Home / Kultura / Literatura / Macedonia: Hristo Petreski laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola
Hristo

Macedonia: Hristo Petreski laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola

Macedoński pisarz Hristo Petreski otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Mikołaja Gogola za swoją twórczość, szczególnie za powieści „Liftot (ne) e za dvajca”, „Tvoite = moi oczi” oraz „Dali go sakate Dali”.

Petreski jest pierwszym Macedończykiem, który został uhonorowany tą nagrodą. W poprzednich latach laureatami byli pisarze z Ukrainy, USA, Kanady, Australii, Niemiec, Białorusi, Słowacji, Brazylii, Izraela i Rosji.

Nagroda przyznawana jest od 1998 roku przez Narodowy Związek Pisarzy Ukrainy, a w skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą znani pisarze i naukowcy. Nazwa nagrody pochodzi od słynnego rosyjskiego pisarza Nikołaja Wasiljewicza Gogola, autora „Martwych dusz” czy „Rewizora”.

Hristo Petreski urodził się 4 lutego 1957 roku w Kruszevie. Jest poetą, pisarzem, krytykiem, a także założycielem i właścicielem Wydawnictwa Feniks. Od 1985 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Macedońskich.

Źródła: denesen.mk, utrinski.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE