Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Macedonia: Aresztowano radykalnych islamistów oskarżonych o zbrodnię w Smiljkovci

Macedonia: Aresztowano radykalnych islamistów oskarżonych o zbrodnię w Smiljkovci

Macedońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych schwytało nad ranem prawdopodobnych sprawców masakry dokonanej 12 kwietnia br. nad jeziorem Żelezarsko w pobliżu miejscowości Smiljkovci, ogłosiła, minister Gordana Jankuloska.

Oskarżeni to grupa mieszkańców Skopja osoby powiązane z międzynarodowym terroryzmem. Według informacji MSW, chodzi o wyznawców radykalnego islamu, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych w Afganistanie i Pakistanie po stronie Talibów.

W akcji pod kryptonimem „Potwór” wzięło udział ponad 800 policjantów, Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (UBK) oraz Biura Bezpieczeństwa Publicznego (BJB), a aresztowanych zostało 20 osób. Niektórzy z nich byli bezpośrednio zaangażowani w zabójstwa. Większość z nich to obywatele Macedonii. MSW wniosła przeciwko nim oskarżenie o terroryzm.

Podczas wczesnorannych przeszukiwań w 26. obiektach, głównie na terenie Skopja, znaleziono dużą ilość broni, literaturę wskazującą na radykalne poglądy ideologiczne tych osób i inne przedmioty, które były i mogły być użyte podczas aktów przestępczych. Broń znaleziona przy oskarżonych poddana została natychmiastowej analizie, czy użyto jej w morderstwie w Smiljkovci.

W tragedii, która miała miejsce niecałe 3. tygodnie temu, o czym informowała na bieżąco balkanistyka.org, z zimną krwią zabito 4. chłopaków w wieku 18-20 lat – Kire Triczkovskiego, Aleksandra Nakjevskiego, Filipa Slavkovskiego i Cvetanczo Acevskiego oraz prawdopodobnego świadka zdarzeń, 45-letniego Borcze Stefanovskiego z Creszeva.

Film z konferencji prasowej w MSW

Źródło: utrinski.com.mk, dw.de, makdenes.org, novamakedonija.com.mk, novosti.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE