Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Czterech inwestorów zainteresowanych elektrowniami Czebren i Galiszte

Macedonia: Czterech inwestorów zainteresowanych elektrowniami Czebren i Galiszte

Dwie firmy energetyczne wyraziły zainteresowanie przebudową elektrowni Czebren i Galiszte, a inne dwie złożyły już dokumentację przetargową o wartości 5 tys. EUR. Wicepremier do spraw gospodarki, Vladimir Peszevski, na otwartym posiedzeniu rządu powiedział, że termin ostatecznego składania ofert na wykonanie największego w kraju projektu hydroenergetycznego upływa z końcem grudnia, chyba, że rząd podejmie decyzję o przedłużeniu terminu, w nadziei na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów. Ani Peszevski ani minister środowiska Abdulaki Ademi nie ujawnili nazw zainteresowanych firm.

Rząd postanowił przebudować tamę na jeziorze Czebren, z 180-metrowej na 192-metrową, a tamę tworzącą jezioro Galiszte skrócić z 141 do 130 metrów. Po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę, potencjalny inwestor będzie musiał zbudować Czebren w ciągu siedmiu lat od daty rozpoczęcia budowy. Od nowego inwestora oczekuje się, że zgodzi się na utworzenie spółki z nie mniej niż 39-procentowym udziałem ELEM-u. Szczegóły nowego przetargu zakładają, że to ELEM przejmie wszystkie inwestycje związane z fazą realizacji projektu. Dotychczas to właśnie udział ELEM-u w spółce był przeszkodą w porozumieniu między rządem a inwestorami. Według rządu, najlepszą zachętą dla inwestorów będzie fakt, że w ramach wspólnego przedsiębiorstwa, trzy miesiące po rozpoczęciu budowy Czebren, dostanie istniejącą elektrownię wodną Tikvesz.

Ostatnie szacunki wskazują, że budowa Czebren i Galiszte kosztować będzie około 0,5 mld EUR. Według prognoz Strategii Energetycznej Macedonii na kolejne 20 lat, elektrownie powinny zacząć produkować prąd w 2018 roku. Roczną produkcję tych elektrowni szacuje się na 1100 GWh energii elektrycznej, co stanowi prawie połowę zapotrzebowania kraju.

Źródło: faktor.mk, vecer.com.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE