Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Coraz więcej turystów odwiedza Veles

Macedonia: Coraz więcej turystów odwiedza Veles

W bieżącym roku rozkwitła turystyka kulturowa w macedońskiej gminie i miesjcowości Veles. Więcej niż w przeszłych latach przybywa tu uczniów, studentów i emerytów aby odwiedzić liczne domy pamięci, np.: pisarza Kocze Racina, nauczyciela i publicysty Yordana Hadżikonstantinova-Dżinota i rewolucjonisty Vasila Glavinova. Zeszłej jesieni oraz w czasie tegorocznej wiosny napływ turystów był wyraźnie odczuwalny, pomimo faktu, że w Veles  nie ma żadnego hotelu. Pracownicy Muzeum Narodowego zauważyli rosnące zainteresowanie zabytkami i historią miasta. Goście przybywali z wszystkich regionów Macedonii, aby ponownie odkryć Veles, jako interesujące miejsce z licznymi zabytkami macedońskiej kultury.

Największą popularnością cieszy się dom Racina oraz grobowiec żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, w którym znajduje się największa macedońska mozaika o powierzchni 220 m², której twórcą jest artysta Petar Mazev. Oprócz zabytkowych zabudowań, licznych domów pamięci twórców, artystów i bohaterów narodowych, pochodzących z tych okolic, dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się cerkiew św. Pantelejmona, która bywa nazywana macedońską wersją mediolańskiej La Scali.

Oprócz młodzieży i emerytów, Veless, jako doskonałe miejsce do spacerów i wypoczynku, odkryli członkowie korpusu dyplomatycznego.  Sześciu ambasadorów krajów członkowskich UE odwiedziło Veles na początku wakacji.  Cieszyli się spacerem wąskim uliczkami i zaułkami miasta, podziwiali cerkiew św. Pantelejmona, zwiedzili klasztor św. Dimitirija, który przez pięć wieków był skryty pod ziemią.

Centralne położenie miejscowości sprawia, że łatwo tutaj trafić. Jedynego, czego brakuje turystom przybywającym w te okolice (oprócz hotelu), jest biuro turystyczne, w którym mogliby uzyskać szczegółowe informacje na temat okolicznych atrakcji.

Źródło: dnevnik.com.mk, radioilinden.com.au

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE