Home / Bałkany / Macedonia: Albańska bojówka zaatakowała Parlament

Macedonia: Albańska bojówka zaatakowała Parlament

Kosowska gazeta „Koha Ditore” opublikowała w poniedziałek oświadczenie podpisane przez Komendanta Kushtrima i samozwańczą Armię Wyzwolenia Narodowego, w którym przyznają się do ataku, który nastąpił 10 kwietnia 2015 roku. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał. Macedońska policja podała do informacji, że śledztwo w tej sprawie jest prowadzone, ale nie ujawnili szczegółów na temat rodzaju użytej broni ani podejrzanych.

Wybuch przypominał poprzedni atak w dniu 28 października ubiegłego roku, kiedy dwa pociski uszkodziły dach i ściany budynku rządowego. Sprawa pozostała nierozwiązana. Ta sama organizacja i jej dowódca przyznają się również do tego ataku.

Mówi się, że jest to powiązane z niezadowoleniem z realizacji porozumienia ochrydzkiego z 2001 roku, który zakończył konflikt zbrojnym między albańską bojówką i macedońskimi siłami bezpieczeństwa. Umowa przewidywała zmiany w konstytucji zapewniając większe prawa i integracji instytucjonalnej dla albańskiej mniejszości, która stanowi około 25% ludności kraju.

Porozumienie spowodowało rozbrojenie Armii Wyzwolenia Narodowego, z której bojownicy albańscy uformowali partię polityczną, Demokratyczną Unię Integracji, która zasiada do dnia dzisiejszego w Parlamencie Macedonii.

Na portalach społecznościowych panuje opinia, że ta sama grupa spowodowała eksplozje w pobliżu dwóch posterunków policji w miastach Tetowie i Kumanowie w zachodniej i północnej Macedonii w dniu 9 grudnia ubiegłego roku. W zdarzeniach nikt nie został ranny. Oba miasta były w centrum konfliktu zbrojnego w 2001 roku. Wielu obserwatorów ostrzegało niedawno, że mogą nastąpić próby destabilizacji stosunków między grupami etnicznymi, usytuowane pośród trwającego skandalu masowego nadzoru związanego z oskarżeniem przez opozycję premiera Nikola Gruewskiego o podsłuchiwanie ponad 20.000 osób. Rzekomo takie ataki o podłożu etnicznym mogą być wykorzystane, by odwrócić uwagę od skandalu, który jest niszczący dla wiarygodności rządu.

Źródło: balkansight.com

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE