i nałożyło zakaz eksportu towaru do Grecji. Firma zalega z zapłatą za 1100 t tytoniu (łącznie ok. 2,5 mln EUR), z czego 80% rolnikom z regionu prilepskiego i kolneńskiego. Niektórzy rolnicy nie dostali kwot rzędu 2-3 tys. EUR. Ostateczny termin wypłaty należnych wynagrodzeń upływa 15 maja, a jeśli firma nie wywiąże się ze zobowiązań, tytoń zostanie zarekwirowany i sprzedany przez Ministerstwo rolnictwa, a pieniądze ze sprzedaży  trafią do rolników. (plusinfo.mk)

 

„Porsche Makedonija” i „KA-DIS” walczą o kontrakt na wykonanie pojazdów dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma zamiar nabyć 150 samochodów służbowych. Procedura realizowana jest za pomocą elektronicznego systemu zamówień publicznych. Oferty złożyły firmy „Porsche Makedonija” i „KA-DIS” ze Skopja. Pierwsza z firm oferuje Skodę Yeti 2.0 TDi 4×4, a druga – Seata Altea Freetrack 2.0 CR 4WD. W najbliższych dniach oferty zostaną przeanalizowane, a zainteresowani zostaną powiadomieni o terminie publicznej licytacji. Specyfikacja przetargowa zakładała pojazdy o pojemności silnika wysokoprężnego 1900 – 2300 ccm i mocy 110 – 140 KM. Płatność realizowana ma być w 36 ratach. Ostatniego zakupu pojazdów ministerstwo dokonało w 2000 r., kiedy zakupiono 210 Chryslerów i 30 jeepów. (plusinfo.mk)

 

8 maja 2012 r.

Wizyta katarskiej delegacji w Macedonii

W niedzielę przybyła do Macedonii wieloosobowa katarska delegacja służbowa w celu zbadania możliwości inwestycyjnych. Przedstawiciele kilku firm takich jak, Qatar Petroleum, Quatari Diar, Quatar Holding od wczoraj na oficjalnych spotkaniach analizują projekty inwestycyjne, które zaprezentowała im macedońska strona. Premier i emir Kataru wyraźnie dali do zrozumienia, że Katar chce inwestować w Macedonii i trzeba teraz znaleźć dochodowe projekty. Wśród inwestycji, które mają najpoważniejsze szanse na realizację wymienia się między innymi budowę stacji benzynowych oraz dokapitalizowanie ELEM-u. Inne obszary, w których według rządu możliwe są katarskie inwestycje to przetwórstwo owoców i warzyw, budowa apartamentów oraz hoteli. (kurir.mk, vesti.alfa.mk)

 

Deficyt budżetowy za I-II 2012 wzrósł o 38% r/r

Skonsolidowany deficyt budżetowy Republiki Macedonii w ciągu 2 pierwszych miesięcy tego roku wzrósł o 38 procent w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, podało Ministerstwo Finansów. W ciągu dwóch miesięcy deficyt budżetowy osiągnął poziom 0,7% prognozowanego PKB na 2012 r. i wyniósł 3,296 mld MKD (53,5 mln EUR) . Deficyt budżetowy na koniec roku ma wynieść 2,5% PKB. Konsekwencją tak dużego deficytu w ciągu pierwszych 2 miesięcy był rebalans budżetu w zeszłym miesiącu. (plusinfo.mk)

 

7 maja 2012 r.

Inwestycje zagraniczne

W strefie technologiczno-przemysłowej „Skopje 1” na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się budowa nowej fabryki. Jest to inwestycja o wartości 10  mln EUR, realizowana przez firmę „Johnson Matthey”. Na przełomie maja i czerwca rozpocznie pracę fabryka „Kemet Electronics”, trwają również przygotowania do otwarcia włoskiej fabryki „TeknoHose”. (kapital.com.mk)

 

Eksport wina do Chin

Winnica „Rigoimpleks” z Gevgelii ma zdolność produkcji 15 mln litrów wina, z czego około 80% produkcji przeznaczone jest Ne eksport do państw Unii Europejskiej, a reszta do Serbii i Kanady. Właściciel winnicy, Risto Markulov ogłosił, że podjął starania mające na celu wejście na rynek chiński, a pierwsze dwie cysterny, o pojemności 50 tys. litrów, zostały już wysłane. Jeśli przesyłka zostanie zaakceptowana, obiekty winnicy mogą okazać się zbyt małe, żeby zaspokoić potrzeby chińskiego rynku. (mia.com.mk)

Opracowali: Zofia Dembowska i Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE