Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Belgijska firma wybuduje fabrykę autobusów w pobliżu Skopja

Macedonia: Belgijska firma wybuduje fabrykę autobusów w pobliżu Skopja

Belgijski producent autobusów Van Hool zapowiedział budowę fabryki autobusów w okolicy Skopja. Fabryka wyprodukuje 300 autobusów, które zostały zamówione przez amerykańską firmę. Umowa została zawarta w poprzednim miesiącu, a jej czas realizacji wynosi 3 lata.
Data rozpoczęcia budowy fabryki oraz jej otwarcia nie jest jeszcze znana, ponieważ firma nie otrzymała do tej pory pozwolenia na budowę. Nie wiadomo także, ilu pracowników zostanie zatrudnionych w fabryce.
Założyciel i dyrektor generalny firmy, Filip Van Hool stwierdził, że bez wzrostu zamówień na produkcję autobusów poza Belgią, nie byłoby tam możliwe wyprodukowanie pozostałych 210 autobusów.
Van Hool jest belgijskim producentem autobusów, przyczep i pojazdów przemysłowych. Największa część produkcji jest przeznaczona dla Europy i USA. Firma zatrudnia 4 tys. pracowników na całym świecie, jednak największa część produkcji ma miejsce w Belgii.
Van Hool jest drugą firmą, która postanowiła przenieść swoją produkcję do Macedonii. Pierwszą, która to uczyniła była amerykańska firma Kemet Electronics, która zamknęła fabrykę w swoim kraju i teraz buduje nową w podskopijskiej strefie przemysłowej Bunardżik.

Tekst i zdjęcia: plusinfo.mk, tłum. i red. Joanna Durlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE