Home / Bałkany / Macedonia: Dramski Amaterski Festival w Kochani

Macedonia: Dramski Amaterski Festival w Kochani

W dniach 26 – 31 maja 2014 roku odbyła się 50. edycja Dramski Amaterski Festival w Kochani, w Macedonii. Blagoj Penov, dyrektor festiwalu, powiedział, że w tym roku swoje kandydatury wysłało 46 teatrów i była to rekordowa liczba zgłoszeń. Jury wybrało 14 grup teatralnych do głównego konkursu: dwie zagraniczne (Polska i Serbia), osiem macedońskich i cztery dziecięce. W skład jury wchodzili: Silvija Stojanovska, aktorka, Sashko Nasev, pisarz i dramaturg oraz Lubcho Georgievski, reżyser.

Grand Prix otrzymała grupa teatralna z Kochani działająca w Centrum Kultury „Beli mugri” za spektakl „Domot na vernarda Alba”, w reżyserii Kristina Atanasova-Arsova. Nagrodę za reżyserię otrzymali uczniowie gimnazjum im. Josip Broz ze Skopje: Iva Matikj, Dimitar Jakimovski i Ana Dimitrova, za spektakl „Zhiv chovek”. Za najlepszą główną rolę męską otrzymał Jovan Kmechko z Pivnice, Serbii, a za żeńską rolę doceniono Marija Gjorgieva z Kochani. Za role drugoplanowe nagrodzeni zostali Eva Kalanoska z gimnazjum z Ochrydu oraz Stefan Milenkov z gimnazjum im. Nikola Karev ze Skopje. W kategorii innowacji i ekspresji teatralnych zwyciężył spektakl „Faktor zhena” w wykonaniu grupy „Bez maski” z Bitoli.

Specjalne nagrody otrzymali: Ana Zhezhovska z Bitoli za scenariusz „Faktor zhena”, Kire Gjorgiev ze Strumicy za reżyserię, Emilija Koloska z Ochrydu i Branko Saplamaev z Bogdnaci za muzykę w swoich spektaklach oraz grupa teatralna z Tetova za zespołową grę na scenie.

Nagrodę specjalną za unikatowy spektakl i niezwykły teatralny czyn otrzymała polska grupa teatralna „Piąty Wymiar”, działająca w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. Wystawili oni 30 maja o godzinie 22.30 spektakl „Hula Drakula. Czyli gdyby wampir dzisiaj żył, zrobiłby wam drenaż z żył” w języku macedońskim, czym zaskoczyli jury i publikę DAF. Co ciekawe, oprócz jednej osoby, nikt w grupie nie zna macedońskiego. Publiczność zrozumiała wszystkie dialogi i żywo reagowała na to, co działo się na scenie.

Po gali rozdania nagród wystąpiła grupa teatralna ze Skopje przedstawiając „Grev ili shpricer”. Scenariusz napisał Sashko Nasev, członek jury, a reżyserem był Dean Damjanovski.

Źródła: cooltura.mk, sitel.com.mk, novamakedonija.com.mk, dafkocani.com

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE