Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Ambasador UE złożył listy uwierzytelniające

Macedonia: Ambasador UE złożył listy uwierzytelniające

Estoński dyplomata Aivo Orav złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Giorgi Ivanova, przez co realnie objął funkcję ambasadora Unii Europejskiej w Macedonii.

W czasie spotkania Orav i Ivanov wyrazili zadowolenie z kontynuacji dialogu między Macedonią i UE na tak wysokim szczeblu, jednak prezydent podkreślił, że nie mogą być one substytutem negocjacji akcesyjnych, które Macedonia chciałaby rozpocząć podczas duńskiej prezydencji. Według Ivanova jego kraj spełnia warunki do rozpoczęcia negocjacji, a integrację z UE traktuje jako priorytet polityki zagranicznej. Z kolei Orav podkreślił wagę europejskich funduszy, które zbliżają kraje kandydackie do wejścia do Unii, wspomniał o wykorzystaniu ich przy budowie oczyszczalni ścieków w Prilepie oraz budowie autostrady Demir Kapija – Smokvica.

Prezydent Ivanov zaapelował do krajów UE, zwracając się szczególnie do Grecji, o poszanowanie decyzji haskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nazwy państwa, przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych.

Aivo Orav jest dyplomatą znanym także Polakom, bowiem w latach 2000-05 pełnił funkcje ambasadora Estonii w Polsce. Później przeniósł się na placówkę do Stambułu, skąd był akredytowany na Azerbejdżan, Liban, Serbię oraz Macedonię. Nowy ambasador UE w Macedonii obejmuje stanowisko po Peterze Sørensenie, który już pół roku wcześniej wyjechał do BiH.

– Ta przepiękna ziemia jest częścią zjednoczonej Europy – powiedział Orav w gabinecie prezydenckim, cytując byłego, nieżyjącego już prezydenta Borisa Tajkovskiego – Zapewniam was, że to będzie i moja zasługa, dodał.

Źródło: vecer.com.mk, netpress.com.mk, kurir.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE