Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Bank Światowy przeznaczy 38 mln EUR na infrastrukturę gmin

Macedonia: Bank Światowy przeznaczy 38 mln EUR na infrastrukturę gmin

Przed kilkoma miesiącami macedoński rząd zwrócił się do Banku Światowego w celu uzyskania dodatkowych środków potrzebnych gminom na rozwój infrastruktury. BŚ pozytywnie rozpatrzył prośbę macedońskiego rządu, a pożyczka na wsparcie gmin będzie większa niż poprzednia i będzie wynosić 38 mln EUR.
– Termin rozmów z Bankiem Światowym został wyznaczony na 12 marca. Zostaną wtedy omówione szczegóły dotyczące warunków nowej pożyczki. Wkrótce po rozmowach zostanie podpisana umowa. Oczekuję, że do końca czerwca bieżącego roku fundusze będą do dyspozycji gmin – powiedział wicepremier i minister finansów, Zoran Stavreski.
Stopa procentowa nowego kredytu, który otrzyma rząd, to 6 miesięczny Euribor, który obecnie wynosi 1,4 %. Czas spłaty, z trzyletnim okresem zwłoki, wynosić będzie 15 lat.
– Czynimy starania, aby gminy z problemami finansowymi oraz zablokowanym rachunkiem również mogły ubiegać się o pieniądze z pożyczki. Staramy się pomóc gminom, które mają poważne problemy finansowe z powodu zobowiązań z zablokowanymi rachunkami czy z małym budżetem. Obecnie prawo nie pozwala udzielać pożyczek gminom z zablokowanymi rachunkami – powiedział Stavreski.
Możliwość uzyskania środków z pożyczki BŚ będą miały gminy z małym budżetem. Każda gmina może się zadłużyć do wysokości 30% swoich przychodów operacyjnych w ubiegłorocznym budżecie.

Tekst: plusinfo.mk, tłum. i red. Joanna Durlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE