Home / Bałkany / Macedonia: Czytaj więcej – czytaj wszędzie
matica-610x400

Macedonia: Czytaj więcej – czytaj wszędzie

„Czytanie uspokaja, poprawia sen, rozwija wyobraźnię, zwiększa empatię” oraz „Noszenie książek w twardych okładkach jest tak samo modne, jak chodzenie w okularach z dużymi oprawkami” to jedne z haseł promowanych przez wydawnictwo Matica w ramach nowej kampanii na rzecz czytania książek. Akcja rozpoczęła się 18.03.2014 roku i ma trwać do 20 kwietnia. Projekt wspiera Ministerstwo Kultury.

W kampanii udział wezmą ważne osobistości z życia publicznego, którzy poprzez swoje działanie, przyczynią się do popularyzacji czytania utworów literackich. Dejan Pavlevski, menager Matica, podczas spotkania prasowego powiedział, że projekt „Czytaj więcej – czytaj wszędzie” ma na celu zachęcenie Macedończyków do zapoznania się z ich rodzimymi autorami. Aktualnie klub Matica makedonska liczy 35000 członków, a ich ilość z każdym rokiem zwiększa się. Mimo to, Pavlevski zaznacza, że konieczne jest rozszerzenie dostępności do publikacji literackich.

Główne wydarzenie ma odbyć się 17 kwietnia, kiedy to firmy, które przyłączyły się do projektu i kupiły książki, będą rozdawać je przechodniom na ulicach Skopje. Do tego czasu partnerskie firmy organizują różnego rodzaju promocje, np.: w kwietniu firma Alkaloid dodaje w swoich ziołowych aptekach do zakupów darmowe książki.

Klub Matica zapowiada, że to nie będzie jedyna tego rodzaju akcja oraz że chcą swoim działaniem zbliżyć społeczeństwo do słowa pisanego, tak jak było kiedyś.

Żródła: novamakedonija.com.mk, mkd.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE