Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Macedonia: Ekstradycja mentora morderstwa w Smiljkovci?

Macedonia: Ekstradycja mentora morderstwa w Smiljkovci?

W środę popołudniu (5 grudnia) aresztowano w Kosowie, a następnie dokonano ekstradycji do Macedonii imama Shukri Aliu, uważanego za organizatora protestów, po akcji policyjnej „Potwór” przeciwko „niewiernym Słowianomacedończykom” i podejrzewanego o ideologiczne powiązanie z zabójstwem pięciu Macedończyków nad Jeziorem Żelezarsko w pobliżu podskopijskiej wsi Smiljkovci w kwietniu br. Aliu znajduje się obecnie w stołecznym więzieniu w Szuto Orizari.

Jak podają kosowskie media oskarżony znajdował się na czarnej liście Unii Europejskiej z powodu jego stosunku do Porozumienia Ochrydzkiego i powiązania z wyznawcami radykalnego islamu. Aresztowany został na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego zgodnie z prawomocnym wyrokiem za przemoc wobec kilku imamów, co interpretowano jako próbę wprowadzenia radykalnych struktur do Islamskiej Wspólnoty Religijnej (IVZ) w Macedonii.

Macedoński Kanal 5 informuje, że Aliu jest uważany za prawą rękę Ramadana Shiti, zlikwidowanego w akcji macedońskich sił specjalnych „Mountain storm“ we wsi Brodec (koło Tetova), 7 listopada 2007 r. Policja podejrzewa, że współpracowali oni w 2005 r. przy zabójstwie funkcjonariusza policji. Rok wcześniej, w samochodzie, którym podróżowali, policja znalazła dużą liczbę materiałów wybuchowych. Aliu jest także oskarżany o dwa ataki na komisariaty policji.

Aliu nie był do tej pory wymieniany na liście poszukiwanych w związku z morderstwem w Smiljkovci, ale według źródeł macedońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości mógł być z nią powiązany, a nawet być jej ideologicznym „mózgiem”.

– Na razie nie mamy dowodów, aby bezpośrednio powiązać go z oskarżonymi o zabójstwo w Smiljkovci. Jakkolwiek według wiedzy operacyjnej, jest on jednym z ideologów i promotorów radykalnego islamu i nie możemy wykluczyć, że był mentorem oskarżonych po akcji „Potwór”. Oskarżony był jednym z inicjatorów protestu po policyjnej akcji, i nawoływał do odwetu wobec funkcjonariuszy policji albańskiej narodowości – powiedział rzecznik macedońskiego MSW Ivo Kotevski.

W tragedii, która miała miejsce 12 kwietnia br., z zimną krwią zamordowano czterech chłopaków w wieku 18-20 lat oraz prawdopodobnego 45-letniego świadka zdarzeń. Podczas akcji „Potwór” policja aresztowała 20 podejrzanych, których oskarża się o bezpośredni udział w zabójstwie lub o wsparcie logistyczne. Proces ma się rozpocząć 20 grudnia br.

Fakty w sprawie zabójstwa

Źródło: kanal5.com.mk, utrinski.com.mk, sitel.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE