Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: Festiwal Zdrowej Żywności w Skopje
hrana

Macedonia: Festiwal Zdrowej Żywności w Skopje

Ekologiczne produkty w Macedonii stają się w coraz większym stopniu dostępne dla mieszkańców kraju i Macedończycy coraz częściej o nie pytają. Wciąż wzrasta liczba producentów zdrowej żywności, wzrastają także dotacje dla producentów ekologicznych towarów.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa liczba producentów ekologicznej żywności w zeszłym roku wzrosła do 580. Dla porównania pięć lat wcześniej było ich 150 na terenie całego kraju. Wzrosła również liczba obszarów certyfikowanych (z 500 do 4 700 hektarów).

Mieszkańcy Macedonii mają dziś okazję spróbować produktów ekologicznych podczas Festiwalu Zdrowej Żywności, który odbywa się w Skopje. Festiwal został otworzony przez ministra rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Ljupczo Dimovskiego.

Według ministra Macedonia ma wielki potencjał, który przekłada się na możliwości rozwoju oraz promowania rolnictwa ekologicznego. Zarówno rządowe wsparcie dla tego typu produkcji, jak i narodowa kampania na temat znaczenia żywności ekologicznej będą kontynuowane.

Producenci mówią, że zainteresowanie obywateli zdrową żywnością i produktami nie zawierającymi konserwantów wciąż rośnie. Wzrasta też spożycie tego typu produktów, co wynika z większej świadomości konsumentów na temat odżywiania.

Festiwal Zdrowej Żywności odbywa się w Skopje na placu Macedonia. Organizowany jest po raz szósty przez Federację Producentów Produktów Ekologicznych pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej.

Źródła: utrinski.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE