Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Dług publiczny rządu osiągnął rekordowy poziom
EURO1

Macedonia: Dług publiczny rządu osiągnął rekordowy poziom

Dług publiczny rządu wyniósł 40,8% PKB. Macedońskie Ministerstwo Finansów ogłosiło pod koniec lipca najnowsze dane, według których osiągnął on rekordowy poziom 3,3 mld EUR.

W ostatnim czasie zwiększyło się zarówno zadłużenie krajowe, jak i zagraniczne. W porównaniu z drugim kwartałem w lipcu dług zagraniczny wzrósł o 505 mln EUR. Dług krajowy zwiększył się o 6 mln EUR.

Według ostatnich szacunków Ministerstwa Finansów całkowity dług publiczny Macedonii wynosi 44,8% PKB. Jednak ta kalkulacja nie uwzględnia najnowszego zadłużenia rządu w wysokości pół miliarda EUR zaciągniętego poprzez euroobligacje. Jeśli dodać te fundusze, zadłużenie państwa, w które wlicza się także zobowiązania Narodowego Banku, Macedońskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, gmin oraz przedsiębiorstw niefinansowych, przekracza 51% PKB, czyli ponad 4 mld EUR, wskazują dane Ministerstwa Finansów.

Rząd i opozycja w zeszłym miesiącu zaciekle dyskutowała na temat faktycznego poziomu długu publicznego. Przedstawiciele SDSM (Socjaldemokratyczna Unia Macedonii) apelowali do ministra Zorana Stavreskiego i premiera Nikoli Gruevskiego, aby powiedzieli obywatelom Macedonii prawdę na temat zadłużenia ich państwa.

Zgodnie z orzeczeniem partii rządzącej pieniądze są pożyczane na realizację projektów infrastrukturalnych: – Mówicie, że bardzo się zadłużyliśmy, ale nie wspominacie na co. Wzięliśmy 505 mln USD na budowę autostrady łączącej Kiczevo z Ochrydą, wzięliśmy 278 mln EUR na budowę autostrady Miladinovci – Sztip, wzięliśmy 220 mln EUR na budowę autostrady Demir Kapija – Smokvica, wzięliśmy 160 mln EUR na naprawę dróg, 50 mln EUR na lokalne drogi, wzięliśmy środki także na naprawę dróg krajowych – napisano w oświadczeniu VMRO DPMNE.

Źródła: faktor.mk, 24vesti.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE