Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Gorączka złota w Karbinci

Macedonia: Gorączka złota w Karbinci

Czy jest złoto w górach Placzkovica? Burmistrz gminy Karbinci, na terenie której znajduje się pasmo górskie, stwierdził przed kamerami telewizji Kanał 5, że tak. Opiera on swoje twierdzenia na odkryciach i ustaleniach rumuńskiego zespołu archeologicznego, który od niedawna prowadzi prace badawcze na terenie pobliskiego stanowiska archeologicznego Bargala. W ciągu tygodnia spodziewa się sprawozdania z wykopalisk prowadzonych przez rumuńskich naukowców, ale sądzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że kryje się tam kopalnia złota.

Jednak geolodzy uważają, że nie ma możliwości, aby w strukturze geologicznej góry coś takiego się znajdowało. Aby udowodnić, że istnieje w niej żyła złota, wymagane są liczne procedury i bardzo dużo czasu na przeprowadzenie badań i publikację ich wyników.

– Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że nie ma tam żadnej kopalni złota, ani nawet jakiekolwiek szansy na znalezienie złotej żyły ukrytej w warstwach geologicznych. Chociaż obszar ten nie jest wystarczająco dobrze zbadany. Aby to zrobić, należy przeprowadzić szereg działań zgodnych z procedurami prawnymi, wyjaśnił ekspert ds. geologii Wydziału Geologiczno-Górniczego Uniwersytetu Goce Delczev z miejscowości Sztip, prof. dr Teodor Delipetrov w oświadczeniu dla telewizji Kanał 5.

Jednakże mieszkańcy Karbinci z niecierpliwością oczekują wyników dodatkowych badań przeprowadzanych przez rumuńskich archeologów. Tym bardziej, że krążące wśród ludzi liczne legendy, mówią o szlachetnym metalu kryjącym się wewnątrz góry.

Źródło: kurirmk, plusinfo.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE