Home / Bałkany / Macedonia: Autonomiczne Centrum Społeczno Kulturalne w Skopje
akscskopje

Macedonia: Autonomiczne Centrum Społeczno Kulturalne w Skopje

Mieszkańcy Skopje od dawna marzyli o niezależnym ośrodku kultury, który stałby się miejscem do realizowania kreatywnych pomysłów, debat, spotkań towarzyskich. Chcieli miejsca z wolnością równą wszystkim, ze swobodą artystyczną. I o to powstało Autonomiczne Centrum Społeczno Kulturalne! Znajduje się w Skopje przy ul. Borka Taleski 24, a oficjalne otwarcie nastąpiło 22.11.2013 roku.

Twórcy AKSC (maced. Avtonomen Kulturno Socijalen Centar) mówią, że ośrodek „jest przyjacielem dla wszystkich postępowych idei i wartości, różnych poglądów politycznych i ideologicznych, dla słabych i marginalizowanych osób, walki o prawa człowieka oraz walki o lepsze i bardziej sprawiedliwe, natomiast jest wrogiem numer jeden dla politycznych manipulacji, ograniczonych interesów partyjnych, dla rasizmu, nacjonalizmu, homofobii, seksizmu, dyskryminacji, etykietowania, nieobiektywności mediów, kłamstwa, nietolerancji religijnej i każdego rodzaju przemocy. AKSC jest stworzony w opozycji do systemu i formy politycznej i ekonomicznej mocy”.

Założyciele ogłosili szereg inicjatyw, m.in.: projekcje filmowe, wieczory poetyckie, projekty badawcze, debaty publiczne, występy artystyczne, wystawy, warsztaty dla dzieci, wspólne gotowanie, wymiana książek. Działalność ośrodka jest oparta na wolontariacie – bez pieniędzy, ale z sercem. Najważniejsze w funkcjonowaniu tej inicjatywy jest to, że centrum jest otwarte dla wszystkich i każdy może zaproponować swój pomysł.

Po ponad dwóch miesiącach działania AKSC ma już za sobą kilkanaście projekcji filmowych połączonych z dyskusją, warsztaty dla dzieci, zajęcia plastyczno-techniczne, bezpłatne kursy językowe (w tym japońskiego), wieczory poetyckie, wystawy, warsztat przygotowania roweru do zimowej jazdy, bezpłatny bazar (swobodna, bezpieniężna wymiana przedmiotów), zajęcia edukacyjne o HIV/AIDS.

Źródła: okno.mk, radiomof.mk, nikulec.com, facebook.com

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE