Home / Bałkany / BiH / Macedonia: Ivanov z wizytą w Republice Serbskiej

Macedonia: Ivanov z wizytą w Republice Serbskiej

Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov i prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik na wczorajszym spotkaniu w Banja Luce kolejny raz potwierdzili przyjacielskie stosunki i podkreślili potrzebę większej współpracy gospodarczej.

Podczas spotkania Dodik udzielił prezydentowi Macedonii informacji o polityce wewnętrznej oraz sytuacji gospodarczej w RS oraz BiH. Powiedział ponadto, że Republika Serbska pielęgnuje przyjazne stosunki z Republiką Macedonii i liczy na udział macedońskich przedsiębiorstw w przetargach organizowanych na terenie RS.

Dodik poinformował też macedońskiego prezydenta o planowanych projektach inwestycyjnych i zaprosił macedońskie firmy do wzięcia w nich aktywnego udziału. Obaj prezydenci wymienili również poglądy na temat sytuacji w regionie, a macedoński prezydent podkreślił, że lepsza infrastruktura i łączność energetyczna oraz zacieśnienie związków z UE i NATO przyczynią się do stabilizacji i zwiększenia dobrobytu na Bałkanach.

Wcześniej prezydent spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Macedończyków w Banja Luce, którzy po raz pierwszy zostali odwiedzeni przez głowę macedońskiego państwa. Podczas wizyty Ivanov podkreślił, że cieszy się, iż jest wśród nich wielu ludzi sukcesu, którzy pozostają lojalni wobec kraju, w którym żyją, a jednocześnie pielęgnują swój związek z ojczyzną. Zapowiedział również, że poprzez programy i projekty Ministerstwa Edukacji i Kultury pomoże macedońskim stowarzyszeniom.

Macedońska społeczność w Banja Luce, według niektórych szacunków, liczy ok. 500 osób, ale dokładne dane będą znane w przyszłym roku, gdy ogłoszone zostaną wyniki spisu powszechnego. Podczas spotkania z prezydentem jej przedstawiciele potwierdzili, że cieszą się szacunkiem na terenie Republiki Serbskiej, podkreślili jednak, że brakuje im większego wsparcia ze strony Macedonii. Szczególną uwagę zwracali na wydarzenia kulturalne, które w ich odczuci pomagają im zachować macedońskiego ducha.

Spotkanie w Banja Luce Ivanov zakończył dwudniową oficjalną wizytę w Bośni i Hercegowinie.

Źródła: plusinfo.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE