Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Dotacje dla firm prowadzonych przez kobiety

Macedonia: Dotacje dla firm prowadzonych przez kobiety

W ramach nowego projektu, który ma wspierać rozwój przedsiębiorczości oraz małe i średnie firmy, rząd przeznaczył 1,56 mln MKD (25,4 tys. EUR) na dofinansowanie firm prowadzonych przez kobiety.

Wsparcie finansowe zostanie udzielone na zakup sprzętu i narzędzi oraz na unowocześnienie lub zwiększenie obszaru działalności. Kobiety, które rozpoczną własną działalność gospodarczą, a mają dzieci w wieku przedszkolnym, mogą ubiegać się o dofinansowanie, które pokryje 75% wydatków na przedszkole lub opiekunkę. Kwota ta jednak nie będzie wyższa niż 50 tys. MKD (ok. 830 EUR).

Łączna, przewidywana kwota dofinansowania wynosi od 30 tys. do 200 tys. MKD (500 – 3330 EUR)

Publiczna informacja o projekcie ukaże się w nadchodzącym tygodniu i będzie obowiązywać do 1 listopada br. Udział w projekcie mogą wziąć przedsiębiorstwa zarejestrowane jako spółka z o.o., której właścicielem jest kobieta i jest zarządzana przez kobiety (ponad 51%). O dofinansowanie można ubiegać się po spełnieniu następujących warunków:

– w chwili ukazania się ogłoszenia staż pracy powinien wynosić min. 1 miesiąc;

– wynik finansowy w poprzednim roku powinien być dodatni, wyjątkiem będą przedsiębiorstwa założone w 2012 r.;

– siedziba firmy znajduje się w Macedonii;

– min. dwóch pracowników jest zatrudnionych na czas nieokreślony.

Ministerstwo gospodarki nie posiada informacji ile firm jest zarządzanych przez kobiety, jeśli projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, budżet celowy zostanie zwiększony.

Źródło: plusinfo.mk, dnevnik.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE