Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Handel produktami rolnymi za pomocą SMS-ów

Macedonia: Handel produktami rolnymi za pomocą SMS-ów

Od połowy kwietnia rozpocznie się realizacja projektu pilotażowego „E-agro giełda przez SMS”, co powinno umożliwić większą konkurencję na rynku produktów rolnych.

Projekt realizowany jest wspólnie z firmą „Ericsson” i na początek objętych zostanie nim 100 rolników i 10 dużych nabywców produktów rolnych. System będzie działał w ten sposób, że przez SMS-y nabywcy będą mogli otrzymać informację, które produkty i w jakiej ilości są dostępne i będą mogli odpowiedzieć za pomocą SMS-a. Ten z kupujących, który zaoferuje najwyższą cenę, dostanie informację, jak sfinalizować transakcję.

– To będzie realny system, który pozwoli kupującym szybko zdobywać informacje na temat cen produktów, ale również rolnicy, niezależnie od tego, w której części kraju się znajdują, szybko otrzymają oferty nabywców. Mimo komunikacji SMS-owej, ostatecznie zawarta cena i umowa będzie wiążąca – mówi minister do spraw informatyzacji i administracji, Ivo Ivanovski.

– Z dotychczasowych doświadczeń rolników objętych projektem wynika, że to oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba przewozić towaru na rynek, na którym nie ma popytu na dany produkt lub gdzie nie ma możliwości dostania dobrej ceny – mówi prezes firmy, Lene Widlman.

W zależności od powodzenia projektu pilotażowego, Ministerstwo Informatyzacji i Administracji wraz z Ministerstwem Rolnictwa, Lesnictwa i Gospodarki wodnej podejmą działania, mające na celu umożliwienie korzystania z systemu wszystkim rolnikom i nabywcom produktów rolnych.

Macedonia to drugi kraj, po Indiach, gdzie „Ericsson” realizuje taki projekt.

 

Źródło: plusinfo.mk, novamakedonija.com.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE