Home / Bałkany / Macedonia: Instytut Języka Macedońskiego obchodzi 60-lecie
nagrada

Macedonia: Instytut Języka Macedońskiego obchodzi 60-lecie

Dnia 19.11.2013 roku odbyła się w Skopje uroczysta akademia z okazji istnienia 60 lat Instytutu Języka Macedońskiego im. Krste Misirkov. Na uroczystość przybyli: prezydent Macedonii Gjorge Ivanov, Minister Kultury Elizabeta Kancevska-Milevska, przedstawiciele innych instytucji naukowych, poprzedni długoletni dyrektor Trajko Stamatoski, jak i aktualny dyrektor Goce Cvetanoski.

Przez dwa dni, tj. 19.11 – 20.11.2013, trwała specjalnie zorganizowana międzynarodowa konferencja  naukowa pod hasłem „Język macedoński między tradycją a współczesnymi wyzwaniami”. Udział w niej wzięło ponad 70 wybitnych lingwistów z samej Macedonii, jak i z zagranicy.

Prezydent przyznał Instytutowi specjalne odznaczenie Karty Republiki Macedonii („Povelba na Republika Makedonija”), którą honoruje się stowarzyszenia, organizacje czy instytucje za odniesione sukcesy. Minister Kultury stwierdziła, że Instytut jest prawdziwym promotorem wiedzy naukowej o Macedonii, jak i języka macedońskiego. Pani Kancevska-Milevska podkreślała udaną współpracę Instytutu z Ministerstwem Kultury, które udziela dużego wsparcia finansowego na realizację projektów Instytutu.

Parlament Macedonii uznał jubileusz Instytutu Języka Macedońskiego za istotne wydarzenie i umieścił w tegorocznym programie ważnych uroczystości państwowych.

Źródła: dnevnik.mk, cooltura.mk, daily.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE