Home / Gospodarka / Handel / Macedonia: Halk Bank i Ziraat Bank łączą siły

Macedonia: Halk Bank i Ziraat Bank łączą siły

Macedońska Komisja Papierów Wartościowych wydała zgodę dla Halk Bank na 11 emisję długoterminowych papierów wartościowych, co pozwoli mu na zwiększenie kapitału potrzebnego do fuzji z Ziraat Bank. Halk Bank wyemituje 100 954 akcji zwykłych o łącznej wartości sprzedaży 1 mld MKD (ok. 16,4 mln EUR). Sprzedaż zostanie zrealizowana jako oferta prywatna, ponieważ jest ona przeznaczona dla jednego inwestora instytucjonalnego – TC Ziraat Bankasi A.S. Turkish, który jest jedynym udziałowcem macedońskiego Ziraat Bank. Turecki Halk Bank jest w większości własnością tureckiego Skarbu Państwa. W kwietniu ubiegłego roku przejął w Macedonii IK Bank, by następnie zwiększyć swoje udziały w banku do 91,6% akcji, dzięki czemu całkowity kapitał Halk Bank Skopje wzrósł do poziomu ponad 30 mln EUR. W sierpniu 2011 r. kapitał macedońskiego banku wzrósł o 24 mln EUR, po tym jak wyemitował nowe akcje, zakupione przez tureckiego udziałowca.

Ziraat Bank to pierwszy turecki bank, który otworzył swoje oddziały w Macedonii w 1998 r. i ma pięć oddziałów: dwie w Skopju i po jednym w Tetovie i w Gostivarze. Kapitał banku na koniec 2011 r. wynosił 18,2 mln EUR.

O połączeniu obu banków w Macedonii mówi się od końca ubiegłego roku, jednak fuzja nie była możliwa bez zgody macedońskiej KPW.

Źródło: libertas.mk, utrinski.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE