Home / Bałkany / Macedonia: A w Vevczani muzyka gra!
Vevcani karneval 1

Macedonia: A w Vevczani muzyka gra!

Macedońska miejscowość Vevczani, położona w południowo-zachodniej części Macedonii, blisko granicy albańskiej, jest jedną z najbardziej znanych festiwalowych miejscowości na Bałkanach. Kolejna edycja vevczańskiego karnawału pod hasłem „Ty też bądź prawdziwym vasiliczarem!” (Vasilica – nazwa oznaczająca dzień kiedy obchodzi się tzw. stary nowy rok; początek nowego roku według kalendarza juliańskiego) rozpoczęła się w tym roku 10 stycznia i trwać będzie do 14 stycznia.

Pierwszym punktem programu była panel dyskusyjny na temat „W obronie imienia Macedonii i macedońskiej tożsamości”, w którym wzięli udział: ambasador i publicysta Risto Nikovski, pisarz Eftim Pletnikov, prof. Stefan Micov Vlachov, i publicysta Gjorgji Barbaroski.

Burmistrz Vevczani Cvetomir Urginovski podkreślał gościnność miasta i fakt, że bawić się tam może każdy, niezależnie od wieku. W programie przewidziano zabawy dla młodszych m.in. przygotowywanie masek karnawałowych, turlanie beczki, przeciąganie liny, jak i dla starszych: konkurs szybkości rąbania drewna, konkurs na picie wina, konkurs na najlepsze grzane wino i rakiję. Oprócz tego podczas karnawału goście mogą spróbować tradycyjnych potraw. W tym roku wrócił dawny obyczaj i na koniec karnawału zostanie wybrana najlepsza maska, a nagrodą będzie beczka czerwonego wina.

Na głównej scenie zagrają: Gjoko Taneski, Van Gog, Kuku Lele, Mile Kuzmanovski, Suzana Spasovska, Efto Pupinovski oraz grupa Teodulija. Główna parada masek odbędzie się 13 stycznia, a ostatniego dnia festiwalu maski zostaną spalone, czym zakończy się tegoroczna impreza.

Źródła: dnevnik.com, exploringmacedonia.com, mkd.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE