Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 8 – 14 października 2012 r.

Macedonia: 8 – 14 października 2012 r.

Promocja polskiego Rosomaka w Macedonii

Rosomak, produkowany w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, który sprawdził się na polach Afganistanu spotkał się z dużym zainteresowaniem macedońskich władz i sił zbrojnych. Zgodnie z dokumentacją strategiczną macedońskiej armii przewidziany jest zakup opancerzonego transportera. Dla wyposażenia batalionów piechoty, potrzeba 37 takich pojazdów. Na razie Skopje rozważa zakup pierwszego. Wkrótce powinno nastąpić porozumienie w rządzie i zapaść decyzja w sprawie zakupu.

 

Macedońskie firmy wśród 100 najlepszych w Europie południowo – wschodniej

W tegorocznej, piątej prezentacji najlepszych firm w Europie Południowo-Wschodniej, opublikowanej na stronie internetowej SeeNews, na liście 100 najlepszych firm 59 miejsce zajęła rafineria Okta AD, która w zeszłym roku była jedyną macedońską firmą w rankingu. Wśród stu najlepszych banków znalazły się trzy macedońskie – Komercijalna Banka AD, która zajęła 56 miejsce, Stopanska Banka AD Skopje, która uplasowała się na miejscu 59 oraz NLB Tutunska Banka AD ulokowana na 64 pozycji. (kurir.mk)

 

Dewaluacja macedońskiego denara wykluczona

Szef Narodowego Banku Macedonii Dimitar Bogov zdementował pogłoski o konieczności dewaluacji denara wynikającej ze wzrostu inflacji. Podkreślił, że tymczasowy wzrost cen jest wynikiem czynników zewnętrznych, a nie problemów systemu finansowego kraju. Bogov przypomniał, że ponad 50% macedońskiego PKB jest zorientowane na eksport, a spadek zapotrzebowania na rynkach odbiorczych ma bezpośredni wpływ na jego wzrost. W takiej sytuacji Bank Centralny jest zobowiązany do  wsparcia przedsiębiorstw i ich płynności finansowej, przede wszystkim poprzez tanie kredyty na rynku. (makdenes.org)

 

Wino Bela Voda na liście wschodzących marek magazynu M&M Global Magazine

Winiarnia Tikvesz i jej wino Bela Voda znalazły się na liście M&M Global Magazine wśród 100 wschodzących marek światowych. Tikves to jedyna macedońska marka i jedna z trzech z regionu, obok chorwackiej Vegety i tureckiego Ulkera, które mają potencjał, by stać się znanymi w skali globalnej. Do opracowania listy zebrano dane dotyczące nieprzewidywalności, gdzie winiarnia Tikvesz zdobyła 5/10 punktów, globalnego wrażenia (3/10 pkt), autentyczności (9/10 pkt) oraz wpływu na media (5/10 pkt). Czerwone wino Bela Voda 2010 jest pierwszym winem w regionie, które zdobyło 94 pkt w klasyfikacji wiodącego eksperta w dziedzinie win, Roberta Parkera. (utrinski.com.mk)

 

Browar Skopje otrzymał zintegrowane pozwolenie środowiskowe

Pozwolenie to  potwierdza, że firma stosuje wysokie standardy ochrony środowiska we wszystkich segmentach działalności. Browar Skopje jest jedyną firmą w kraju i regionie, która zbudowała stację biooczyszczania wód, o wartości ponad 3 mln euro. Firma sporo zainwestowała w procesy technologiczne i sprzęt, który jest w pełni zgodny z normami ochrony środowiska, oraz z normami prawnymi obowiązującymi w Macedonii. (dnevnik.com.mk)

 

Ministerstwo Gospodarki pobrało gwarancje od Kurum Holding

Zdeponowana w banku kwota 400 000 EUR została ściągnięta przez MG, po tym jak firma nie opłaciła koncesji na eksploatację kopalni rudy żelaza Tajmiszte na 30 lat, wartej 2 mln EUR. Minister Gospodarki Valon Saraqini zapowiedział ponowne rozpoczęcie procedury wyboru koncesjonariusza w ciągu najbliższego miesiąca. Stambulski Kurum Holding został wybrany w czerwcu br. (vest.com.mk)

 

Energooszczędne budownictwo

Macedońscy pracownicy budowlani  przez kolejne 18 miesięcy będą szkoleni, jak budować energooszczędne budynki. Projekt wart jest 1,5 mln EUR i finansowany jest z programu innowacji, obejmującego 30 krajów i konkursu Komisji Europejskiej. Konstrukcja budynków zgodnie z normami efektywności energetycznej, nie spowoduje wzrostu kosztów budowy, lecz ceny obiektów niespełniających norm będą musiały spaść, jako budynki niestandardowe. (utrinski.com.mk)

 

Wizyta macedońskiej delegacji w Indiach

Delegacja spotkała się już między innymi z przedstawicielami Konfederacji Przemysłu Indyjskiego oraz z biznesmenami z Hyderabad – gospodarczego centrum indyjskiego stanu Andhra Pradesh. To czwarta tego typu wizyta macedońskich polityków w Indiach. Poprzednie miały miejsce w New Delhi, Bangalore i  Trivandrum. (sitel.com.mk)

 

Pół miliona klientów w Skopje City Mall

W ciągu pierwszych czterech dni od otwarcia, Skopje City Mall odwiedzone zostało przez około pół miliona ludzi. Dyrektor generalny obiektu, Ivajlo Ivajlov poinformował, że wśród odwiedzających znaleźli się zarówno turyści zagraniczni, jak i mieszkańcy Skopje i innych miast macedońskich. (dnevnik.com.mk)

 

Skopijski tydzień architektury 2012

W bieżącym tygodniu w Skopje odbywają się targi architektoniczne pod nazwą Super Miasto 2.0 (Supergrad 2.0). Celem komitetu organizacyjnego tegorocznej imprezy jest promowanie aktywnego życia publicznego i kulturalnego poprzez organizację wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta, będących uzupełnieniem głównego programu.  Równolegle do imprezy głównej prowadzone są, pod okiem profesorów z Austrii i Szwajcarii, warsztaty dla studentów architektury pod hasłem „Skopje Laboratorium 1.0”. (utrinski.com.mk)

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE