Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

Macedonia: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

15 kwietnia 2012 r.

Rolnicy żądają tańszej ropy

Macedońscy rolnicy twierdzą, że produkcja rolna będzie droga i niekonkurencyjna jeśli państwo nie dofinansuje rolnikom zakupu ropy naftowej. Ostrzegają, że będą musieli podwyższyć ceny produktów rolnych lub całkowicie zaprzestac produkcji.

Dopóki problem nie zostanie rozwiązany, produkcja krajowa narazona będzie na ryzyko, ponieważ w innych krajach europejskich rolnicy od wielu lat wykorzystują tzw. „zielony olej”, który jest tańszy o 50%. Mimo żądań rolników, minister rolnictwa Ljupczo Dimovski stanowczo twierdzi, że nie ma możliwości przeznaczenia środków na dofinansowanie oleju napędowego. (alfa.mk)

14 kwietnia 2012 r.

Rosyjska ambasada zainteresowana Dojranem

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Macedonii, Oleg Szczerbak oraz jego doradca do spraw ekonomicznych, Aleksandar Lesin przebywali dwa dni w gminie Dojran, zapoznając się z możliwościami miejscowych obiektów przemysłowych oraz możliwościami inwestycyjnymi na terenie gminy.

Przy okazji wizyty w miejscowości Toplec, Szczerbak zainteresowal się możliwościami wykorzystania wód geotermalnych tego rejonu.

Wraz z burmistrzem Dojranu, Gligorem Czabulevem, ambasador odwiedził fabrykę stali „Dojran steel”, fabrykę zderzaków „Nov Dojran” i zakład przetwórstwa oliwek „KM Company”. (dnevnik.com.mk)

 

13 kwietnia 2012 r.

Bezalkoholowy Holsten

Browar Prilep wypuszcza na rynek nowe piwo Holsten, które jest jednym z pierwszych w Macedonii piw bezalkoholowych. Jednocześnie  jest to piwo niskokaloryczne, ponieważ zawiera jedynie 24 kcal w 100 ml. (utrinski.com.mk)

 

12 kwietnia 2012 r.

Rosyjskie inwestycje w Macedonii

Wymiana handlowa między Macedonią a Federacją Rosyjską wyniosła w zeszłym roku około 700 mln USD i w stosunku do roku poprzedzającego wzrosła o 30%. Eksport z Macedonii do Rosji wzrósł o rekordową wartość 140%, a import z Rosji do Macedonii – o 28,7%. Eksportuje się głównie leki, owoce, warzywa, wino, żelazokrzem, części i akcesoria samochodowe, produkty z kamienia lub innych surowców mineralnych oraz elementy wyposażenia i akcesoria do pojazdów mechanicznych. Macedonia importuje z Rosji głównie ropę naftową, gaz ziemny oraz wyroby walcowane z żelaza i stali.

Wymianę handlową między tymi dwoma krajami od początku bieżącego roku szacuje się na 130 mln USD. Wartość rosyjskich inwestycji w Macedonii wynosi 5,19 mln EUR, co zważywszy na potencjał gospodarczy i inwestycyjny tego kraju jest wartością niewielką. (plusinfo.mk)

 

11 kwietnia 2012 r.

Sprzedaż produktów rolnych w lutym o wartości 1 mld MKD

W lutym ponad 30 tys. gospodarstw rolnych sprzedało produkty roślinne oraz pochodzenia zwierzęcego o łącznej wartości prawie 1 mld MKD (15,9 mln EUR). W porównaniu do roku poprzedniego wartość ta spadła o prawie 30%, czyli o 6,6 mln EUR. Spadek spowodowany był niskimi cenami skupu niektórych produktów rolnych oraz złymi warunkami pogodowymi, które przyczyniły się do zmniejszenia plonów niektórych zbóż ozimych.

Znaczny wzrost obrotów zarejestrowali najwięksi producenci zywności, jak „Pelagonia” z Bitoli, „Żito Vardar” z Velesu oraz „Dżumajlija” z Lozova. Te trzy firmy zarobiły na sprzedaży w lutym 7 mln EUR, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do lutego ubiegłego roku. (mkd.mk)

 

10 kwietnia 2012 r.

Rozkład lotów Turkish Airlines

Linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały, że w okresie letnim ilość lotów ze Skopja do Stambułu wzrośnie do 10 w tygodniu. Loty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele o 9:05, a we wtorki, środy, czwartki, piątki i soboty o 19:25. Ze Stambułu do Skopja polecieć można w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele o 7:50 oraz we wtorki, środy, czwartki, piatki i soboty o 20:40. (plusinfo.mk)

 

Połowa żywności pochodzi z importu

Według Państwowego Urzędu Statystycznego import żywności w Macedonii systematycznie wzrasta, zmniejsza się zaś eksport. Całkowity import żywności w zeszłym roku osiągnął rekordową sumę 672 mln USD, czyli prawie o 10% więcej niż w roku 2010, kiedy importowana żywność kosztowała 616 mln USD. Deficyt w handlu produktami spożywczymi osiągnął stan 298 mln EUR i w ciągu roku wzrósł o około 30%.

Dane pokazują, że w ubiegłym roku Macedonia eksportowała towary warte 377 mln USD, czyli 50 mln USD mniej niż w roku 2010, kiedy eksport wynosił aż 420 mln USD. W styczniu tego roku eksport produktów spożywczych wyniósł 14,6 mln USD – o 3,4 mln USD mniej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku.

(dnevnik.com.mk, plusinfo.mk)

 

9 kwietnia 2012 r.

MBI10 poniżej 2000 punktów

Indeks dziesięciu najbardziej płynnych akcji na macedońskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, MBI 10, spadł poniżej 2000 punktów, osiągając wartość 1999,3. Indeks MBID (odnoszący się do zasobów spółek publicznych) spadł o 0,93% i wyniósł 1892,38 punktów, a OMB (wskaźnik ceny ważonej z obrotów) pozostał taki sam jak w poprzednim dniu sesyjnym i wyniósł 121.67 punktów. Łączny obrót handlowy na giełdzie wyniósł 9 609 128,61 MKD (140 109 673 PLN). (kajgana.com)

Opracowała: Zofia Dembowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE